Vinárstvo Naše Vinohrady - aké pozitívne účinky môže mať zdravé víno?

Keď hovoríme o zdraví, konzumácia alkoholu je to posledné čo by ste v zásadách o zdravom životnom štýle hľadali. Niektoré druhy alkoholu môžeme zobrať na milosť. Rozvíjajúci výskum naznačuje, že konzumácia vína s mierou, asi jeden pohár denne, môže ponúkať niekoľko výhod. Striedme pitie vína v rozumných dávkach môže priniesť niekoľko zdravotných benefitov. Tie samozrejme záležia od individuálnych predispozícii človeka.

Vinárstvo Naše Vinohrady - aké pozitívne účinky môže mať zdravé víno?
Zdroj: Vinárstvo Naše Vinohrady

7 dôvodov, prečo si vychutnať zdravé víno.

V dávnych dobách sa víno kvôli nedostatku vody stalo nevyhnutnou životnou potrebou, a nie luxusom, preto symbolizovalo zdravie a život.  Doposiaľ stále prebiehajú výskumy, prečo je víno považované za jeden z najsilnejších elixírov, aké človek pozná. Vo svete sa dnes vyrábajú milióny hektolitrov vína rôznej kvality, chuti a pôvodu. Vína s vyššou cenou nemusia byť automaticky zárukou vyššej kvality. Alebo naopak. Ako sa vyznať v tomto oceáne vína? Kvalitné vína, dostupné pre každého a za slušnú cenu nájdeme aj na Slovensku. Dôkazom je vinárstvo Naše Vinohrady zo Strekovského vinohradníckeho regiónu. Vďaka šetrnej práci vo vinohrade a spracovaniu zdravého, vlastného hrozna, s dôrazom na čistotu a hygienu, predstavujú poctivé vína z vinárstva Naše Vinohrady dostupnú kvalitu pre každého. Skvelú kvalitu vín z produkcie vinárstva Naše Vinohrady dokazujú certifikáty, potvrdzujúce nízky obsah histamínu (max do 0,5 m.g / liter).

Prinášame Vám 7 dôvodov prečo si vychutnať zdravé a poctivé víno a aké to môže mať priaznivé účinky na Váš organizmus.

Vinárstvo Naše Vinohrady - aké pozitívne účinky môže mať zdravé víno?
Zdroj: Vinárstvo Naše Vinohrady

1. Krvný tlak a červené víno

Podľa American Heart Association (AHA) môže resveratrol - antioxidant v červenom víne - znižovať krvný tlak a zvyšovať hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. V roku 2006 vedci uviedli, že zlúčeniny červeného vína zvané prokyanidíny pomáhajú udržiavať zdravé cievy. Je však dôležité poznamenať, že nadmerné pitie alkoholu môže spôsobiť vysoký krvný tlak a arytmiu, alebo nepravidelný srdcový rytmus, pri víne rozhodne platí všetko s mierou.

2. Francúzsky paradox

Jeden z najslávnejších prípadov priaznivých účinkov vína na zdravie sa nazýva francúzsky paradox. Vo Francúzsku je bežné jesť jedlo s vysokým obsahom nasýtených tukov, ktoré zvyčajne pochádza zo živočíšnych produktov, ako je mäso alebo mliečne výrobky. Slováci v konzumácii tučných jedál za Francúzmi rozhodne nezaostávajú. Podľa článku American Heart Association existujú dôkazy, že konzumácia veľkého množstva nasýtených tukov vedie k ochoreniu srdca. Je zvláštne, že miera srdcových chorôb nie je vo Francúzsku príliš vysoká. V porovnaní s inými krajinami je spotreba vína vyššia a niektorí vedci tvrdia, že víno vypité vo Francúzsku by mohlo vyvážiť vysoké množstvo konzumovaných nasýtených tukov. Bohužiaľ, existovalo niekoľko rôznych faktorov, ktoré by mohli ľahko vysvetliť nízku mieru srdcových chorôb vo Francúzsku a víno bolo podľa článku The Conversation čiastočne vylúčené. Keď už nič iné, francúzsky paradox vyvolal záujem o víno, ako doplnok výživy a viedol k ďalšiemu výskumu. Vo vinárstve Naše Vinohrady hovoria, že sýtejšie jedlá si vyžadujú plnšie vína – treba vždy prihliadať na vzťah medzi telom vína a sýtosťou jedla. Vína a jedlá sú dnes oveľa rozmanitejšie ako kedysi. Svetové kuchyne sa prelínajú, stále vznikajú nové a nové kombinácie chutí a vo svete vín sa tiež neustále experimentuje. Z ponuky vinárstva Naše Vinohrady si vždy nájdete to pravé.  V obchodoch môžete zakúpiť odrody ako Muškát Žltý, Chardonnay, Rizling Rýnsky, Frankovka modrá rosé, Cabernet Sauvignon Rosé a mimoriadne obľúbené odrody Devín a Dunaj.

