Od finančnej krízy v rokoch 2007 a 2008 sa dlhopisom z pohľadu investorov príliš nedarí a za akciami výrazne zaostávajú. V roku 2022 dokonca dlhopisové trhy zaznamenali vôbec najhorší rok v histórii, keď si americké štátne dlhopisy odpísali 18 percent a podnikové 15 percent. Analytici, ekonómovia a investori očakávali, že rok 2023 bude rokom dlhopisov. Dlhopisové fondy ETF dosiahli v roku 2023 rekordný prírastok v objeme spravovaného kapitálu až 300 miliárd dolárov.
Investori sa však mýlili, štátne dlhopisy USA sa za minulý rok posilnili o necelé štyri percentá a firemné dlhopisy o takmer 9 percent. Naproti tomu akciový index S&P 500 vzrástol o 26 percent. Rok 2023 teda nepatril dlhopisom, ale akciám. Otázka, ktorú si kladú investori už viac ako rok, teda znie: kedy skutočne nastane čas dlhopisov?
Cena dlhopisov
Aby sme lepšie pochopili prognózy výnosnosti dlhopisov, je potrebné chápať, čo ju ovplyvňuje. Výnos a cena dlhopisov totiž majú inverzný vzťah. To znamená, že ak výnos dlhopisov rastie, ich trhová cena klesá, a naopak. Výnos dlhopisov pritom ovplyvňujú dva kľúčové faktory: riziko nesplácania záväzku zo strany emitenta (vydavateľa dlhopisu) a nastavenie základnej úrokovej sadzby centrálnou bankou. Inverzný vzťah ceny a výnosu dlhopisov možno vysvetliť tak, že pri zvyšovaní úrokových sadzieb centrálnymi bankami budú investori od nových dlhopisov požadovať vyšší výnos, inak by sa im oplatilo investovať do bezpečnejších peňažných fondov. Nové dlhopisy na trhu s...
Zostáva vám 85% na dočítanie.