Veľkolepá história Bratislavy, o ktorej nik nehovorí

Naše hlavné mesto skrýva historické momenty slávy, o ktorých častokrát nepočuli ani rodení Bratislavčania. Vedeli ste napríklad, že na mieste, kde dnes stojí Eurovea, sa ľudia zabávali a nakupovali už v minulom storočí?

„Veľkolepá história Bratislavy, o ktorej nik nehovorí.“
Zdroj: Eurovea

Presne pred 100 rokmi sa tu prvýkrát konal Medzinárodný Dunajský Veľtrh, veľkolepé podujatie svetového významu. Prvý ročník pod pôvodným názvom Orientálny Veľtrh hostil viac než 1500 vystavovateľov z celého sveta a prilákal až 145000 návštevníkov, pričom samotná Bratislava mala v tom čase len 93000 obyvateľov. Úspech veľtrhu bol nepopierateľný a postaral sa o ďalších 22 ročníkov. Bola to udalosť, ktorou žila celá Bratislava a do veľkej miery aj Slovensko. V roku 1923 sa názov zmenil na Medzinárodný Dunajský Veľtrh a pretrval až do konca.

„Veľkolepá história Bratislavy, o ktorej nik nehovorí.“
Zdroj: Eurovea
Hlavným cieľom veľtrhu bola konsolidácia Bratislavy ako obchodného centra Európy využitím jej výhodnej polohy na Dunaji. Iniciátorom podujatia bol Kornel stodola, mladší brat svetoznámeho vedca Aurela Stodolu. Medzinárodný Dunajský Veľtrh nebol len obchodným podujatím, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Zahŕňal rôzne výstavy a zábavné atrakcie. Na svoje si prišli obchodníci, ktorí si obzerali vystavené vzorky tovarov a následne ich objednávali vo veľkom, no i bežní ľudia. Mohli si prezrieť najnovšie technologické vymoženosti, akými boli rádiá, magnetofóny, či domáce spotrebiče, ktoré v tom čase ešte neboli bežné.

„Veľkolepá história Bratislavy, o ktorej nik nehovorí.“
Zdroj: Eurovea
Každoročne sa organizovali aj kultúrne, remeselnícke, vzdelávacie, no i mnohé iné výstavy. O zábavu sa postaral aj miestny „práter“: zábavný park s kolotočmi, ktorý bol súčasťou areálu. Tretí ročník veľtrhu mal obsahovať aj nevídanú atrakciu; býčie zápasy.  Pri tejto príležitosti boli pozvaní matadori až z ďalekého Španielska, no zápasy sa napokon nekonali. Veľtrh upútal medzinárodnú pozornosť a zahraničné spolky na ochranu zvierat jasne nesúhlasili s podobným predstavením.

„Veľkolepá história Bratislavy, o ktorej nik nehovorí.“
Zdroj: Eurovea
Veľtrhu si užíval náležitú slávu a vybudované priestory už čoskoro nestačili. Mestské zastupiteľstvo sa preto rozhodlo vybudovať nové výstavisko, no tento plán sa nikdy neuskutočnil. Brány veľtrhu sa naposledy v roku 1942. V Európe zúrila vojna a vláda považovala podujatie tohto charakteru za luxus, ktorý si nemôže dovoliť. Uviedla, že „všetky sily je potrebné zamerať na vojnové účely“.
Areál výstaviska bol kompletne zničený pri masívnom bombardovaní rafinérie Apollo 16. júna 1944 lietadlami amerického vojnového letectva. Pavilóny veľtrhu zhoreli do tla a s nimi aj množstvo spomienok a historických dokumentov.

„Veľkolepá história Bratislavy, o ktorej nik nehovorí.“
Zdroj: Eurovea
Na dôležité momenty našej histórie by sa však nemalo zabúdať. Eurovea preto vo svojich priestoroch pripravila výstavu, na ktorej si môžeme spoločne pripomenúť sté výročie nákupných slávností na Dunaji a dozvedieť sa o Medzinárodnom Dunajskom Veľtrhu viac. Čaká vás mnoho zaujímavostí a dobových fotografií, ktoré sú zverejnené prvýkrát. Bezplatnú výstavu môžete navštíviť od 10. septembra do 10. októbra.

 

(PR)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.