14.10.2019, 09:33

Prieskum: Kiskova strana výrazne rastie. Doťahuje sa na koalíciu PS/Spolu

V zóne ohrozenia by skončilo viacero opozičných strán.

Ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom októbra, zvíťazil by Smer-SD so ziskom 20,1 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý vypracovala agentúra AKO na objednávku politickej strany Za ľudí.

Na druhom mieste by skončila koalícia Progresívne Slovensko a Spolu, tú by volilo 12,7 percenta opýtaných. Za nimi by skončila ĽS NS Mariana Kotlebu, tú by volilo 12,3 percenta opýtaných. Tesne na štvrtom mieste by skončilo Za ľudí, ktoré by volilo rovných 12 percent opýtaných.

Ďalšie strany by skončili s výraznejším odstupom. Opozičnú SaS by volilo 6,7 percenta opýtaných, nasledovala by SNS, ktorej by svoj hlas odovzdalo 6,4 percenta respondentov.

Ostatné strany by mali pod šesť percent. Do parlamentu by sa dostala aj Sme rodina Borisa Kollára so ziskom 5,9 percenta, nasledovalo by OĽaNO, ktoré by získalo 5,8 percenta hlasov. Poslednou parlamentnou stranou by bolo KDH, to by volilo 5,6 opýtaných. 

Strany v ohrození

Interval spoľahlivosti však ukazuje, že SaS, SNS, Sme rodina, OĽaNO aj KDH môžu získať aj taký výsledok, ktorý by ich postavil mimo parlament. Na druhú stranu v intervale spoľahlivosti so šancou na parlament sa nachádza Most-Híd, ktorý by volilo 3,9 percenta opýtaných.

SMK by získalo 3,1 percent hlasov. Z novovzniknutých strán by ani jedna nezískala viac ako tri percentá. Dobrá voľba (Tomáš Drucker) by získala 1,7 percenta hlasov a VLASŤ, ktorej volebným lídrom bude Štefan Harabin by získala 1,3 percenta hlasov.

Skladanie koalícií

Súčasné vládne strany Smer (35) a SNS (11) by mali spolu iba 46 mandátov. K zisku väčšiny by im nepomohlo ani 21 mandátov kotlebovcov. Takáto koalícia by mala iba 67 kresiel a potrebovala by pomoc ďalšej strany.

Ak by chceli vládu zostavovať dnešné opozičné strany, potrebovali by širokú koalíciu. PS/Spolu (22), Za ľudí (20), SaS (11), OĽaNO (10) a KDH (10) by mali na základe aktuálneho prieskumu spolu 73 kresiel. Väčšinu by získali, ak by do koalície prizvali aj desať poslancov Sme Rodina.

Agnetúra AKO uskutočnila prieskum v dňoch 7.10. - 10.10. na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov. Rozhodnutých voliť bolo 67,5 percenta opýtaných. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.