StoryEditor

Ako vybrať a zavesiť luster? Tu sú 4 kľúčové faktory

19.08.2022, 00:00

Ak hľadáte svietidlo, ktoré bude šperkom každého interiéru, či už ide o kuchyňu, obývačku alebo spálňu, moderné dizajnové lustre sú tou správnou voľbou - udávajú tón miestnosti a pridajú jej osobitý charakter. Pri výbere je však potrebné zvážiť niekoľko kľúčových faktorov. Ako správne zvoliť a zavesiť luster vzhľadom na priestorovú dispozíciu vašej domácnosti?

Bez ohľadu na to, pre aký štýl sa rozhodnete (krištáľový luster, LED luster, moderný kovový luster atď.), dôraz by ste mali klásť na správnu veľkosť, tvar, výšku zavesenia a intenzitu svetla. Tieto faktory sú determinované primárne veľkosťou priestoru.         

1. Vhodná veľkosť lustra

Veľkosť lustra by mala byť dimenzovaná podľa veľkosti miestnosti, resp. prvku, nad ktorý bude svietidlo zavesené. Ak teda napríklad plánujete nainštalovať luster do kuchyne nad stôl, jeho priemer by mal zodpovedať polovici až dvom tretinám jedálenského stola. Pri lineárnych modeloch platí, že dĺžka lustra sa rovná polovici dĺžky stola.

V prípade, že bude svietidlo ústredným bodom miestnosti (nebude umiestnené priamo nad nábytkom), jeho minimálny priemer dostaneme po sčítaní šírky a dĺžky miestnosti. K tomuto výsledku následne pridáme nulu pre údaj v centimetroch.

Príklad: pri miestnosti s pôdorysom 3 x 4 metre zistíme odporúčaný priemer po jednoduchom výpočte, a to 3 + 4 = 7, pridáme nulu a dostávame konečnú hodnotu. Minimálny priemer lustra by mal byť teda 70 centimetrov.

2. Správny tvar lustra

Lustre majú za sebou dlhú cestu dizajnovej premeny - prvé sviečkové modely sa využívali už v 15. storočí. Súčasné interiérové trendy so sebou však prinášajú širokú paletu možností - v ponuke nájdete klasické okrúhle, štvorcové či oválne modely, rovnako tak aj moderné abstraktné lustre rôznych tvarov (lineárne lustre, kaskádovité atď.).

Aj v tomto prípade sú dôležité priestorové proporcie miestnosti. Napríklad, v interiéroch s vysokým stropom sú vhodnou alternatívou predĺžené lustre na lanku, ktoré vyplnia viac vertikálneho priestoru. Pri dlhých a úzkych miestnostiach, akými sú často kuchyne alebo chodby, by ste zasa mali siahnuť po lineárnych lustroch.

3. Ideálna výška pre zavesenie lustra

Optimálna úroveň zavesenia vychádza z výšky stropu a plánovaného umiestnenia lustra. Ak bude svietidlo voľne situované v otvorenom priestore, odporúča sa, aby bol jeho najnižší bod minimálne 210 cm od podlahy, pre zabezpečenie voľného prechodu. Pri umiestnení lustra do kuchyne nad jedálenský stôl alebo ostrovček by mala byť dodržaná 75 - 90 cm vzdialenosť medzi spodnou časťou svietidla a povrchom nábytku.

image
vlastné/Svetla.sk

4. Intenzita a farba svetla

Pre správnu úroveň osvetlenia je dôležité myslieť na tzv. vrstvenie - využívanie viacerých svetelných zdrojov (ambientné, akcentačné a pracovné osvetlenie). Luster do obývačky či kuchyne, ako centrálne osvetlenie miestnosti, by preto mali doplniť aj ďalšie alternatívy zdrojov svetla. Vhodné je poobzerať sa po stmievateľných lustroch - vďaka tejto funkcii môže byť intenzita osvetlenia prispôsobená aktuálnym potrebám a vonkajším svetelným podmienkam.

Pri moderných LED lustroch je potrebné zamerať sa aj na farbu svetla v kelvinoch (ozn. K) - od teplého po studené spektrum. Do obývacej izby či spálne, ktoré sú určené primárne na relax, je vhodné zvoliť teplú bielu (2800 - 3500 K), do kuchyne a pracovne je pre výkon jednotlivých pracovných úloh vhodná neutrálna až studená biela (4000 - 6000 K).

 

 

 

 

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
14. september 2022 22:30