Vinárstvo Naše Vinohrady - aké pozitívne účinky môže mať zdravé víno?
Zdroj: Vinárstvo Naše Vinohrady

3. Bohatý zdroj antioxidantov 

Existuje veľa potravín a nápojov bohatých na antioxidanty a víno je jednou z nich. Proces výroby vína vo vinárstve Naše Vinohrady je neustále prísne kontrolovaný, kontrola prebieha od pestovania hrozna, až po distribúciu vína. Vína z vinárstva Naše Vinohrady nie sú technologické, zakonzervované a nadopované enologickými prípravkami. Vína z vinárstva Naše Vinohrady si zachovávajú svoje prirodzené živiny a prírodné látky. Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré zabraňujú poškodeniu buniek spôsobenému zápalom a oxidačným stresom. Oxidačný stres je stav spôsobený nerovnováhou medzi antioxidantmi a nestabilnými molekulami nazývanými voľné radikály, ktorý môže poškodiť vaše bunky. Hrozno obsahuje vysoké množstvo polyfenolov, čo sú antioxidanty, o ktorých sa preukázalo, že znižujú oxidačný stres a zápaly. Pretože červené hrozno obsahuje viac antioxidantov ako biele odrody, pitie červeného vína môže zvýšiť hladinu antioxidantov v krvi vo väčšej miere ako pitie bieleho vína. V skutočnosti jedna 2-týždňová štúdia na 40 dospelých zistila, že konzumácia 400 ml červeného vína denne zvyšuje antioxidačný stav. Jednoducho povedané, vyšší antioxidačný stav je spojený so zníženým rizikom chorôb. Napríklad pitie červeného vína bolo spojené so zníženým rizikom Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, ktoré sú spojené s oxidačným stresom.  

Vinárstvo Naše Vinohrady - aké pozitívne účinky môže mať zdravé víno?
Zdroj: Vinárstvo Naše Vinohrady

4. Červené víno – bohatá zásobáreň minerálov

Konzumácia primeraného množstva červeného vína prináša rad pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Potvrdili to viaceré klinické štúdie. Nájdeme v ňom totiž látku resveratrol, ktorá zohráva významnú úlohu v prevencii kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky. Resveratrol, obsiahnutý v hroznových šupkách je silný antioxidant. Odbúrava voľné radikály, a tým uľahčuje obnovu buniek. Vo víne môžeme nájsť okrem iného fruktózu, glukózu, enzýmy, vitamíny C, B1, B2, B6, resveratrol a mnohé ďalšie polyfenoly a minerálne látky. Najmä vápnik, meď, mangán, horčík, draslík, chróm či kremík a zinok. Vplyv červeného vína na zdravie človeka je už niekoľko rokov častým predmetom diskusií odborníkov z celého sveta. Kým veľká skupina sa domnieva, že 1 pohárik červeného vína sa so zdravým životným štýlom nevylučuje, podľa iných je vplyv červeného vína na ľudské zdravie preceňovaný. To, ku ktorému názoru sa prikloníte vy, závisí aj do toho, ako červené víno pôsobí práve na vás. „Červené víno je súčasťou spoločenských, náboženských a kultúrnych podujatí už stovky rokov. Stredoveké kláštory dokonca verili, že ich mnísi žijú dlhšie čiastočne kvôli pravidelnému a umiernenému pitiu vína. Červené víno obsahuje viac resveratrolu a antioxidantov ako biele víno, najmä vďaka fermentácii so šupkami. Zásadnú rolu samozrejme zohráva aj pôvod hrozna, jeho pestovanie a ošetrovanie. Víno Naše Vinohrady predstavuje záruku vynikajúceho hrozna dopestovaného v našich viniciach a zároveň šetrného spracovania v našom vinárstve.“ dopĺňa Miroslav Fondrk, spoluzakladateľ vinárstva.

