03.12.2021, 00:00

Drevostavba, alebo tehlová stavba?

Drevostavby zažívajú boom. Napriek tomu sa stále nájde dosť odporcov, ktorí ich nepovažujú za plnohodnotné domy. Opak je ale pravdou. Drevostavby môžu s tými klasickými z tehál a betónu smelo súperiť. Prečítajte si, aké sú ich výhody a nevýhody. Možno je drevostavba tou pravou voľbou aj pre vás.

Drevostavba, alebo tehlová stavba?
Zdroj: Shutterstock

Cena

Drevostavby sú všeobecne lacnejšie ako murované domy, a to až o desiatky tisíc eur. Okrem ceny materiálu je potrebné brať do úvahy aj účty od remeselníkov. Pre stavbu murovaného domu je potreba dostatok vedomostí a skúseností, ktoré si remeselníci nechajú zaplatiť. Kým drevostavbu si kdejaký domáci majster postaví sám. Jednotlivé časti stavby, ktoré pripraví špecializovaná firma, stačí poskladať za pomoci obyčajného náradia, ktoré je možné zohnať v každých stavebninách.

Čas

V otázke času potrebného k výstavbe jasne vedie drevostavba. Na rozdiel od muriva nevyžaduje žiadne zdĺhavé procesy – nemusí schnúť betón, nemusí vymrznúť cez zimu a nevyžaduje technologické prestávky. Hrubú konštrukciu drevostavby môžete mať hotovú prakticky do 3 týždňov. Stavba murovaného domu bude aj profíkom trvať prinajmenšom niekoľko mesiacov.

Životnosť

Murivo sa opravuje ľahšie ako drevo. Do murovaných domov budete môcť tiež viac zasahovať, zatiaľ čo pri drevostavbách ste limitovaní nosnými drevenými stĺpmi. Všeobecne ale platí, že o čo sa nestaráte, to schátra - či ide o murivo, alebo o drevo.

Na životnosti domu sa viac ako materiál podpíše spôsob stavby. Pokiaľ nebudú dodržané správne technologické postupy, čoskoro vám môže na hlavu spadnúť ako drevostavba, tak murovaný dom.

Ekológia

Z pohľadu ekológie opäť vyhráva drevo. Na rozdiel od tehly ide o obnoviteľný zdroj a jeho spracovanie je k životnému prostrediu výrazne šetrnejšie.

Náklady na vykurovanie

Náklady na vykurovanie drevostavieb sú v priemere 30 % nižšie ako náklady na vykurovanie murovaných domov. V drevených stenách sa teplo hromadí len v obmedzenej miere, a preto sa izby vo drevostavbe vykúria rýchlejšie. Na druhú stranu z nich teplo utečie skôr ako z murovaných miestností. Napriek tomu sú ale náklady na prevádzku drevostavieb stále nižšie.

Či už sa rozhodnete tak, alebo onak, kutilská práca vás neminie. Každý majiteľ domu by mal byť vybavený aspoň tým základným náradím. Prejdite si online stavebniny a zistite, čo vám ešte chýba.

(PR)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.