archív SAV
StoryEditor

Načo máme SAV?

24.05.2017, 00:00

Väčšinová, v lepšom prípade častá, odpoveď je jasná: nanič. Podčiarkuje ju aj prieskum agentúry Focus z minulého roka, kde síce SAV skončila ako najdôveryhodnejšia štátna inštitúcia, ale s poklesom veku respondentov vedomostí o SAV dramaticky ubúdalo. To je smutný fakt odrážajúci názor mladšej časti verejnosti.

Koľko nás výskum v SAV stojí? Rozpočet SAV je okolo 60 miliónov eur. Obrovské číslo! Na druhej strane, Slovensko má približne päť miliónov obyvateľov: ak vydelíme 60 miliónov eur pre SAV piatimi miliónmi, vychádza na jedného obyvateľa (aj novorodenca) 12 eur ročne, teda euro mesačne. Prv, ako rozhodneme, či je to veľa alebo málo, mali by sme povedať, čo za to euro mesačne dostaneme.

SAV vyprodukuje tisíce citácií, stovky publikácií, urobí zopár kontraktov s priemyslom, poradí NR SR pri pravopise zákonov, na úrovni základného, ojedinele aj translačného výskumu pomôže pri liečení chorôb, objektívne zhodnotí podstatnú časť našich dejín, povie, ako máme chovať hydinu, aby bola pre nás zdravá, alebo rieši otázky rómskej kultúry, jazyka a tradícií... Mohli by sme pokračovať dlho, ale až na výnimky sú to v očiach verejnosti nepotrebnosti. Ale pozrime sa napríklad na zaznávané citácie na práce vedeckých pracovníkov. Každý čitateľ iste vie, aký je význam počtu páčikov na Facebooku a že počet zhliadnutí na YouTube robí z prispievateľov celebrity a nezriedka aj boháčov. Páčik alebo zhliadnutie je pre vedeckého pracovníka citácia. Nerobí z nich zvyčajne boháčov, ale vo vedeckej obci sú to hviezdy. Tieto vedecké celebrity sú nesmierne dobrými ambasádormi SR v zahraničí. Vo vedeckej obci si prestali mýliť Slovensko so Slovinskom oveľa skôr, ako na to prišli počas MS v hokeji v Nemecku.

Nedávno sme v SAV založili Inštitút strategických analýz, ktorý realizuje výskum v spoločnosti  rezonujúcich otázkach, a už máme prvé reakcie. Budeme pri riešení Vrakunskej skládky v Bratislave, vypracovali sme globálny projekt na riešenie manažmentu vody v SR (ešte hľadáme finančné zdroje), riešime pozíciu SR po brexite, robíme sociálnu analýzu Slovenska a podobne. Ponúkame svoju expertízu všetkým orgánom štátnej správy, samospráve či obciam. Chceme byť prospešní obyvateľom Slovenska. A chceme byť na úrovni vedy vo svete. Obe úlohy nie sú ľahké, ale stanovili sme si ešte jednu ťažšiu. Chceme zmeniť názor mladých na SAV – chceme byť  miestom návratu študentov študujúcich v zahraničí.
Na to všetko sa, podľa mňa, oplatí minúť jedno euro mesačne.

01 - Modified: 2022-10-13 13:13:12 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Vystrelila zbraň a politici zakričali: Hopla! 02 - Modified: 2022-10-16 18:17:10 - Feat.: - Title: Redaktor Brainee o streľbe na Zámockej: Matúš bol prvý, ktorého som držal za ruku a nehanbil sa za to 03 - Modified: 2022-10-02 13:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Horí ohník, horí. A kde sú požiarnici? 04 - Modified: 2022-08-26 14:01:06 - Feat.: - Title: Investícia do energetiky ako príležitosť? 05 - Modified: 2022-08-25 14:45:30 - Feat.: - Title: Výsledky čínskych spoločností sa zhoršili
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
30. november 2022 20:19