Slovensko sužuje nedôvera, nezamestnanosť, nedostatok tovarov, rastúce ceny a chudoba. Čo by mala vláda urobiť ináč, aby sme sa úplne nezbláznili a postavili sa na nohy?
V roku 1998 vláda venovala časť svojho programu priemyselnej politike: „Vláda chce prispieť k ozdraveniu podnikateľského prostredia vytvorením predpokladov na zníženie úrokových sadzieb a na lepšiu dostupnosť úverov. Preto bude znižovať deficit verejných financií, reštrukturalizovať a privatizovať banky, zlaďovať menovú a fiškálnu politiku.“ O 23 rokov neskôr spojenie priemyselná politika vo vládnom programe chýba.
Editor ju nesprávne nahradil termínom hospodárska politika. V každom prípade, predstava sa nezmenila: „Hlavným predpokladom pre úspešné hospodárstvo a zároveň podmienkou konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky je priaznivé podnikateľské prostredie s vyššou ekonomickou slobodou, so štíhlym a s efektívnym štátom.“
Programové záväzky sú formulované všeobecne a opatrne, ale potešia vetami ako „Vláda vytvorí strategický dokument, ktorý zhodnotí kľúčové odvetvia hospodárstva posúdením parametrov potenciálnej úspešnosti jednotlivých odvetví hospodárstva v budúcnosti. Na báze predpokladov úspešnosti odvetví navrhne ich rozvoj do budúcnosti. Budeme napomáhať transformácii slovenskej ekonomiky v ére digitalizácie, automatizácie, umelej inteligencie a nástupu nových obchodných modelov, napríklad zdieľanej ekonomiky.“
EÚ hovorí o priemyselnej politike od roku 1992. Vytvorila Fond pre strategické investície na podporu priemyselnej modernizácie, viaceré výskumné partnerstvá, sieť centier digitálnych inovácií a podobne. Veľmi inšpiratívna je Regionálna stratégia výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu. Tomáš Drucker bol v programe bližšie Únii: „Zo strategického hľadiska je nevyhnutné postupovať podľa jasnej priemyselnej politiky, čo doteraz žiadna vláda nepripravila. Podporíme vytváranie špecializovaných priemyselných klastrov s cieľom koncentrovať investície do týchto oblastí: biomedicína a biotechnológie, nano- a materiálové technológie, umelá inteligencia a automatizácia, robotika, inteligentné mestá a e-technológie, obnoviteľné zdroje, odpadové hospodárstvo a recyklačno-likvidačné technológie.“
Dívajúc sa na diaľničnú križovatku v Bratislave, vláda by mala rýchlo a nahlas poveriť jedno zo svojich zdravších ministerstiev, aby využilo pripravenosť domácich vedcov a firiem naštartovať priemysel. Nič lepšie nemôže urobiť na odvrátenie krachu.