StoryEditor

Certifikované vzdelávanie je kľúčovou konkurenčnou výhodou. Pomáha uspieť v procese digitálnej transformácie

03.10.2022, 00:00

Vzdelávanie zamestnancov pomáha firmám udržať tempo s neustále sa meniacimi technológiami, v rámci celosvetového prieskumu Axelos to tvrdí až 54 % respondentov z radov topmanažérov firiem. Tieto výsledky poukazujú na fakt, že strategický prístup k rozvoju a vzdelávaniu zamestnancov je kľúčovým nástrojom k úspechu v procese digitálnej transformácie. Firmám na slovenskom trhu pomáhajú v rozvoji zamestnancov medzinárodne uznávané certifikované školenia v oblasti IT a projektového manažmentu.

Nové technológie raketovou rýchlosťou menia fungovanie firiem a vedú ich k digitálnej transformácii. Zamestnanci dostávajú do rúk nové manažérske a digitálne nástroje, ktoré zásadne menia spôsob ich práce. Musia sa naučiť, ako ich správne používať a ako pracovať inak.

ITIL® – to najlepšie z riadenia IT

Pod najväčším náporom očakávaní sa ako prví ocitajú zamestnanci v oblasti IT. Nielenže sú medzi prvými, ktorí nové technológie skúšajú, ale sú zásadnou súčasťou procesu implementácie nových technologických nástrojov či platforiem. Sú to práve oni, od ktorých sa očakáva novátorský prístup, inovácie a modernizácia. S neustále pribúdajúcimi novými prístupmi a technológiami sa musia kontinuálne vzdelávať. Komplexné  vzdelávanie v oblasti IT poskytuje medzinárodné certifikované školenie ITIL. Ako hovorí Pavol Holbík zo spoločnosti OMNICOM, ktorá toto certifikované vzdelávanie na slovenskom trhu poskytuje, je ITIL súbor tzv. best practice z oblasti IT. „Certifikácia ITIL prináša bohaté skúsenosti z riadenia služieb spolu s novými praktikami pre vytváranie hodnoty, podporu stratégie biznisu a digitálnej transformácie optimalizáciou digitálnych služieb a technológií,“ dopĺňa.

image
Omnicom

Nové projekty a noví projektoví manažéri

Proces digitálnej transformácie prináša do firiem zmeny vo forme nových projektov. Úspech ich výsledkov závisí od správneho a efektívneho projektového riadenia s využitím nových prístupov a techník. Zvládať projektový manažment je čoraz dôležitejšie najmä preto, že digitalizácia zásadne ovplyvňuje všetky časti firmy či organizácie. Návod, ako správne riadiť projekty, ponúka medzinárodná certifikácia PRINCE2®. Je určená tak projektovým manažérom, ako aj laikom, ktorí sa riadeniu projektu venujú po prvýkrát. PRINCE2 je metodika projektového riadenia, ktorá zahŕňa základnú projektovú terminológiu, prvky a procesy v projekte. Školenie má dve úrovne a jeho absolvovanie trvá dohromady päť dní. „Absolvovaním  PRINCE2 dostane zamestnanec jasný a zrozumiteľný návod, ako riadiť projekt a doviesť ho až do úspešného konca,“ vysvetľuje P. Holbík.

Vyššia produktivita a nárast motivácie

Dôvodmi, prečo investovať do certifikovaného vzdelávania zamestnancov, sú predovšetkým nárast pracovnej produktivity, skvalitnenie zručností, nárast motivácie a spokojnosť. Strategický rozvoj však pomáha čiastočne vyriešiť aj problém s nedostatkom zamestnancov na trhu práce. Ten sa na našom trhu práce dlhodobo prejavuje najmä v oblasti IT.

image
Omnicom

Certifikácia ukazuje jednoznačný prehľad o zručnostiach

Certifikované vzdelávanie má pre zamestnávateľov praktickú výhodu. Uchádzač, ktorý má medzinárodný certifikát, je pre firmy v procese hľadania talentov zaujímavejší. Práve vďaka certifikátu vie jednoznačne preukázať svoje zručnosti.  Ak potrebuje firma zostaviť tím IT špecialistov a v rámci hľadania kandidátov si zadá požiadavku, aby všetci mali napríklad certifikát ITIL, presne vie, koho hľadá a aké preukázateľné zručnosti má kandidát mať. Obzvlášť dnes, keď práca na diaľku zmazala hranice pri zapájaní expertov do tímov, dáva certifikácia s celosvetovou platnosťou prehľad o schopnostiach jednotlivých kandidátov. „Môžeme to porovnať s celosvetovo uznávanými certifikátmi ovládania cudzích jazykov, ktorými preukážete svoje jazykové znalosti v ktorejkoľvek krajine. Rovnako funguje aj ITIL a PRINCE2,“ uzatvára P. Holbík.

* Prieskum Axelos prebiehal na vzorke 1 870 respondentov v 91 krajinách sveta a zahŕňa 24 sektorov vrátane IT sektora, zdravotníctva, finančných služieb, verejnej správy a neziskových organizácií. Viac ako 50 % respondentov zapojených do prieskumu zastáva manažérske a vyššie manažérske pozície.

ITIL® a PRINCE2® sú registrované ochranné známky spoločnosti AXELOS Limited používané s jej súhlasom. Všetky práva vyhradené.

 

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
02. december 2022 21:36