Uprostred čarovných lánov viníc

Jesenné potulky si môžete spestriť v malebných mestečkách, kde žijú vinobraním. Je to príležitosť spoznať miestne tradície, ale aj špeciality.

Uprostred čarovných lánov viníc
Zdroj: Košice Región Turizmus

Vedeli ste, že hrozno na našom území pestovali už Kelti? Svedčí o tom archeologický nález siedmich vinohradníckych nožov zo 6. – 7. st. p. n. l.. Kelti víno nielen vyrábali, ale ho aj vyvážali ako luxusný tovar do severnejších oblastí. Nezmazateľnú vinársku stopu u nás však zanechali hlavne Rimania, ktorí založili vinohrady na svahoch Malých Karpát pred dvetisíc rokmi. Na Slovensku máme v súčasnosti až šesť vinohradníckych regiónov a osem vínnych ciest, ktoré prezentujú prírodný, kultúrny a historický potenciál regiónu. Na nich spoznáte oceňované slovenské vína – od ľahkých bielych, cez ružové, červené až po jedinečné sladké vína z tokajskej oblasti. Slovenské vína sú oceňované vo svete, zbierajú medaily vo svete, ale spoznávame ich najmä doma. Sú jedným z našich, svetom neobjavených, pokladov.

Uprostred čarovných lánov viníc
Zdroj: Košice Región Turizmus
Pikniky, prechádzky, zážitky

Malebné vinárske oblasti lákajú milovníkov dobrého vína, kvalitného jedla, dokonalého oddychu a ďalších zážitkov pestrou ponukou sústredenou pod vínne cesty. Slnečný september a október je ideálny časom preskúmať niektorú z nich! Na Slovensku sa úspešne rozvíjajú najmä Malokarpatská, Kamenínska, Hontianska a Tokajská. Malokarpatská vedie od Bratislavy po Trnavu cez Sv. Jur, Pezinok a Modru. Mesto Sv. Jur je známe aj veľkomoravským hradiskom z 10. storočia. V Pezinku môžete navštíviť vinohradnícke múzeum a v Modre vám ponúkajú možnosť zúčastniť sa zážitkového workshopu spojeného s výrobou svetoznámej slovenskej keramiky – majoliky. A ak už ste v týchto končinách, určite si vyhraďte čas na ochutnanie vychýrenej husaciny, napríklad v Slovenskom Grobe. Tradičné hody trvajú od septembra a končievajú až pred Vianocami.

Košice Región Turizmus
Zdroj: Košice Región Turizmus
Po vinohradníckych chodníčkoch

Vinohradnícku oblasť Tokaj nájdete v povodí rieky Bodrog, na juhu je ohraničená sútokom riek Tisa a Bodrog a Zemplínskymi vrchmi s najvyšším vrchom Rozhľadňa, ktorý je ale husto zalesnený a tak si z neho napriek názvu výhľady príliš neužijete. Avšak vyhliadková veža Tokaj vám naopak predostrie nádherný výhľad na región, spolu s altánkom a ihriskom je ideálnym miestom pre turistov, cyklistov, ale aj rodiny s deťmi. Ideálnym miestom na prechádzky môže byť aj vinohradnícka oblasť Strekov – strekovské vinohrady vďačia svojej obľúbenosti neďalekému Parížskemu močiaru, ktorý je najväčším trstinovým močiarom na Slovensku. Táto národná prírodná rezervácia a chránené vtáčie územie je svetovým unikátom! Svojou špecifickou mikroklímou zabezpečuje dozrievanie hrozna do špičkovej kvality s nezameniteľne šťavnatou arómou, ktorej pomáhajú výrazné teplotné rozdiely medzi dňom a nocou. Slovensko sa oplatí ochutnávať aj na jeseň!

Viac cestovateľských inšpirácií ponúka www.slovakia.travel.

 

 (PR)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.