StoryEditor

Investície do zdravotníctva sú investíciou do ekonomického a spoločenského rozvoja

09.11.2022, 00:00

Skúsenosti z pandémie Covid-19 ukazujú, že keď je ohrozené zdravie, sme ohrození všetci. Spolupráca všetkých relevantných aktérov je preto kľúčová pre budúcnosť slovenského zdravotníctva, hovorí Marcelo Pascual, generálny riaditeľ spoločnosti MSD Slovensko.

V oblasti zdravotníctva máte bohaté skúsenosti - pôsobili ste v Španielsku, Švajčiarsku, či v USA a momentálne ste generálnym riaditeľom spoločnosti MSD Slovensko. Ako hodnotíte aktuálnu situáciu v Európe, ktorá vyvíja obrovský tlak nielen na zdravotníctvo, ale aj ekonomiku, či bezpečnosť v regióne?  

Udalosti z posledných dvoch rokov, ktoré poznačila pandémia Covid-19, či pretrvávajúca vojna na Ukrajine, ukazujú ako úzko je zdravotníctvo prepojené s bezpečnosťou, ekonomikou a sociálnym blahobytom. Zdravotníctvo je kritická infraštruktúra, ktorá je zraniteľná v kontexte vonkajších kríz. Podľa môjho názoru, pandémia jasne ukázala, že keď je ohrozené zdravie, sme ohrození všetci. Aj vo svetle tejto skutočnosti je potrebné budovať silnejšie zdravotníctvo, ktoré bude schopné odolať tlaku prípadných budúcich kríz a zmierňovať ich dopad na spoločnosť a ekonomiku.

Myslím si tiež, že pandémia Covid-19 poukázala nielen na dôležitosť a význam zdravotníctva, ale aj hodnotu partnerstva. V dôsledku pandémie sme mali okrem iného možnosť vidieť, že spolupráca rôznych aktérov je možná a dokáže prinášať riešenia. Práve túto skúsenosť považujem za absolútne kľúčovú a za dobrý základ, na ktorom môžeme stavať aj ďalej. Podľa môjho názoru je tiež veľmi dôležité, aby si všetci relevantní aktéri uvedomili, že zdravotníctvo je oblasť, do ktorej sa oplatí investovať a ktorá vytvára hodnotu tak pre spoločnosť, ako aj ekonomiku. V MSD Slovensko veríme, že môžeme pôsobiť ako katalyzátor v tomto procese, podporovať otvorený dialóg a prehlbovať dôveru medzi jednotlivými aktérmi.

Hovoríte o úzkom prepojení medzi zdravotníctvom a ekonomikou, či spoločnosťou. Môžete toto spojenie priblížiť?

Som presvedčený, že investícia do zdravotníctva je investíciou do ekonomického rozvoja. Štáty potrebujú zdravú a produktívnu populáciu, aby mohli ekonomicky rásť. Štúdia uznávanej výskumnej spoločnosti McKinsey ukazuje, že každý 1$ investovaný do lepšej zdravotnej starostlivosti môže priniesť ekonomickú návratnosť 2$ až 4$. V krajinách s vyššími príjmami by teda náklady súvisiace s investíciami do zdravotníctva mohli byť viac ako len kompenzované zvýšením produktivity v poskytovaní zdravotnej starostlivosti[1].

Zdravotníctvo je totiž oblasť, ktorá sa týka nás všetkých. Na tomto porozumení by podľa môjho názoru mal byť založený celkový prístup k zdravotníctvu. Preto je potrebné zvyšovať povedomie o význame zdravotníctva, aby sa táto téma stala súčasťou verejnej diskusie. Iba tak sa môže zdravotníctvo stať aj politickou prioritou. A to je jedným z predpokladov, aby sa mohli presadzovať zmeny, ktoré môžu zlepšiť situáciu v zdravotníctve.

image
MSD

Poukazujete na rôzne predpoklady, potrebné na zlepšenie situácie v zdravotníctve. Aké sú podľa Vás najväčšie výzvy, ktorým slovenské zdravotníctvo v súčasnosti čelí?

Podľa môjho názoru sa v dôsledku pandémie Covid-19 stali ešte viditeľnejšími predovšetkým dve systémové výzvy. Prvou z nich je dostupnosť inovatívnej liečby, ktorá je pre Slovensko dlhodobou výzvou. Pre lepšiu predstavu uvediem, že pre slovenských pacientov je v súčasnosti dostupná len približne tretina inovatívnych onkologických terapií, zatiaľ čo pacienti v Českej republike majú k dispozícii viac ako 50% inovatívnych terapií v tejto oblasti[2]. Aj vzhľadom na uvedenú skutočnosť je potrebné rozvíjať a formovať zdravotníctvo ako systém, ktorý sa bude oveľa viac koncentrovať na potreby pacienta.

