StoryEditor

Problém Slovenska? Málo startupov, málo investícií. Inovácie sú pritom motorom ekonomického rastu, ktorý potrebujeme

20.10.2023, 00:00

Slovensku sa nedarí naštartovať výraznejší ekonomický rast. Potrebujeme k nemu totiž najmä inovácie, v ktorých ako krajina zaostávame. Startupov máme v porovnaní s krajinami EÚ málo, ešte horšie sme na tom v objeme investovaných financií. Venture kapitálový fond Seed Starter však po roku fungovania hlási prvé investície.

Podľa aktuálnych štatistík je na Slovensku zhruba 100 startupov na miliónov obyvateľov. V rámci Európskej únie sme štvrtí odzadu, za nami je len Rumunsko, Poľsko a Grécko. Jasným lídrom je Estónsko s viac ako 1 100 startupmi. V grafe môžete vidieť štatistiky za vybrané krajiny EÚ a aj naše zaostávanie nielen za susedmi.

Tieto dáta hovoria najmä o kvantite, a nie kvalite. Za kvalitu môžeme považovať pohľad na objem investície v startupoch, v tomto porovnaní však vychádzame ešte horšie. V prepočte na jedného obyvateľa máme v startupoch investovaných 30 eur. V Estónsku, ktoré sa v tomto ohľade považuje za svetového lídra, je to takmer 2000 eur.  V Chorvátsku je to viac ako 130 eur. A kým v počte startupov za nami Rumunsko mierne zaostávalo, investícií má až štvornásobne viac.

Štrukturálny problém

Dáta ukazujú, že ekonomika Slovenska má štrukturálny problém. Chýbajú inovácie, chýba podpora. Aj preto pred rokom vznikol Seed Starter Slovenskej sporiteľne – prvý corporate venture capital program na financovanie startupov na Slovensku. Jeho cieľom je nielen financovať startupy na Slovensku, ale zároveň sa o ne komplexne starať a tým vytvárať prostredie vhodné pre inovácie a rast.  

Kvôli ekonomickému vývoju začal fond fungovať v čase, keď globálny trh s venture investíciami ochladol až o 60 percent. „Niekedy môže byť ochladenie trhu výhodou pre nových hráčov, ktorí na trh vstupujú, pretože v porovnaní s obdobím rastunie je taký pretlak kapitálu a záujmu o investovanie. Zároveň treba povedať, že slovenský trh ide vždy trochu v závese za najsilnejšími vlnami, takže situácia je u nás trochu stabilnejšia,“ vysvetľuje Michal Vanovčan, výkonný manažer Seed Starteru Slovenskej sporiteľne. Spustenie fondu malo v startupovej komunite veľkú odozvu, banka komunikovala približne so 130 záujemcami z radov začínajúcich firiem.

Ako správne rásť

Mnoho startupov s dobrým nápadom a úspešným začiatkom narazí na problém, na ktorom často aj skončia – rastú príliš rýchlo a nezvládnu to. „Z malého tímu narastú príliš rýchlo a zrazu si musia poradiť s väčšou komplexnosťou biznisu, čo je často veľká prekážka. Preto sme sa na začiatku zamerali na rozvoj týchto zručností a slúžia nám na to takzvané bootcampy. Počas dvoch intenzívnych dní dostanú startupisti know-how ako budovať značku, ako rozbehnúť predaj, ako si vytvoriť  finančný plán. Naučia sa aj to, ako sa správne predať, aby boli atraktívni pre investorov a mnoho ďalších,“ dodáva Michal Vanovčan. V tomto roku zorganizoval Seed Starter dva bootcampy s 15 startupmi. Tretí bude začiatkom novembra a stále sa môžete prihlásiť.

image
Slovenská sporiteľňa.

Po úspešnom bootcampe sa môžu startupy dostať ďalej, napríklad do akcelerátora v Silicon Valley, ktoré sa považuje za mekku startupov.  Tento rok sa ho vďaka Seed Starteru Slovenskej sporiteľne zúčastnili dva slovenské startupy a jeden z nich sa stal aj prvou investíciou fondu.

Prvé investície

Seed Starter Slovenskej sporiteľne získal podiel v slovenskom startupe SmartHead, ktorý poskytuje komplexné riešenia v oblasti udržateľnosti a ESG reportingu (environmental, social and corporate governance). Ide o historicky prvú investíciu slovenského Seed Startera. „Rozhodli sme sa podporiť jednoduchý a intuitívny nástroj na komplexný ESG reporting, pretože chceme pomôcť našim firemným klientom plniť ich podnikateľské ciele, a to ďaleko nad rámec tradičných bankových služieb,“ vysvetľuje Michal Vanovčan dôvody spolupráce so SmartHead. Akvizícia vytvára veľký priestor pre synergickú spoluprácu medzi inovatívnym startupom a najväčšou slovenskou bankou. Slovenská sporiteľňa plánuje v budúcnosti ponúkať tento výnimočný nástroj na vykazovanie udržateľnosti a ESG aj svojim klientom.

Poskytnúť analytický pohľad do sveta digitálnych aktív a byť spojením medzi svetom kryptomien a svetom tradičných financií – to je cieľom česko-slovenského startupu Blockmate, ktorý vyvíja novú generáciu riešení pre bezpečné a konsolidované finančné služby. Nedávno získal investície v celkovej výške 1,5 milióna eur od siedmich investorov. Najväčšiu sumu – 760 tisíc eur – dostane od Seed Startera Slovenskej a Českej sporiteľne. „Pred rokom sme deklarovali, že budeme podporovať miestne talenty a inovácie, ktoré môžu posúvať Slovensko vpred. Investícia do Blockmate v podobe tímu s globálnym potenciálom je toho dôkazom,“ hovorí Michal Vanovčan.

V najbližších týždňoch by mala pribudnúť tretia investícia, dohoda sa finalizuje. Celkový objem investície sa po roku fungovania Seed Starteru dostane na 1,4 milióna eur.

 

 

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
22. december 2024 18:12