Robert FicoTASR
StoryEditor

Robert Fico píše: Menujme veci ich pravým menom

28.11.2016, 23:00

Nepatrím k politikom, ktorí volia slová náhodne. Slovensko patrí ku krajinám s najvyššou mierou slobody tlače, a tak to aj ostane. Náš problém je opačný. Kto by pred pár týždňami, keď sa preukázalo, že časť slovenských novinárov priamo koordinuje svoju prácu s opozičným politikom, očakával v médiách akúsi sebareflexiu, hlboko sa mýlil. Nula, nič, hlboké mlčanie. A nejde, samozrejme, o ojedinelý prípad. Slovenskí novinári sa nemôžu pri takýchto zlyhaniach čudovať strate dôvery, a najmä, ak sa opakovane preukazuje, že ak ide o útok na vládu, stačia im blogy a nepotvrdené obvinenia, ak však ide o preukázanie zlyhaní na ich strane, nasleduje ticho. Nikto na Slovensku neobmedzuje slobodu tlače, nikto ale nemôže zakázať predsedovi vlády vyjadrovať svoje názory.

No podstatnejší ako slovenské médiá je spôsob, ako sa na Slovensku robí opozičná politika. Nie cez konfrontáciu programov, na pôde parlamentu, nebodaj porovnaním výsledkov vládnutia, ale cez blogy a politicky účelovo založené nadácie. Dobrým príkladom sú obvinenia Nemocnice svätého Michala – čisto náhodou široko publikované v médiách finančnej skupiny Penta – pri ktorých následne riaditeľ nemocnice ponúkol ľuďom z nadácie spoločný detailný rozbor jednotlivých položiek, na čo táto stíchla. Špina je už však vyliata, ministerstvo si ju môže zotierať, koľko chce, politický účel nadácie, vytvorenej pre vznik politickej strany, je splnený.

Ja chápem, že keď Slovensko vykazuje – opäť raz – jeden z piatich najlepších rozpočtov v eurozóne, keď už štvrtý rok klesá nezamestnanosť a máme najvyšší rast HDP v eurozóne, je ťažké atakovať vládu za výsledky. Ale nie je možné, aby bola krajina, predsedajúca Rade EÚ, člen najužšieho jadra Únie, riadená cez blogy. Nikam to nevedie a vypomstí sa to každému, kto tieto hry hrá. Máme dnes prijatý najtvrdší protischránkový zákon v Únii, máme štátne elektronické trhovisko, ochranu oznamovateľov korupcie, obmedzenie hotovostných platieb, máme stámiliónové výsledky pri potieraní daňových únikov.

Mohol by som pokračovať, ak niekto zlyháva, je odvolaný, preto odmietam tieto účelové hry, či už s cieľom poškodiť mimoriadne úspešné slovenské predsedníctvo Rady EÚ, alebo vládu či krajinu ako takú. Sme zvyknutí, že sa proti nám hrá údermi pod pás a ešte raz, nikto nebude na Slovensku obmedzovať slobodu tlače. Ak však proti vláde, ktorá pracuje a má výsledky, prichádza len deštrukcia, a to za aktívnej nadpráce časti médií, budeme to otvorene a tvrdo menovať pravým menom.

01 - Modified: 2023-12-02 14:20:57 - Feat.: - Title: "Kto hľadá, nájde," hovorí Fico. Peniaze na dôchodky podľa premiéra existujú 02 - Modified: 2023-12-01 14:22:14 - Feat.: - Title: Vláda hľadá riešenie na výmenu turbín vo vodnej elektrárni Gabčíkovo, tvrdí Fico 03 - Modified: 2023-12-01 14:24:06 - Feat.: - Title: PS reaguje na plán vlády obmedziť špeciálnu prokuratúru a trestný súd 04 - Modified: 2023-12-02 09:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Ako sú slovenské vlaky symbolom omeškanej krajiny 05 - Modified: 2023-12-01 15:10:46 - Feat.: - Title: Šimečka bije na poplach: Fico v najbližšom týždni chystá frontálny útok na právny štát, robí to v tajnosti
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
02. december 2023 22:18