Druhou spomínanou výzvou je potreba budovať odolnejší zdravotnícky systém, ktorý si vyžaduje zvýšiť investície do zdravotníctva. Slovensko investuje do zdravotníctva len približne 7,3% HDP, zatiaľ čo v susednom Česku dokázali investície do tejto oblasti v roku 2020 navýšiť na viac ako 9% HDP[3]. Okrem toho odolnosť tiež súvisí so zlepšovaním pracovných podmienok zdravotníckych pracovníkov; v súčasnosti sme svedkami toho, ako Slovensko bojuje s akútnym nedostatkom zdravotníckeho personálu. Zdravotnícki pracovníci, ktorí preukázali nesmiernu obetavosť a vytrvalosť v boji s pandémiou v prvej línii, sú pritom neoddeliteľnou súčasťou systému. Avšak na dosiahnutie reálnej a dlhodobej zmeny je tiež potrebné, aby sa zdravotníctvo stalo spoločenskou a politickou prioritou.  Takisto je potrebné zdôrazniť, že zdravotníctvo je veľmi komplexná oblasť a jeden partner nedokáže vyriešiť všetko. V spoločnosti MSD Slovensko sme preto presvedčení, že partnerstvo a spolupráca všetkých relevantných aktérov, je cesta ako zvládnuť výzvy v zdravotníctve a zlepšovať zdravotnícky systém.

Viackrát ste spomenuli potrebu investovať do zdravotníctva - sú zvýšené investície dostačujúcim riešením?

Samotné zvýšenie investícií do zdravotníctva nie je riešením. Je potrebné zamerať sa na efektívne vynaloženie prostriedkov, vymedzenie rozsahu problémov v zdravotníctve a uplatňovanie flexibilných riešení. Pri hľadaní riešení pre zlepšenie situácie v slovenskom zdravotníctve sa môžeme inšpirovať príkladmi zo zahraničia. Healthcare Readiness Index (Index pripravenosti zdravotníctva, HRI), ktorý bol predstavený na tohtoročnej konferencii GLOBSEC, hodnotí pripravenosť zdravotníckych systémov v regióne strednej a východnej Európy. Index ponúka dôležité informácie o tom, aké opatrenia je potrebné prijať, aby boli zdravotnícke systémy v regióne lepšie pripravené čeliť budúcim výzvam. Podľa Indexu patrí osem z desiatich krajín strednej a východnej Európy medzi krajiny s najvyššou úmrtnosťou súvisiacou s ochorením Covid-19.

Jednotlivé krajiny v rámci regiónu však pristupujú k zdravotníctvu odlišne. Napríklad Slovinsko a Česká republika dosahujú najlepšie výsledky v indexe HRI. V posledných rokoch totiž výrazne zvýšili investície do zdravotníctva, čo už prináša ovocie v podobe dosahovania lepších výsledkov v tejto oblasti, znížených nákladov, či zvýšenej odolnosti obyvateľstva. Podľa môjho názoru svedčia tieto príklady o tom, že investície do zdravotníctva a dostatok politickej vôle prinášajú reálne výsledky.

Hovoríte o potrebe zmeniť prístup k zdravotníctvu a o tom, že skúsenosti z pandémie, či inšpirácie zo zahraničia by mohli k tejto zmene prispieť. Ako môže k zmenám v zdravotníctve prispieť MSD Slovensko ako farmaceutická spoločnosť?

Farmaceutický priemysel podporuje zdravotníctvo, vytvára hodnoty pre spoločnosť a zároveň má pozitívny vplyv na ekonomiku. Je to rýchlo sa rozvíjajúce, dynamické odvetvie. Neustále pracujeme na vývoji nových liekov, ktoré majú potenciál zachraňovať životy a zlepšovať ich kvalitu. Význam farmaceutického priemyslu má však aj ekonomický rozmer. Tento sektor pomáha prilákať investície a vytvára pracovné miesta. Štúdia Európskej federácie farmaceutického priemyslu a asociácií (EFPIA) odhaduje, že v roku 2016 farmaceutický sektor v EÚ pomohol vytvoriť a udržať 2,5 milióna pracovných miest. Aktivity farmaceutického priemyslu v tom istom roku priamo podporili ekonomiky európskych štátov sumou takmer 100 miliárd eur[4].

Ako spoločnosť MSD Slovensko chceme na lokálnej úrovni ešte zintenzívniť naše úsilie a podporovať otvorený dialóg so všetkými partnermi s cieľom prinášať čo najlepší výsledok pre slovenských pacientov. Chceme pomáhať budovať systém zdravotnej starostlivosti, ktorý bude transparentný a predvídateľný a v ktorom budú rozhodovacie procesy vychádzať z dát a moderná inovatívna liečba bude dostupná aj pre slovenských pacientov.  Predpokladom pre vytvorenie takéhoto prostredia je spolupráca všetkých aktérov. Uvedomujem si, že to nie je ľahká úloha. No aj s ohľadom na stále sa zvyšujúci výskyt ochorení je potrebné reformovať zdravotnícke systémy, aby dokázali pružne reagovať na meniace sa požiadavky a potreby pacientov. Našou snahou v spoločnosti MSD Slovensko je prispieť k tomuto cieľu.

