Prepánajána, kto komu zobral dôchodok? Kto? Nuž, nik iný ako inflácia. Komu? Každému dôchodcovi v tomto roku inflácia zhltla najmenej jeden mesačný dôchodok.
Zamyslime sa. Podľa Štatistického úradu sa rast cien začal na jeseň 2021 a prudko sa zrýchlil od januára 2022. V januári bola medziročná miera inflácie vyše osem percent, v júli 2022 už vyše 13 percent. Napríklad ceny potravín stúpli o 19 percent, náklady na bývanie a energie o 16 percent. A prognózy ďalšieho rastu cien sú, žiaľ, zlé.
Naproti tomu sa dôchodky od januára 2022 zvýšili o 1,3 percenta. Teda o nič. V súlade s platným zákonom sa majú dôchodky od januára 2023 zvýšiť o 11,8 percenta. Teda menej než o medziročnú infláciu, ktorú nameral Štatistický úrad za júl 2022, a menej, než aký je predpoklad ďalšieho rastu cien v druhom polroku 2022.
Aj keď, ako sa hovorí, nemáte žiadne sociálne cítenie a do dôchodku máte ďaleko, možno máte rodičov, ktorí na dôchodku sú. Ak počas roka 2022 ceny stúpli a ešte stúpnu v priemere o 10 až 15 percent, za 12 tohtoročných dôchodkov si vaši rodičia kúpia menej ako vlani za 11 dôchodkov.
Vašim rodičom inflácia zobrala počas roka 2022 viac ako jeden mesačný dôchodok.
Pre väčšinu penzistov je dôchodok jediný zdroj príjmu. Nemajú zamestnávateľa, aj keby chceli, nemajú s kým vyjednávať o „vyššej mzde“. Nemôžu štrajkovať, nemajú odbory, nechodia na tripartitu. Nezostáva im nič iné, len spoliehať sa na štát. Na spravodlivé a dobré zákony. Nuž, je spravodlivý a dobrý zákon, podľa ktorého sa im zvýšia dôchodky s ročným omeškaním a ešte k tomu menej, ako by sa patrilo?
Vláda zaspala. Vyplatiť 13. dôchodky o niekoľko mesiacov skôr a sľubovať na jeseň mimoriadnu dávku na úrovni 150 eur – to nestačí. A ani to, čo navrhuje strana Hlas, teda vyplatenie 14. dôchodku vo výške 13. dôchodku, dôchodcom nenahradí pokles kúpnej sily ich dôchodkov spôsobený vysokou infláciou a slabou a neskorou valorizáciou.
Riešením je okamžitá zmena zákona tak, aby sa dôchodky valorizovali v časoch vysokej inflácie častejšie ako raz ročne. Pretože sa tak zatiaľ nestalo, dôchodcovia by mali byť ešte na jeseň odškodnení vyplatením jedného plného mimoriadneho dôchodku.
A kde na to vezme štát a Sociálna poisťovňa približne 750 miliónov? To je úloha pre ministra financií, na to ho máme.