Treba už konečne nahlas povedať, že bohatnúť nie je hanba. Ide len o spôsob, akým môžeme bohatnúť, napísal pred viac ako desaťročím Milan Lasica*, síce pri inej príležitosti, ale platí to aj pri investovaní.
Ak totiž pravidelne investujete aj menšiu sumu, ktorá vám nemusí chýbať, úroky sa nabaľujú k už investovaným, ale aj zarobeným peniazom. Ak by ste to takto robili 15 rokov s 50 eurami mesačne, pri 5-percentom zhodnotení by ste mohli mať na účte približne 13 400 eur, pri 9-percentom zhodnotení by to bolo dokonca o vyše päťtisíc eur naviac. Záleží samozrejme na vývoji na trhoch. Ak by sa im darilo horšie, pri 2-percentom zhodnotení by ste mali po pätnástich rokoch 10,5-tisíca eur.**
Na výhody investovania postupne prichádzajú aj Slováci. Kým v roku 2018 investovala do fondov, cenných papierov či dlhopisov len pätina Slovákov, vlani to bola už takmer tretina. Rastie aj naša dôvera v zlato, vlani doň investovalo takmer 20 percent ľudí, necelá desatina dáva peniaze do kryptomien**. Samozrejme prím stále hrajú sporiace účty či životné poistenie.
Viac zdrojov informácií
„Slováci sú dnes však už oveľa zrelší investori ako pred desaťročím,“ konštatuje Monika Pálová, odborníčka na investovanie v Slovenskej sporiteľni. Dôvodom je aj lepšia dostupnosť relevantných informácií. Nespoliehame sa výhradne na to, čo nám odporučí rodina alebo známi. Vyhľadávame si ich aj na špecializovaných webstránkach venovaných investovaniu, máme svojho osobného bankára či finančného poradcu. Na tomto sa dá veľmi pekne ilustrovať aj finančná vyspelosť ľudí. Napríklad v Srbsku sa takmer výhradne spoliehajú ľudia na odporúčania známych, podobne je to aj v Chorvátsku, hoci aj tam sú už mierne popredu. Aj Chorváti sa už začínajú radiť s osobným bankárom. Sami si však informácie vyhľadávajú len zriedkavo***.
Ďalšou možnosťou, ktorú majú Slováci, je investovanie cez bankovú aplikáciu. „Pre tých, ktorí potrebujú nasmerovať a nie sú ešte natoľko zorientovaní, sme nedávno nasadili do Georgea investičný plán. Veľmi zrozumiteľným jazykom vysvetľujeme dôležité veci tak, aby sa klienti vedeli rozhodnúť pre konkrétny respektíve správny investičný nástroj,“ konštatuje Monika Pálová.
Myšlienkou investičného plánu je priniesť ľuďom možnosť vybrať si tému, ktorej veria. „Ak chce niekto pomôcť planéte, môže si vybrať fondy s akciami spoločensky a evironmentálne zodpovedných firiem. Ak verí v inovácie, môže investovať do fondov so spoločnosťami, ktoré pretvárajú svet prelomovými technológiami,“ vysvetľuje špecialistka na investície.
Slovenská sporiteľňa ponúka v Georgeovi cez investičný plán celkovo sedem fondov v štyroch investičných témach – Svet, Udržateľnosť, Nehnuteľnosti a Inovácie. „Fondy máme odstupňované od nižšieho rizika napríklad v realitnom fonde až po vysoké vo Fonde maximalizovaných výnosov,“ upresňuje odborníčka na investovanie.
Niečo aj pre váhavých
Ak klient vie, čo chce, môže využiť aj extrémne rýchly proces - tri kliky v aplikácii - a vybrať si z troch základných riešení – dlhopisového, zmiešaného alebo akciového fondu. Stačí si založiť majetkový účet, vybrať fond, sumu a deň v mesiaci a začať s investovaním. Investovať sa dá aj do ETF fondov, cez aplikáciu zatiaľ iba jednorazovo. „Tí, ktorí sa vyznajú, si môžu cez Georgea, vybrať svoju investíciu spomedzi viac ako päťsto cenných papierov. Ide o fondy Asset Managementu Slovenskej sporiteľne, Erste fondy, ETF od globálnych hráčov, akcie jednotlivých spoločností či dlhopisy, ktoré aktuálne upisujeme,“ vysvetľuje Monika Pálová. Koncom januára prináša Slovenská sporiteľňa napríklad trojročný dlhopis s výnosom 3,75 percenta ročne. „Ide o jednoduchý dlhopis vydaný Slovenskou sporiteľnou, ktorý má pevný výnos a splatnosť v presnom čase v budúcnosti,“ hovorí Monika Pálová.
Zaujímavým novým produktom sporiteľne je aj Kombi vklad, ktorý zahŕňa investovanie a termínovaný vklad. Výhodou je, že kým bežné termínované vklady neprinášajú zatiaľ takmer žiaden zisk, v tomto prípade budú peniaze na depozitnej časti Kombi vkladu úročené až do 3,5 percenta ročne. Suma, ktorú budú môcť Slováci takto investovať je už od 1 500 eur. Tretina z nej pôjde na ročný termínovaný vklad, dve tretiny sa investujú buď do dlhopisového, realitného alebo akciového fondu podľa preferencií a cieľov klienta. „Chceli by sme týmto produktom priviesť k investovaniu aj tých, ktorí stále váhajú,“ vysvetľuje Monika Pálová.
Do Kombi vkladu je možné investovať vo všetkých pobočkách Slovenskej sporiteľne, kde dostane klient kvalitné investičné poradenstvo.