V spoločnosti MSD sa venujete vývoju vakcín v rôznych terapeutických oblastiach a aktívne sa zaoberáte témou očkovania a prevencie. Akú úlohu zohráva prevencia v zdravotníctve?

Prevencia je naozaj dôležitá, pretože pomáha predchádzať chorobám, či dokonca predlžuje život. Je tiež jedným z najvýznamnejších nástrojov z hľadiska nákladovej efektívnosti, ktoré máme k dispozícii. Pre nás v spoločnosti MSD je téma prevencie a očkovania kľúčová, keďže sa už viac ako 100 rokov zameriavame na výskum a vývoj inovatívnych liekov, a je to tiež oblasť, v ktorej tvoríme pridanú hodnotu pre spoločnosť. Táto téma je tiež veľmi aktuálna. Považujeme preto za potrebné spoločne s partnermi komunikovať dôležitosť prevencie a význam očkovania nielen našim zamestnancom, ale aj verejnosti. Podľa môjho názoru musíme okrem zvyšovania informovanosti tiež zavádzať opatrenia, ktoré budú motivovať ľudí, aby pravidelne absolvovali preventívne prehliadky, či rôzne skríningové vyšetrenia a prispievali tým k zdraviu celej populácie.

Aké trendy budú podľa Vás formovať zdravotníctvo, či už na celosvetovej alebo lokálnej úrovni v post-covidovej ére?

Domnievam sa, že zdravotnícke systémy na celom svete budú formovať dva hlavné trendy. Prvým z nich, najmä v súvislosti s pandémiou Covid-19, je vzostup technológií a virtuálnej zdravotnej starostlivosti. Myslím si, že budeme svedkami oveľa väčšieho využívania internetu a technológií v zdravotníctve. Už počas pandémie sme mohli vidieť určitý pokrok v tomto smere - napríklad mnohí pacienti nemuseli navštíviť svojho lekára osobne, aby s ním konzultovali svoj zdravotný stav, mohli tak urobiť online alebo prostredníctvom nástrojov telemedicíny. Podľa môjho názoru sa technologický pokrok v zdravotníctve v post-covidovej ére ešte viac urýchli. Preto si myslím, že dáta budú zohrávať kľúčovú úlohu pri rozvíjaní zdravotníckeho systému aj na Slovensku.

image
MSD

Druhým trendom je posilnenie postavenia pacientov v rámci zdravotníckeho sektora. Myslím si, že je nevyhnutné zamerať sa v diskusiách o budúcnosti zdravotníctva primárne na potreby pacientov. V skratke, hlas pacientov a ich skúsenosti musia viac rezonovať. Majú totiž zásadný význam pre budovanie odolnejšieho a silnejšieho zdravotníctva, ktoré je pripravené na budúcnosť.

 

O farmaceutickej spoločnosti MSD Slovensko

Sme biofarmaceutická spoločnosť zameraná na výskum a vývoj, ktorá už skoro 30 rokov prináša pacientom na Slovensku inovatívne lieky a očkovacie látky. Patríme medzi najväčšie farmaceutické firmy s prístupom k inováciám. Počas nášho pôsobenia sme na Slovensko uviedli prelomovú liečbu pre rôzne druhy ochorení z oblasti onkológie, diabetológie či vakcín a prispeli sme k riešeniu naliehavých problémov v zdravotníctve. Naša misia pokračuje aj po skoro tridsiatich rokoch: v MSD chceme byť aj naďalej partnerom, ktorý pomáha realizovať pozitívne a progresívne zmeny v slovenskom zdravotníctve. Viac informácií nájdete na https://www.msd.sk/. Sledujte nás na https://www.facebook.com/msdslovensko a https://www.linkedin.com/company/msd-slovensko/

 

[1]  OECD 2021: Excess mortality since January 2020. Dostupné online:

 https://www.oecd.org/coronavirus/en/data-insights/excess-mortality-since-january-2020

[2] AIFP 2022: Slovensko v dostupnosti onkologických liekov za regiónom stále výrazne zaostáva. Dostupné online: https://aifp.sk/upload/media/InfografikaDostupnost%CC%8C_2022.pdf

[3] OECD 2021: Health expenditure and financing. Dostupné online: https://stats.oecd.org/Index.aspx?ThemeTreeId=9

[4] EFPIA 2019: Economic and societal footprint of the pharmaceutical industry in Europe. Dostupné online: https://www.efpia.eu/media/412939/efpia-economic-societal-footprint-industry-final-report-250619.pdf

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
21. december 2024 18:43