Do septembrových predčasných parlamentných volieb na Slovensku sa zaregistrovalo 24 politických strán a hnutí a jedna trojčlenná koalícia, ktorej súčasťou je okrem iných doteraz najsilnejšie parlamentné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti expremiéra Igora Matoviča. Informovalo o tom ministerstvo vnútra.
Lehota na podávanie kandidátnych listín sa skončila v nedeľu o polnoci. Podľa prieskumu má šancu na zisk kresiel len menšiu časť z celkového počtu prihlásených formácií.
Najväčším preferenciám sa v prieskumoch verejnej mienky teší Smer-SD bývalého trojnásobného predsedu vlády Roberta Fica, ktorý napríklad odmieta vojenskú pomoc brániacej sa Ukrajine.
Jedna koalícia
Samostatne kandidujúca strana získa kreslá v parlamente, ak vo voľbách dostane aspoň päť percent hlasov. Pre koalíciu OĽaNO/Kresťanská únia/Za ľudí bude platiť sedempercentný volebný prah. Volebná koalícia na Slovensku nie je častá. Napríklad v posledných voľbách z konca februára 2020 chýbalo vtedajšej koalícii Progresívne Slovensko/Spolu na vstup do snemovne necelých tisíc hlasov. Progresívne Slovensko, ktorého podpredsedníčkou bola v minulosti terajšia prezidentka Zuzana Čaputová, sa v súčasnosti radí k trojici najpopulárnejších strán.
Preferencie hnutia OĽaNO, ktoré posledné voľby vyhralo so ziskom 25 percent hlasov, sa v sondážiach pohybujú od šiestich do 7,1 percenta. Popularita konzervatívnej Kresťanskej únie, ktorej predstavitelia boli v roku 2020 na kandidátnej listine OĽaNO, dosiahla podľa agentúry AKO 0,3 percenta. Preferencie strany Za ľudí sú podľa sondáží 0,6 až 1,5 percenta. Stranu založil bývalý prezident Andrej Kiska, ktorý po voľbách z politiky odišiel a stranu potom postupne opustili takmer všetci poslanci.
Na podaných kandidátnych listinách je uvedených celkovo 2 728 kandidátov. Ďalším krokom je preskúmanie kandidátnych listín Štátnou komisiou pre voľby a financovanie politických strán. Termín je do 12. júla.
Kontrola listín
"Každá predložená kandidátna listina prechádza kontrolou. Najdôležitejšie pritom je, aby bol kandidát správne rozpoznateľný,teda správne uviedol meno, vek a obec. Tieto skutočnosti treba dôkladne overiť," povedala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra Eva Chmelová.Najneskôr 22. júla kandidátne listiny, ktoré sú v súlade so zákonom štátna komisia zaregistruje a bezodkladne po zaregistrovaní kandidátnych listín štátna komisia určí žrebom číslo, ktorým sa označí kandidátna listina každej politickej strany alebo koalície.
Predložené kandidátne listiny v najbližších dňoch posúdi štátna volebná komisia. Strany môžu na prebiehajúcu volebnú kampaň vynaložiť najviac tri milióny eur, rovnaký limit platí tiež pre každú stranu vo volebnej koalícii.
Vypísanie nových volieb na 30. septembra schválil parlament po tom, ako vlani v decembri vyslovil nedôveru vtedajšej vláde premiéra Eduarda Hegera, ktorú v polovici tohto mája vystriedal úradnícky kabinet ekonóma Ľudovíta Ódora.
Taktiež pred tromi rokmi sa v parlamentných voľbách na Slovensku uchádzali o hlasy voličov viac ako dve desiatky strán a koalícií. Do parlamentu sa dostalo šesť strán a hnutie.