02.03.2020, 00:00

Liberálna nádej na zmenu je falošná

Volič čakal na zrozumiteľnú ponuku. Kiska, Truban a Beblavý mu ju nedali.

Liberálna nádej na zmenu je falošná
Zdroj: Reuters

Reportérka prestížneho amerického magazínu New Yorker Masha Gessen otvorila svoj decembrový profil Zuzany Čaputovej otázkou, aký je to pocit, byť politickým lúčom nádeje pre celú strednú Európu. Prezidentka v závere článku odpovedala, že ak je najvyššia ústavná činiteľka nositeľkou menšinového názoru, dostáva ju to do zvláštnej pozície: je nezávislá a slobodná, no zároveň je to istá forma samoty. Predpokladáme, že prezidentka sa nikdy necítila v úrade tak sama ako teraz.


Keď redakčný komentár Financial Times označil zvolenie Zuzany Čaputovej za jednoznačné víťazstvo liberalizmu, skepticizmus bol namieste. Nádej, o ktorej hovoril britský denník v titulku, bola falošná. Nadšenie zahraničných médií bolo prejavom romantizujúceho videnia stredoeurópskej politiky, ku ktorému sa Západ utieka v čase spoločenských kríz.


Alexandrovia Dubčekovia, Lechovia Walesovia a Václavovia Havlovia sú však skôr výnimkou z pravidla. Pravidlom sú J

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

PODPORUJEME DEMOKRACIU

A preto všetkým dávame 90% zľavu na mesačný prístup k objektívnym a nestranným informáciám.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.