02.03.2020, 10:24

Slováci odvolali mafiánske elity. Budúcnosť je však neistá, píšu nemecké médiá

Za hlavný dôvod prepadu Smeru-SD považuje i Frankfurter Rundschau vraždu Kuciaka a jej následné vyšetrovanie.

Slováci odvolali mafiánske elity. Budúcnosť je však neistá, píšu nemecké médiá
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Slováci už majú dosť korupcie a organizovanej kriminality v politike, a preto v sobotňajších parlamentných voľbách odvolali mafiánskej elity, píše nemecká tlač o hlasovaní, v ktorom prepadli strany doterajšej vládnej koalície.

"Máloktoré parlamentné voľby v dejinách samostatného Slovenska boli očakávané s takým napätím ako tieto. Boli to voľby veľkého hnevu a veľkých nádejí," myslí si web televíznej a rozhlasovej stanice Deutsche Welle, podľa ktorého malo stále viac Slovákov od vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka pred dvoma rokmi pocit, že žijú v mafiánskom štáte, ktorý ovláda skupina skorumpovaných politikov a zločinných oligarchov.

Ako volilo vaše mesto alebo obec? Pozrite si podrobné výsledky volieb.

"Slováci majú dosť korupcie a organizovanej kriminality v politike," konštatuje Deutsche Welle. "Ľudia na Slovensku odvolali elity používajúce mafiánske spôsoby," píše zase denník Frankfurter Rundschau, podľa ktorého to nikto nečakal, ale hlasovanie viedlo k politickému zemetraseniu.

Zvíťazilo v ňom s 25 percentami hlasov protestné hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča pred dlhé roky najsilnejšou stranou Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) s 18,3 percenta.

Za hlavný dôvod prepadu Smeru-SD považuje i Frankfurter Rundschau vraždu Kuciaka a jej následné vyšetrovanie, ktoré odhalilo "mafióznu sieť v politike, hospodárstve a justícii siahajúcu až do najvyšších poschodí vlády".

Ľudia doterajšej vláde vyčítali korupciu a zneužitie moci a v neposlednom rade tiež zodpovednosť za vraždu Kuciaka a jeho snúbenice, konštatuje tiež denník Süddeutsche Zeitung, ktorý poukazuje aj na to, že "fašistická strana" Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (LSNS) nedopadla nakoniec tak dobre, ako sa čakalo.

Ani tak však nemusí byť podľa Deutsche Welle zostavovanie vlády jednoduchou záležitosťou. "Väčšina voličov hlasovala za ťažko vypočítateľné protestné strany, ktoré zastávajú pravicovo konzervatívnee, pravicovo populistické a euroskeptické pozície," píše server, podľa ktorého sa do parlamentu dostala jediná strana z umierneného liberálno-konzervatívneho spektra. "Slovensko tak smeruje do neistej, možno nestabilnej budúcnosti," podotýka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.