Ján Oravec
StoryEditor

Výber predsedu bude „nie jednoduchý“

16.02.2017, 23:00

Autorom tohto výroku je premiér Fico. Vyslovil ho vo chvíli, keď oznamoval, že vláda začína hľadať nového kandidáta na predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. A zároveň uviedol aj dôvody „nie jednoduchého“ výberu, ktorými majú byť „mimoriadne prísne“ kvalifikačné predpoklady, ktoré zákon o regulácii kladie na predsedu úradu. Zákonom definované nároky na kandidáta sú prísne. Avšak z toho, ako vykonával funkciu predchádzajúci predseda úradu, je nad slnko jasnejšie, že za dobrého kandidáta bude vláda považovať uchádzača, od ktorého bude môcť navyše očakávať aj spôsob výkonu funkcie podobný jeho predchodcovi.


Teda, že v praxi bude podriaďovať úrad a jeho rozhodovanie vôli výkonnej moci. Navonok bude pritom pokračovať v hre na formálnu nezávislosť úradu. Do regulačnej politiky úradu bude poslušne premietať ciele exekutívy, nech by v konečnom dôsledku boli akokoľvek škodlivé pre regulované subjekty či spotrebiteľov. Ak práve z toho dôvodu vznikne problém, bez problémov nechá so sebou zaobchádzať ako s handrou. Ak ani to nebude stačiť na upokojenie verejnosti, sám dobrovoľne strčí hlavu do slučky a nechá sa mediálne popraviť. Áno, treba uznať, že nájsť kandidáta, ktorý bude spĺňať všetky predpoklady, naozaj nebude jednoduché. Rady prípadných záujemcov totiž preriedia nielen tie prísne kvalifikačné predpoklady napísané v zákone, ale najmä nikde nepísané, ale vládou v praxi uplatňované a dôrazne vynucované kritériá absolútnej lojálnosti a poslušnosti voči výkonnej moci. Človek nemusí byť odborníkom na ľudské zdroje, aby s úspechom predvídal, že hľadanie dopadne neslávne a nevygeneruje kandidáta, ktorý by bol stelesnením odbornosti a nezávislosti, ale kandidáta, ktorý bude kráčať v šľapajach svojho predchodcu.


Celá záležitosť s odstúpením predchádzajúceho a hľadaním nového predsedu regulačného úradu je tak ukážkovým prípadom „špecifík“ politiky ľudských zdrojov vo verejnom sektore, odpoveďou na otázku, prečo v ňom u nás najlepší ľudia nepracovali, nepracujú a zrejme nikdy ani pracovať nebudú. Pokiaľ ide o úrad samotný, od vlády bude poctivejšie, ak prestane hrať hru, ktorá jej príliš nejde, teda hru na nezávislosť. A namiesto toho úrad radšej zruší a opäť z neho urobí odbor na ministerstve, ako to bolo v minulosti. Bude to síce vecne úplne nesprávne, ale aspoň všetci presne budú vedieť, čo je vo veci. Vláda bude vládnuť nad cenami energií, úrad bude všetko do bodky vykonávať. Nikto nebude musieť nič predstierať.

01 - Modified: 2022-08-09 12:13:49 - Feat.: - Title: Zlomový moment vojny. Ukrajinská protiofenzíva môže zatlačiť Putina a zaistiť ďalšiu podporu Západu 02 - Modified: 2022-08-05 22:00:00 - Feat.: - Title: Česká národná banka po sérií zvyšovania ponechala úrokové sadzby 03 - Modified: 2022-08-07 22:00:00 - Feat.: - Title: Je inflácia včerajší problém? 04 - Modified: 2022-08-04 12:15:55 - Feat.: - Title: Aký vplyv môže mať spor medzi Taiwanom a Čínou na akciové trhy? 05 - Modified: 2022-07-29 11:04:53 - Feat.: - Title: Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
14. august 2022 17:57