Stojíme pred zásadnými výzvami, ako sa postaviť k vojne na Ukrajine. Slovenská politická scéna sa delí na tých, ktorí sú za pokračovanie vojny za každú cenu, a na tých, ktorí si žiadajú začatie mierových rokovaní. Parížsky samit zvolaný francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom vyslal nebezpečný signál o vyslaní vojakov z jednotlivých európskych štátov na Ukrajinu.
K tejto myšlienke sa hlásia pobaltské štáty vrátane Poľska, čo považujem za obrovské riziko pre ďalšiu nepredvídateľnú eskaláciu napätia a zatiahnutia NATO do vojny s Ruskom. Našťastie, Veľká Británia, Nemecko, ako aj napokon USA sú v tejto otázke oveľa zdržanlivejšie.
Ako líder Hlasu som jasne povedal, že som proti vyslaniu slovenských vojakov na Ukrajinu. Témou dňa je hovoriť o mieri. Nech je nám inšpiráciou vyjadrenie Svätého Otca, ktorý doslova hovorí o odvahe Ukrajiny vyvesiť bielu vlajku a začať rokovania o ukončení vojny s Ruskom. Európa stojí na križovatke a je na rozhodnutiach jednotlivých lídrov, aký vývoj predurčia na najbližšie obdobie. Vojnu alebo mier?
Mal som možnosť byť na pracovnej návšteve na Cypre a rozprávať sa s tamojšími politikmi. Nie sú zmierení s tým, že im bolo anektované územie, ale uvedomujú si, že sa skončilo zabíjanie ľudí na oboch stranách ostrova. Status quo tam udržujú aj naši vojaci, na ktorých pôsobenie som nesmierne hrdý. Je to príklad, o ktorom by sa malo začať hovoriť aj v súvislosti s Ukrajinou.
Priznám sa, nemilo ma prekvapuje, s akou ľahkosťou časť našej opozičnej politickej scény hovorí o vojne u nášho suseda. Kritizujú všetkých, ktorí spomenú slovo mier, a označujú ich za agentov Moskvy. Hovoria o vyzbrojovaní, ale zabudli pri tom, že táto koncepcia bezbrehého vývozu zbraní spôsobila, že máme nepokrytý vzdušný priestor na východnej hranici. Dokonca nás kritizujú, že sme ich chybu za štyri mesiace nedokázali napraviť, ako keby dovoz nových raketových systémov bol nákupom v hypermarkete.
Mrzí ma, že táto dobrodružná a nezodpovedná politika voči vlastnému štátu z ich strany graduje a využívajú všetky politické zbrane a dokonca aj kontakty v zahraničí, aby Slovensko poškodzovali. A to dokonca do takej miery, že tridsaťročné skvelé kontakty s naším západným susedom sa dostali zbytočne do slepej uličky. Verím, že to je len zbytočná nadpráca a po prezidentských voľbách sa vrátime na oboch stranách rieky Moravy k vzájomnému rešpektu a k spolupráci, ktorá mala pozitívny prínos pre život ľudí. Pretože len tolerancia, pochopenie a mier zabezpečí prosperitu a rozvoj každého národa vo svete.