StoryEditor

Šetriť energiami môže aj váš dom

08.08.2022, 00:00

Šetrenie energiami je téma nielen v súčasnej dobe historického zdražovania obzvlášť naliehavá. Vedeli ste, že takmer polovicu energií minieme na vykurovanie alebo, naopak, chladenie našich príbytkov? Ale aj váš dom či byt môžete „naučiť“ šetriť energie, a tým aj vaše peniaze.

Až 40 percent spotreby energie v Európe sa využije na vykurovanie, chladenie a fungovanie budov, v ktorých žijeme a pracujeme, pritom naše budovy produkujú 36 % všetkých emisií skleníkových plynov v Európskej únii (EÚ). Znižovanie spotreby energie našich budov má preto veľký význam, či už z pohľadu boja proti drastickým klimatickým zmenám, alebo zvyšovania energetickej efektívnosti a nezávislosti EÚ. Presadiť vyššiu a širšiu udržateľnosť budov pomáhajú ambiciózne politiky spolu s verejnými a so súkromnými investíciami. K väčšej udržateľnosti našich domovov však môžeme prispieť aj my všetci.

Staré budovy dostanú zelený úsporný šat

Staršie budovy sú v porovnaní s tými novšími pri udržiavaní tepla menej efektívne. Keď sa však pozrieme na „rodné listy“ budov, v ktorých žijeme či pracujeme, v Európe je až 220 miliónov budov postavených pred rokom 2001. Zhrnuté a podčiarknuté – v Európskej únii má až 75 % fondu budov problém s únikom energie. Na riešenie tohto problému EÚ poskytne približne 35 miliónom budov v Európe energetickú premenu pod záštitou Európskej zelenej dohody. EÚ na podporu „vlny obnovy“ poskytne stimuly a investície a bude podnecovať verejnú správu členských štátov, ako aj súkromných investorov, architektov, dizajnérov a miestne komunity, aby sa do procesu obnovy aktívne zapájali.

Udržateľnejšie budovy prispejú nielen k zníženiu emisií a zlepšeniu života v nich, ale vytvoria sa aj nové pracovné miesta v stavebníctve a úľavu by mali pocítiť aj peňaženky vďaka zníženým účtom za energiu.

Aj staršie môže byť udržateľné

Ako teda môžeme sami priložiť ruku k dielu a zvýšiť energetickú účinnosť svojho domu? Skúste do svojho obydlia zakomponovať niektoré ekologické prvky, ktoré by mala mať „zelená“ novostavba, pričom ich môžete aplikovať aj na staršie budovy. Jednou z možností, ako účinne zrenovovať váš domov a obmedziť stratu tepla, je pridanie strešnej izolácie alebo dvojitých okien. Hoci treba rátať s určitými počiatočnými nákladmi, odmenou z dlhodobého hľadiska budú nižšie účty za energie.

Energeticky neefektívny dom vie ukrojiť veľkú časť z celkových príjmov domácnosti. Preto existujú aj mnohé granty a dotácie, ktoré majú ľuďom pomôcť s nákladmi na renováciu ich domovov. Určite tak nie je na škodu obrátiť sa na príslušné miestne orgány, ktoré by vám mali vedieť poradiť, aké grantové schémy sú k dispozícii a z ktorých by ste mohli získať podporu.

Ak chcete znížiť celoročnú produkciu emisií, zvážiť môžete aj technológie vykurovania a chladenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie, ako sú napríklad tepelné čerpadlá či solárne vykurovacie systémy. Renovácie sa netreba báť, jej rozsah závisí od vás a existujú aj rôzne menej nákladné riešenia, ako váš dom či byt energeticky zefektívniť.

5 spôsobov, ako premeniť svoj domov na ekologickejší

1. Nainštalujte si inteligentné merače, ktoré možno naprogramovať tak, aby sa zabezpečilo, že sa vykurovanie zapne iba vo vybraných miestnostiach a len v určitých časoch, keď je to skutočne potrebné.

image
Shutterstock

2. Voľte hrubšie záclony a žalúzie, ktoré pomôžu zabrániť tepelnej strate v zime a v lete zase, naopak, zastavia slnečné lúče a pomôžu váš domov ochladiť.

3. Investujte do energeticky účinnejších žiaroviek. Počiatočná investícia vám po čase používania napokon pomôže ušetriť peniaze.

image
Shutterstock

4. Začistite praskliny a škáry vo svojom dome a k dverám, spod ktorých uniká teplo, umiestnite bariéru proti prievanu, aby teplo zostalo s vami doma a zbytočne neunikalo von.

5. Nezabudnite aspoň raz za rok odvzdušniť radiátory, aby dobre fungovali. Na stenu za nimi môžete navyše umiestniť aj radiátorovú fóliu, ktorá pomôže odrážať teplo od steny späť do miestnosti.

image
Shutterstock

EÚ podporuje ekologickú výstavbu prostredníctvom mnohých iniciatív, jednou z nich je aj Nový európsky Bauhaus, z ktorého sa financujú projekty, ktoré v sebe spájajú udržateľnosť, inkluzívnosť a štýl. EÚ zároveň ponúka Európanom platformy, kde sa navzájom môžu deliť o nápady týkajúce sa architektúry šetrnej ku klíme a kde spolu môžu hľadať nové vzrušujúce inovácie vo sfére udržateľnosti. Cieľom tohto veľkého snaženia EÚ je zabezpečiť špičkovú úroveň udržateľných budov v celej Európe, v ktorých sa Európanom bude dobre žiť.

Nová budova, nové udržateľné prvky

image
Shutterstock

Hoci mnohí z nás žijú v starších budovách, naprieč Európou rastie množstvo nových budov. Sú však ekologické? Nová stavba sa považuje za ekologickú…

... keď dodržuje bioklimatický dizajn, čo znamená, že architekti by mali pri navrhovaní takýchto budov zohľadňovať miestne klimatické podmienky, aby sa zabránilo energetickým stratám.

... keď využíva udržateľné materiály z miestnych zdrojov. Na minimalizáciu environmentálneho vplyvu budovy možno použiť drevo, kameň či prírodné vlákna. Na výstavbu a izoláciu možno navyše využiť aj recyklované materiály z už zbúraných budov.

... keď využíva inteligentné materiály. Určité materiály, napríklad betón alebo nátery na kov, môžu byť navrhnuté tak, aby reagovali na prostredie a vedeli sa takzvane samoopraviť, čím si vedia predĺžiť svoju životnosť.

... keď inteligentne využíva priestor. Dizajn stavby by mal umožňovať optimálne využívanie energie; napríklad miestnosti by nemali byť príliš veľké.

... keď využíva energie z obnoviteľných zdrojov. Nové budovy by mali byť navrhnuté tak, aby využívali slnečnú, geotermálnu, veternú či vodnú energiu, aby sa ešte viac znížila ich uhlíková stopa.

 

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
29. september 2022 01:27