Nedávne mesiace priniesli v Českej republike dve zaujímavé konferencie za účasti najvyšších predstaviteľov štátu, podnikateľskej i akademickej komunity. Prvou bola konferencia reVize Česka, druhou bola konferencia Česko na križovatke 2 – Vízia a stratégia na ďalších 30 rokov.
Obe si kládli správne otázky týkajúce sa budúcnosti Českej republiky – nielen ako dosiahnuť udržateľný rast a podporiť modernizáciu hospodárstva, ale aj ako sa dopracovať k spoločenskej zhode, bez ktorej presadzovanie zásadných zmien nie je možné. Faktom je, že Česká republika, ako aj iné krajiny, nečelí len domácim výzvam, ale zároveň i mnohým externalitám, ako sú vysoká inflácia, energetická kríza, dosahy vojny na Ukrajine.
Česká ekonomika postupne vyčerpáva svoj rastový potenciál, v minulosti generovaný prílevom priamych zahraničných investícií a lacnou pracovnou silou. Je nutné vykonať celý rad opatrení zameraných na rozvoj investícií do dopravnej, energetickej a digitálnej infraštruktúry, rovnako ako aj do systému vzdelávania pre zachovanie konkurencieschopnosti.
Aj preto bol zriadený vládny Výbor pre strategické investície, kde zasadajú okrem iných zástupcovia Hospodárskej komory, Zväzu priemyslu a dopravy a Asociácie krajov a Zväzu miest a obcí. Súčasťou Reštartu Česka je silný dôraz na strategické investície, napríklad na podporu komparatívnej českej výhody, ktorou je ekosystém jadrového priemyslu a výskumu.
V súčasnosti vláda pripravuje Národnú polovodičovú stratégiu, ktorej cieľom je v tomto sektore zamestnať postupne asi deväťtisíc zamestnancov. Polovodičový sektor by mal byť do roku 2029 štvornásobne väčší. Nedávno ohlásený príchod investície americkej polovodičovej spoločnosti Onsemi je pre Českú republiku výbornou správou. Ide o rozšírenie produkcie čipov v Rožnove pod Radhoštěm za dve miliardy dolárov. Je to najväčšia investícia v novodobej histórii Českej republiky.
Má byť len začiatkom posilňovania technologickej suverenity. Nezanedbateľné sú prepojenia Česka na polovodičové investície Taiwanu v Nemecku, ako aj zahraničné cesty predsedu vlády zamerané prioritne na spoluprácu vo vede a výskume.
Dôležité je, že s diskusiami o budúcnosti krajiny prichádza i zmena mentálneho nastavenia spoločnosti – odpútanie sa od postkomunistickej a takzvanej novej členskej krajiny EÚ. K tomu prispievajú jednak mäkké opatrenia smerované do vyššej kvalifikovanosti pracovnej sily, k napĺňaniu konceptu znalostnej ekonomiky a zároveň aktívna komunikácia a zaangažovanosť všetkých relevantných aktérov.