Vinárstvo Naše Vinohrady - aké pozitívne účinky môže mať zdravé víno?
Zdroj: Vinárstvo Naše Vinohrady

5. Pitie vína pomáha udržiavať vaše srdce zdravé

Odpradávna sa kardiovaskulárne choroby (KVO) stávajú známym, život ohrozujúcim problémom pre svet. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) až do súčasnosti dodnes veľa ľudí zomiera na KVO ako na akékoľvek iné choroby.  Mnoho vedcov preukázalo, že príjem polyfenolov je spojený so zníženým rizikom KVO. Vína obsahujú polyfenoly, ktoré sa aktívne nachádzajú vo flavonoidoch, ktoré majú tiež predpokladané antioxidačné vlastnosti. Tieto polyfenoly sa opäť nazývajú resveratrol, ktorý môže pomôcť chrániť výstelku krvných ciev v srdci. Konzumácia 1 až 2 pohárov môže znížiť riziko KVO. Pitie vína môže pomôcť pri znižovaní lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL), tiež známych ako zlý cholesterol, ktoré môžu spôsobiť poškodenie tepien, a zároveň zvyšovať hladinu lipoproteínov s vysokou hustotou v tele (HDL), ktoré sú tiež známe ako dobrý cholesterol a môžu znižovať riziko srdcových chorôb. Nadmerná konzumácia alkoholu môže mať navyše nepriaznivé účinky na zdravie srdca, vrátane zvýšeného krvného tlaku a vyššieho rizika vzniku srdcových chorôb. O tom, či mierny príjem vína prospieva zdraviu srdca, sa diskutuje v priebehu ďalších výskumoch v tejto oblasti.

Vinárstvo Naše Vinohrady - aké pozitívne účinky môže mať zdravé víno?
Zdroj: Vinárstvo Naše Vinohrady

6. Silnejšie kosti vďaka vínu

Možno najprekvapujúcejšou správou zo všetkých boli štúdie, ktoré naznačujú, že mierny konzumenti alkoholu môžu znížiť riziko osteoporózy - rednutia kostí súvisiaceho s vekom v súvislosti so stratou vápnika . Článok v časopise American Journal of Epidemiology z apríla 2000 ukázala, že ženy, ktoré vypili 11 až 29 gramov alkoholu denne - v prepočte jeden až tri poháre vína - mali vyššiu kostnú minerálnu hustotu , meranú v oblasti bedier, stehennej kosti, ako tí ktorí nepijú. Hustota minerálov v kostiach je meradlom, ktoré lekári používajú na stanovenie sily a odolnosti kostí. Po tejto správe rýchlo nasledovala rovnako povzbudivá správa z novembra v časopise American Journal of Clinical Nutrition . Vedci z Creighton University v Omaha v Nebi testovali takmer 500 starších žien a zistili, že hustota kostných minerálov bola o 12% až 16% vyššia v porovnaní s tými, ktorí nepijú.

Vinárstvo Naše Vinohrady - aké pozitívne účinky môže mať zdravé víno?
Zdroj: Vinárstvo Naše Vinohrady

7. Pitie vína môže pomôcť udržať depresiu na uzde

Môže to znieť rozporuplne, pretože väčšina ľudí vie, že konzumácia alkoholu môže zhoršiť depresiu, alebo úzkosť človeka. Napriek tomu sa z pitia pohára vína týždenne môže stať antidepresívum, ktoré bojuje s depresiou. Sedemročná štúdia uskutočnená spoločnosťou PREDIMED analyzovala 5 500 jedincov ľahkých až stredne ťažkých konzumentov alkoholu a zistila, že jedinci, ktorí vypili dva až sedem pohárov vína za týždeň, boli menej náchylní na depresie ako tí, ktorí nepijú. Jedná sa opäť o umiernené pitie, pretože v rovnakej štúdii boli tí, ktorí pili ťažké alkoholické nápoje, náchylnejší na depresie. Vo vinárstve Naše Vinohrady svorne hovoria, že depresia sa im zatiaľ vyhýba. „Vinohrady nášho vinárstva sa nachádzajú v najteplejšej oblasti na Slovensku. Sme obdarovaní najvyšším počtom slnečných dní v krajine. Už moja stará mama hovorila, že pohár dobrého vína je liek“, hovorí Martin Pomfy, spoluzakladateľ vinárstva Naše Vinohrady.

Vinárstvo Naše Vinohrady - aké pozitívne účinky môže mať zdravé víno?
Zdroj: Vinárstvo Naše Vinohrady

​Pravdepodobne najlepšou radou je brať ohľad na vlastné hranice, zdravie a pohovoriť si s vašim lekárom o tom, aká miera konzumácie je pre vás optimálna. Vždy berte do úvahy vašu konkrétnu situáciu, teda telesnú hmotnosť, vek, pohlavie, užívané lieky a zdravotný stav. V prípade, ak sa rozhodnete dať si pohár vína, slovenské víno Naše Vinohrady je dostupné pre každého za skvelú cenu. Nájdete ho v sieti Terno a Kraj – sieť domácich potravín. 

 

(PR)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.