StoryEditor

Zastúpením beriete na seba riziká

15.10.2018, 00:00
Nie ste spokojní s výškou penzie a sťažnosť adresujete redakcii, aby sa vaším prípadom zaoberala. Alebo chcete vybaviť doklady na úradoch za nevládnu osobu. Bez splnomocnenia to nepôjde.

Bežne sa aj novinári dostávajú do situácie, keď sa na úrade zaujímajú o nejakú konkrétnu vec. Napríklad, HN oslovil čitateľ nespokojný s výškou svojej penzie. Ďalší sa sťažoval, že pri vymeraní invalidného dôchodku mu Sociálna poisťovňa nezohľadnila všetky obdobia zamestnania v zahraničí. Za akých podmienok môže redaktor vyžadovať podrobné informácie z jeho spisu, do akej miery môže pomôcť pri preskúmaní rozhodnutia? Stačí k tomu obyčajná e-mailová komunikácia alebo je potrebné splnomocnenie dotyčnej osoby?

„V každom prípade je splnomocnenie nevyhnutné, ak máte konať v mene inej osoby,“ vraví advokát Milan Ficek z Advokátskej kancelárie Ficek & Ficeková.

„Pokiaľ ide o invalidný dôchodok, tento sa priznáva v správnom konaní, v ktorom môže účastník využiť právo podať opravný prostriedok,“ reaguje advokát. Pripomína, že sporné prípady môžu riešiť v zastúpení advokátov alebo sa dať zastúpiť aj osobou, ktorú si zvolia ako zástupcu. „Plnomocenstvo však musí byť udelené vždy písomne alebo do zápisnice,“ vraví Ficek.


Ak teda takú osobu bude zastupovať redaktor na základe splnomocnenia, má podľa advokáta právo nahliadať do spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a kópie alebo požiadať o vyhotovenie kópií. „V jeho mene má právo robiť aj iné úkony. Znova však záleží, či udelí splnomocnenie na celé konanie, alebo na nejaké úkony, napríklad na nahliadnutie do spisu. Ak by udelil plnomocenstvo na celé konanie, je potrebné si uvedomiť nemalú zodpovednosť, ktorá vyplýva z tejto pozície. Potrebné je dôkladne ovládať nielen hmotnoprávne predpisy, ktoré pojednávajú o vzniku nároku, ale aj procesné práva a povinnosti tak, ak aby boli záujmy splnomocniteľa čo najlepšie chránené,“ zdôrazňuje Ficek. Okrem toho by takáto činnosť mohla podľa advokáta hraničiť s takzvaným pokutníctvom, teda s poskytovaním právnych služieb bez licenci...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-05-21 15:15:31 - Feat.: - Title: Expert na Rusko: Putin je čoraz paranoidnejší, bojí sa atentátov a stále viac sa podobá Hitlerovi 02 - Modified: 2022-05-20 22:00:00 - Feat.: - Title: Analytik: Francúzsko s Nemeckom ovláda biznis. Čaká Ukrajinu „nový Mníchov“? 03 - Modified: 2022-05-19 12:57:50 - Feat.: - Title: Putin je had, ktorý čaká, kým niekoho uhryzne. Expert zároveň prezradil, čo by jadrový útok spravil s Ruskom 04 - Modified: 2022-04-19 09:45:33 - Feat.: - Title: Vojna sa potiahne mesiace, možno aj roky, hovorí expert. USA podľa neho nevedia, ako konflikt ukončiť 05 - Modified: 2021-11-06 09:43:48 - Feat.: - Title: Environmentálne vzdelávanie na školách stále chýba. Doplnia ti ho tieto skvelé ekologické dokumenty
menuLevel = 1, menuRoute = naslovnica, menuAlias = naslovnica, menuRouteLevel0 = naslovnica, homepage = true
13. september 2022 20:38