StoryEditor

Strany a hnutia zinkasovali za voľby takmer 280 miliónov

03.02.2003, 23:00
Politické strany a hnutia dostali v roku 2002 zo štátneho rozpočtu viac ako 278 mil. korún. Takmer 200 mil. Sk tvorí suma za parlamentné voľby v roku 2002, ostatok je za voľby v roku 1998. Podľa zákona o združovaní v politických stranách majú strany zo štátneho rozpočtu nárok na príspevok za hlasy získané vo voľbách do NR SR, príspevok na činnosť a príspevok na mandát. Časť nákladov na kampaň limituje zákon o obmedzení výdavkov politických strán a hnutí na propagáciu pred voľbami. Kontrolu má v kompetencii Ministerstvo financií SR. To však priznáva nedostatky zákona a odporúča zákon zrušiť. Zákon totiž neumožňuje dostatočnú kontrolu výdavkov, v mnohých ustanoveniach je nejednoznačný a najmä obmedzuje len vybraný druh výdavkov len v určitom období pred voľbami. "Môžem pohodlne urobiť volebnú kampaň za sto miliónov korún a zmestím sa do dvanástich miliónov," upozornil pred časom advokát Ernest Valko. Za zrušenie limitov je aj Aliancia pre podporu fair play, ktorá monitorovala výdavky strán v minuloročnej kampani. Podľa výkonnej riaditeľky aliancie Zuzany Wienk je zákon "absolútne nevynútiteľný a neúčinný". Podstata diskusie by však podľa nej nemala byť tom, či zákon zrušiť alebo nie. "Potrebujeme komplexnejšie pravidlá, ktoré by upravovali financovanie politických strán," tvrdí s tým, že tieto pravidlá by mali jasne povedať, kto a ako strany financuje, ako strany peniaze míňajú a či nevznikajú záväzky, ktoré by sa prejavili na hlasovaní v parlamente.
Krátení a pokutovaní
Podľa zistenia ministerstva strany, ktoré sa na voľbách zúčastnili, vynaložili na volebnú kampaň asi 86 mil. Sk. Podľa zákona o obmedzení výdavkov politických strán a hnutí na propagáciu pred voľbami musia politické subjekty dodržať limit výdavkov vo výške 12 mil. Sk, zároveň musia ministerstvu financií predložiť správu o svojich výdavkoch. Jediným subjektom, ktorý prekročil limit, bola ANO. MF SR jej preto krátilo príspevok za získané hlasy o 1,9 mil. Sk. Pokutu vo výške 200-tisíc korún udelilo SDKÚ, ktorá správu nepredložila včas. Túto povinnosť si nesplnilo aj niekoľko malých mimoparlamentných strán, v ich prípade však ministerstvo konštatuje, že je "nízky predpoklad splnenia záväzku v stanovenej výške", preto pokutu nedostali. Informačnú povinnosť o výdavkoch strán majú aj médiá.
Pri porovnaní výdavkov, ktoré deklarovali strany s údajmi, ktoré uviedli médiá, MF SR zistilo, že 21 strán vykázalo vyššie alebo rovnaké výdavky ako informačné médiá. Tri strany ( Béčko -- revolučná robotnícka strana, Ľudová strana, Robotnícka strana ROSA) neuznali záväzok voči verejnoprávnym médiám, preto vykázali nižšie výdavky ako informačné médiá. Občianska konzervatívna strana vykázala v správe nižšie výdavky ako informačné médiá. Ak rozdiel nebude vysvetlený, môže ministerstvo OKS uložiť pokutu.
Stranícki dlžníci
Nie všetky politické strany peniaze zo štátneho rozpočtu dostávajú, aj keď v tomto prípade ide skôr o symbolické sumy. K 31. decembru 2002 predstavovali záväzky dvoch strán voči štátnemu rozpočtu sumu 113-tisíc korún. Záväzok Kresťanskej sociálnej únie, strany v likvidácii, pozostáva z nevrátenej časti štátneho príspevku poskytnutého v roku 1994. Prostriedky mala strana vrátiť z dôvodu skrátenia volebného obdobia. Je možné, že štát tieto peniaze nedostane. Podľa zistení Daňového úradu Bratislava IV nemá majetok, speňažením ktorého by mohla byť táto pohľadávka vyrovnaná. Pokuta 50-tisíc korún bola udelená Strane pravdy za porušenie zákona o združovaní v politických stranách a hnutiach.
Čo dostávajú strany zo štátneho rozpočtu:
Príspevok za hlasy získané vo voľbách do NR SR: strany, ktoré získali viac ako 3 % hlasov, majú nárok na príspevok vo výške 60 Sk za každý získaný hlas.
Príspevok na činnosť: vo výške jednej štvrtiny príspevku za hlasy ročne počas volebného obdobia. Má naň nárok strana, ktorej vznikol nárok na príspevok za hlasy.
Príspevok na mandát: 500 tis. Sk na jeden rok a jeden mandát po celé volebné obdobie strane, na ktorej kandidačnej listine poslanec kandidoval.
Prostriedky určené politickým subjektom za parlamentné voľby v roku 2002
Polit. subjekt Príspevok za hlasy Príspevok na činnosť Príspevok na mandát Výdavky na kampaň*
HZDS 33,64 2,80 6,00 9,15
SDKÚ 26,04 2,17 4,67 10,80
Smer 23,23 1,94 4,17 10,58
SMK 19,26 1,61 3,33 6,44
KDH 14,23 1,19 2,50 5,80
ANO 13,82 1,15 2,50 12,94
KSS 10,91 0,91 1,83 0,43
PSNS 6,31 0,53 - 0,69
SNS 5,74 0,48 - 3,71
HZD 5,66 0,47 - 4,80
Spolu 158,83 13,24 25,00 65,34
údaje v mil. Sk
*výdavky podľa zákona o obmedzení výdavkov politických strán a hnutí na propagáciu pred voľbami
Zdroj: Ministerstvo financií SR
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/ludek-niedermayer, menuAlias = ludek-niedermayer, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
14. január 2026 00:15