07.02.2020, 00:00

Zonácia Tatier čaká na novú vládu

Slovensko vo svojej klimatickej politike v posledných rokoch stagnuje. Toto sú štyri najväčšie výzvy, s ktorými sa bude musieť vyrovnať nová vláda.

Zonácia Tatier čaká na novú vládu
Zdroj: Reuters

1. Zonácia Tatier ostáva v nedohľadne
Tatranský národný park bude najväčšou výzvou pre novú vládu. Na jeho zonácii sa totiž pracuje už viac ako desať rokov a doteraz nebola zrealizovaná. Exminister životného prostredia László Sólymos ju plánoval predstaviť do konca minulého roka, napokon k tomu nedošlo. „Narazili sme na milióny ďalších problémov. No vyzeralo to, že by sme vedeli nájsť dohodu,“ povedal začiatkom roka Sólymos. Šéf envirorezortu tvrdil, že s väčšinou zúčastnených našiel kompromis, no kým sa to celé „sprocesovalo“, niektorí vlastníci zmenili názor. Najväčším problémom sú podľa exministra ceny pozemkov. „Pri odkúpení sme limitovanými finančnými možnosťami rezortu. No dohodovali sme sa najmä na nájmoch. Pri nich sa rozchádzali očakávania a naše zákonné možnosti,“ poznamenal.


Ochrana lesov je pritom jednou z oblastí, kde Slovensko podľa Inštitútu environmentálnej politiky najviac zaostáva za krajinami Európskej únie aj OECD. Podľa údajov Eurostatu sa na Slovensku ťaží menej dreva, než ho dorastá. Intenzita ťažby je však dlhodobo vyššia než v ostatných krajinách OECD. Problémom, najmä v chránených územiach, býva nelegál

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

PODPORUJEME DEMOKRACIU

A preto všetkým dávame 90% zľavu na mesačný prístup k objektívnym a nestranným informáciám.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.