SaS je zásadne proti ilegálnej migrácii. Richard Sulík uviedol, že je neprijateľná. Schengenská hranica by mala byť chránená, no podľa jeho slov to tak nie je.
"Ak SaS bude vo vláde, urobíme všetko pre to, aby sme v prvom momente riadne ochránili všetky hranice. V tomto prípade je to 600-kilometrová hranica s Maďarskom," vyjadril sa Sulík na tlačovej konferencii.
Šírenie nenávisti
Bratislavský župan Juraj Droba z SaS naznačuje, že za aktuálnym prílevom migrantov je rozhodnutie maďarského premiéra.
"To čo sa deje teraz, pár týždňov pred slovenskými voľbami, vôbec nepovažujeme za náhodu. Myslíme si, že to je ďalší v rade perfídnych krokov režimu Viktora Orbána. Je to téma pre tých, ktorí šíria najviac nenávisti."
Podľa Drobu však bude chcieť väčšina migrantov tranzitovať cez Slovensko ďalej do západnej Európy.
Vláda premiéra Viktora Orbána v apríli rozhodla, že prepustí uväznených prevádzačov, a dala im tri dni, aby opustili krajinu. Maďarsko vtedy uviedlo, že v jeho preplnených väzniciach je 2600 ľudí z 73 rôznych krajín, čo predstavuje 13 percent väzenskej populácie a zaťažuje to daňových poplatníkov.
"Maďarsko muselo prijať toto rozhodnutie o prevádzačoch, pretože Brusel neprispieva k výdavkom na ochranu hraníc," uviedol štátny tajomník ministerstva vnútra Bence Rétvári. Dodal, že Brusel Maďarsko trestá, keď sú väznice tejto krajiny preplnené.
Zlyhanie Maďarska?
Európska komisia rozhodnutie Budapešti skritizovala a vláde adresovala list s výzvou. Komisia sa domnieva, že Maďarsko porušilo viaceré úniové smernice. Skrátené sankcie pre osoby odsúdené za trestný čin prevádzačstva nie sú podľa eurokomisie účinné ani odstrašujúce a nezohľadňujú okolnosti predmetných prípadov.
Poslanec SaS Juraj Krúpa tvrdí, že jedným z prvých opatrení, ktoré by liberáli urobili, ak by sa dostali po voľbách do vlády, by bolo požiadanie predsedu Európskej rady Charlesa Michela, aby zvolal mimoriadnu schôdzu ministrov vnútra Únie. Chce diskutovať o probléme v Maďarsku a o tom, prečo náš južný sused takýmto spôsobom zlyháva pri zvládaní migračných vĺn.
Zároveň sa odvoláva na dnešnú tlačovú konferenciu policajného prezidenta Štefana Hamrana. Ten ešte v júni tohto roka žiadal aj o asistenciu ozbrojených síl. To by tiež bolo aj ďalším opatrením SaS, pretože cudzinecká polícia je podľa nich preťažená.
Mimoriadnu schôdzu nepodporia
Nasadenie armády je podľa Krúpu v tejto situácii vítané, keďže cudzinecká polícia je podľa neho dlhodobo nedofinancovaná.
"Žiadnemu vedeniu ministerstva vnútra sa nepodarilo túto situáciu vyriešiť a permanentne narážame na tie isté problémy. Preto sme občas nútení sa obrátiť aj na iné silové zložky," poznamenal Krúpa.
Mimoriadnu schôdzu k nelegálnej migrácii podľa Sulíka otvárať netreba. V SaS to považujú za predvolebnú kampaň a politické divadlo.