02.03.2020, 18:30

Šéf Focusu Slosiarik vysvetlil zlyhanie exit pollu: Starší ľudia nám odmietali odpovedať

V HNtelevízii si pozrite rozhovor so šéfom agentúry Focus Martinom Slosiarikom.

Exit poll ktorý ste robili neodzrkadľujú to, ako voľby dopadli. Čím to je?

V našom prípade to bolo primárne našim rozhodnutím, že sa budeme snažiť do toho volebného odhadu prirátať hlasy zo zahraničia. Myslím tým hlasy voličov, ktorí vlastne volili obálkami. Tam sme predpokladali, že to bude niekoľko desiatok tisíc hlasov, čo v percentuálnom vyjadrení môže pridať až dve percentá na celkovej účasti. Rozhodli sme sa, podľa nejakého modelu, tieto hlasy pripočítať k tým výsledkom ktoré, sme mali z okrskov. Toto rozhodnutie sa ukázalo ako chybné, hlasy sme pripočítavali na stranu opozičných strán ako je PS/Spolu, SaS a Za ľudí.

Už v tom našom exit polle sme mali takú drobnú chybu, ktorú neviete odhaliť, až kým nemáte reálne výsledky. Predsa len sme už mali mierne nadhodnotené tieto opozičné demokratické strany. Povedal by som, že to bolo na úrovni štatistickej chyby, stále do dvoch percent. Ale to, že sme medzi ne rozpočítali tie ďalšie dve percentá tak pre PS/Spolu to znamenalo, ako keby sme ho celkovo nadhodnotili až o tri percentuálne body, čo samozrejme nie je veľmi dobrý výsledok. Bolo to naše rozhodnutie a bolo chybné. Ďalšia vec, ktorú sme sa snažili korigovať v tom exit polle, ale vyzerá, že to nebolo dostatočné, je samozrejme to, o tých odmietajúcich ľuďoch. Samozrejme, nemôžete sa ich pýtať keď nechcú, ale my minimálne zisťujeme také tie charakteristiky, ako je pohlavie a snaha odhadnúť nejaký vek – mladý, stredný, starší. V tých štatistikách podľa toho veku najčastejšie práve odmietali starší respondenti. My sme sa samozrejme snažili, keď sme to videli, lebo starší voliči sú často voličmi Smeru, tú korekciu urobiť. Ale ukázala sa ako nedostatočná, to znamená, že mala byť väčšia, aby sme sa viac priblížili tomu výsledku Smeru vo voľbách.

Prečo ste sa rozhodli započítať tam hlasy zo zahraničia, keď ste reálne nevedeli, koľko ľudí vrátilo obálky a teda volilo? Nevedeli ste ani to, za koho hlasujú.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

PODPORUJEME DEMOKRACIU

A preto všetkým dávame 90% zľavu na mesačný prístup k objektívnym a nestranným informáciám.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.