Medzi prvý prirodzený proces starnutia tela patrí pokles hormónov. U žien je to hladina estrogénu, u niektorých mužov ubúda testosterón. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako vyzerá a čo všetko by ste o „mužskej menopauze“ mali vedieť.
Prečo majú aj muži svoje dni?
Pojem „mužská menopauza“ alebo „andropauza“, ktorý sa používa najmä v médiách, popisuje pokles testosterónu súvisiaci s vekom a s ním spojené symptómy – medzi ktoré patrí pokles výkonnosti, nesústredenosť, priberanie a erektilná dysfunkcia, s ktorou vám mimochodom veľmi dobre v náročných chvíľach pomôžu aj kvalitné lieky na erekciu.
Pojem „mužská menopauza“ nie je však celkom správny, pretože klesajúca plodnosť u mužov je veľmi odlišná od menopauzy u žien. U mužov sa hladina hormónov s vekom postupne znižuje.
Skutočný nedostatok testosterónu – nazývaný aj hypogonadizmus alebo nedostatok androgénov (preto nie meno, ale andropauza) – je u mužov v strednom veku zriedkavý. Ak sa vyskytne v ojedinelých prípadoch, znamená to, že telo nie je schopné produkovať dostatok testosterónu a v takomto prípade môže pomôcť len rýchle objednanie k lekárovi online.
Ako zistiť, či ste v prechode?
V dnešnej náročnej dobe je veľmi veľa mužov v strednom veku konfrontovaných so zmenami v rodine a práci. V živote nemusí ísť všetko ako po masle, a preto je možné oveľa skôr ako v minulosti na biologicky mladých mužoch badať prvé známky starnutia. Niekedy sa rozpadnú vzťahy či nastanú finančné problémy. Inokedy si to odnesie naše telo.
A práve v takýchto situáciách môžu niektorí muži pociťovať príznaky podobné menopauze u žien, ako napríklad:
- pochybnosti o sebe,
- pokles výkonnosti,
- zmeny nálad,
- apatia,
- znížená motivácia,
- nedostatok sebaúcty a menšia chuť na sex .
Veci, ktoré môžu prispieť k týmto symptómom, zahŕňajú nezdravú stravu, nedostatok pohybu, spánku a príliš veľa alkoholu.
Dá sa to zmeniť? A nielen štýlové pánske rifle sa postarajú o to, aby ste sa cítili lepšie, mlado a sviežo.
Čo môžete urobiť pre záchranu tela aj vzťahov?
Zdravší, aktívnejší životný štýl prospeje všetkým. V našom prípade je dôležité, že fyzická aktivita zvyšuje hladinu testosterónu v krvi.
- Dbajte na zdravý spánok
Pre správne fungovanie tela je potrebný dostatočný spánok. Dobrý spánok nielenže znižuje riziko srdcových chorôb a depresie, ale môže tiež pomôcť udržať hladinu testosterónu. Výskum ukázal, že ak spíte dlhodobo iba 5 hodín v týždni, znižuje sa hladina testosterónu v tele až o 15 %.
Ak sa napriek všetkej snahe vplyvom stresu a práce nemôžete nastaviť na správny rytmus, môžete na tento účel využiť medzi mnohými ľuďmi obľúbené termálne kúpele. Termálne pramene s vysokým obsahom minerálov vášmu telu v kombinácii s príjemnou teplotou vody určite prospejú.
- Udržujte si zdravú váhu
Zvýšený index telesnej hmotnosti (BMI) môže mať priamy a negatívny vplyv na hladinu testosterónu. Štúdia ukázala, že obezita je najdôležitejším rizikovým faktorom pre nedostatok testosterónu u mužov.
- Jedzte správnu stravu
Rovnako vysoký obsah minerálov, vitamínov a antioxidantov ako niektoré zdroje termálne vody, majú aj viaceré zdravé semená. Nielen orechy, ale aj tekvicové a ľanové semienka či ovsené vločky majú vysoký počet zdravý látok, ktoré vášmu telu prospejú. Dôležité je, konzumovať ich pravidelne a v dostatočnom množstve.
Uvidíte, že prechod spôsobený poklesom hormónov vám potom nebude robiť žiadne problémy.
(PR)