08.11.2018, 00:00

Primátorský plat môže závidieť aj premiér

O veľkej časti mzdy hláv miest rozhodujú poslanci, nemusia sa pritom riadiť žiadnymi objektívnymi pravidlami.

Primátorský plat môže závidieť aj premiér
Zdroj: TASR

Kreslo primátora v rukách voličov, výška platu zasa na pleciach poslancov. Tí totiž v samosprávach nielen schvaľujú návrhy, ale aj plat svojho šéfa. Pre tento systém tak môže nastať situácia, že jeden primátor má o 70 percent vyšší plat ako zákonom daná základná hranica, a zarobiť viac ako premiér, ďalší nedostane vôbec nič.


Podhodnotení manažéri
Zákon totiž určuje iba základnú hodnotu hrubého mesačného platu. Ten je násobkom priemernej mzdy za minulý kalendárny rok. To, aký veľký je koeficient, ktorým sa násobí, zároveň závisí od počtu obyvateľov. V praxi to znamená, že primátor Bratislavy, v ktorej býva viac ako stotisíc ľudí, dostane 3,6-násobok 954 eura, čo znamená, že jeho výplata sa pohybuje na úrovni 3 415 eur.


Okrem toho však poslanci môžu tento plat zvýšiť až o 70 percent. Preto je napríklad možné, že primátor Banskej Bystrice Ján Nosko zarobí mesačne takmer o dvetisíc eur viac ako primátor hlavného mesta, kde Ivo Nesrovnal dostáva iba o euro viac, ako je zákonom určená minimálna hranica. Ako vysvetlil hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák, „možnosť úpravy platu nad zákonom priznané minimum je bežnou vecou v zastupiteľstve, ktoré sa takto rozhodne finančne ohodnotiť

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.