20.01.2020, 20:33

Najnovší prieskum: Smer pomaly stráca, Kotlebovci sú tesne druhí pred PS/Spolu

Agentúra AKO zisťovala aj to, koho by ľudia chceli za premiéra.

Najnovší prieskum: Smer pomaly stráca, Kotlebovci sú tesne druhí pred PS/Spolu
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ak by sa voľby konali v januári, vyhral by ich Smer. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry AKO, ktorý vypracovala pre televíziu TA3.

Najsilnejšiu vládnu stranu by volilo 17,1 percenta oslovených. Ako druhá by skončila ĽS NS. Tú by volilo 11 percent respondentov.

Na treťom mieste by podľa prieskumu skončila koalícia PS a Spolu, ktorej by svoj hlas odovzdalo 10,2 percenta opýtaných. Stranu Za ľudí by zas volilo 10 percent respondentov.

Most mimo parlament

Obyčajní ľudia by boli na ďalšom mieste so ziskom 8,4 percenta opýtaných. Sme Rodina by volilo 7,9 percenta respondentov.

Do parlamentu by sa dostali aj ďalšie strany. SaS by volilo 6,7 percenta respondentov a SNS 5,9 percenta. Poslednou parlamentnou stranou by bolo KDH so ziskom 5,5 percenta hlasov.

Vládny Most-Híd by volilo 4,2 percenta opýtaných, Dobrú voľbu 3,4 percenta a MKS 3,2 percenta.

Strana Vlasť by bola pod trojpercentnou hranicou - volilo by ju 2,3 percenta opýtaných.

Kto by mal byť premiér

Agentúra AKO zisťovala aj to, koho by ľudia chceli za premiéra. Jednoznačne zvíťazil súčasný premiér Peter Pellegrini. Toho by za premiéra chcelo 30,8 oslovených. Druhého v poradí, exprezidenta Andreja Kisku by za premiéra chcelo 23 percent respondentov.

S veľkým odstupom tretí skončil líder ĽS NS Marian Kotleba. Toho by chcelo za premiéra 8,1 percenta respondentov. Celkovo 79,5 percenta oslovených vie, koho by chceli za premiéra po februárových voľbách.

Agentúra AKO prieskum tvorila medzi 17. a 19 januárom na vzorke 1000 respondentov, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku obyvateľstva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.