Ako si máme predstaviť flexibilnú budovu?
Je to budova, ktorú po čase nie je nutné zbúrať a stavať nanovo. Stále dominantným typom výstavby u nás je monolit. Pri takýchto projektoch sa väčšinou stretávame s tým, že účel budovy je na základe navrhovanej konštrukcie daný a nemenný. Naopak, flexibilný a predvídavý návrh architekta s využitím otvorených priestorov a veľkých rozponov môže v dlhodobom výhľade developerovi ušetriť obrovské peniaze. Mali by sme stavať jednoduché skeletové stavby s čo najväčšími rozponmi, aby bolo možné upraviť ich dispozíciu vždy podľa aktuálnej potreby. Jedným z dnes dostupných riešení sú naše spriahnuté oceľové nosníky DELTABEAM®.
V čom je toto riešenie odlišné?
Na poschodiach je minimum nosných stien a takmer všetky priečky sa preto dajú zbúrať a postaviť nanovo a s minimom nákladov. Dokážeme vytvárať nosné konštrukcie s veľkorysými a otvorenými vnútornými priestormi, kde je možné meniť vnútornú dispozíciu jednoducho a rýchlo aj niekoľkokrát počas životného cyklu budovy. Nechcete už mať v centre mesta kancelárie? Je to možné. O niekoľko mesiacov môže byť office centrála prestavaná na menšie či väčšie byty. A naopak. Je skrátka potrebné myslieť aj do budúcnosti a nazerať na využitie budov z rozličných uhlov pohľadu. Po príklady ani nemusíme chodiť ďaleko: v Bratislave vznikali desiatky tisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov, až kým neprišla pandémia, a ľudia zistili, že do tých kancelárií vlastne ani veľmi chodiť nechcú a nemusia. A teraz čo? No ideálne by bolo prestavať taký projekt na malé, napríklad nájomné byty. A presne to naše riešenia umožňujú.
Váš závod v Kráľovej nad Váhom začal rásť už v roku 2007. Odvtedy si firma vybudovala meno ako jeden z najlepších zamestnávateľov v regióne a obraty v desiatkach miliónov eur vytvára najmä vďaka exportu. Čo sú teda tie veci, ktoré v závode vyrábate a o ktoré je za hranicami taký záujem?
Peikko je fínska rodinná firma, ktorá sa na globálnom stavebnom trhu vyprofilovala ako spoľahlivý dodávateľ stavebných riešení pre betónové konštrukcie – nosníky, kotevné platne, výstuže, skrutkové spoje a ďalšie. Náš biznis model spočíva v tom, že vo svojej réžii máme návrh, výrobu až po dodanie koncovému zákazníkovi. Takéto nastavenie nám umožňuje flexibilne reagovať na aktuálne výzvy a trendy v stavebníctve. Spolupráca projekčnej kancelárie a výroby pod jednou strechou, tak ako máme u nás na Slovensku, prináša mnohé výhody v komunikácii a organizácii práce. Práve návrh a realizácia konštrukčného riešenia so spriahnutým oceľovým nosníkom DELTABEAM® tvorí základ nášho portfólia.
Ako vnímate súčasné stavebníctvo?
Stavebníctvo je stále konzervatívny typ priemyslu, najmä u nás. Trendy zo sveta v našich končinách síce vnímame, no do praxe sa dostávajú len veľmi pomaly. V strednej Európe máme predovšetkým problémy s nedostatkom kvalitnej pracovnej sily. To otvára dvere tomu, aby sa na stavbách vo väčšej miere využívala prefabrikácia. Je rozdiel, či nosnú konštrukciu zoskrutkujú dvaja montéri a jeden žeriavnik, alebo sú potrební všetci tí ľudia na mokré procesy, stavanie debnenia, vyhladzovanie atď. Prefabrikácia môže byť vnímaná negatívne ako krok späť k socialistickej výstavbe, no ja, a spolu so mnou bude súhlasiť aj mnoho architektov, statikov a developerov, to vnímam ako príležitosť posunúť stavebníctvo, naopak, dopredu. Prefabrikácia prešla za posledných 30 rokov výraznou modernizáciou a pričinili sa o to práve v Škandinávii. V severských krajinách je to prvá voľba, po ktorej stavebníci z rôznych dôvodov siahajú – a práve toto rokmi overené know-how je možné preniesť aj do stavebníctva v našich zemepisných šírkach a pomeroch.
Okrem prefabrikácie existujú nejaké ďalšie trendy, ktoré by sme mali sledovať?
Do popredia sa čoraz viac dostáva dôraz na udržateľné stavebníctvo. Obnoviteľné materiály, ako napríklad drevo alebo recyklované materiály, skombinované v správnom pomere, pozitívne vplývajú na životný cyklus budov a celkovú uhlíkovú stopu. Spolu s digitalizáciou a BIM sa zefektívňuje proces prípravy stavebného návrhu. Keď k tomu pridáme požiadavky developerov na rýchlosť výstavby, opäť sa musíme vrátiť k našim riešeniam, čiže k modernej prefabrikácii. Aj drevostavby sú totiž vo svojej podstate prefabrikované stavby, pretože v nich spájame najlepšie vlastnosti dreva, ocele a betónu. Stále platí, že stavebníctvo a výroba materiálov pre tento priemysel je jedným z najväčších znečisťovateľov životného prostredia. My v Peikko preto veľmi zodpovedne vnímame záväzok znižovať objem emisií nielen priamo optimalizáciou výrobných procesov v našich závodoch, ale aj inovatívnymi riešeniami pre stavebníctvo, ktoré vyvíjame, vyrábame a ponúkame.
Spomenuli ste BIM a digitalizáciu, je jej využívanie výhodné aj pre vás?
Samozrejme. Súčasný trend BIM projektovania prináša mnohé výhody, medzi ktoré určite patria lepšia spolupráca jednotlivých profesií zúčastnených na príprave a realizácii projektu, rýchlejšie zapracovanie zmien, jednoduchšia organizácia výstavby, ale následne aj výhody pre správcu a užívateľov budovy, ktorí majú kompletný 3D model stavby a jej konštrukcie.
Tým, že mnohé nami dodávané stavebné komponenty sú navrhnuté a vyrobené presne na mieru a na konkrétne miesto v stavebnej konštrukcii, je pre nás 3D modelovanie prirodzené a tvorilo súčasť našej práce dávno predtým, ako sa začal v širšom meradle uplatňovať BIM. Máme vlastné softvérové nástroje, ktoré dokážu presne simulovať vlastnosti jednotlivých riešení a naša projekčná kancelária s nimi dokáže navrhnúť riešenie na mieru podľa konkrétnych požiadaviek zákazníka.
Konkrétny komponent– napríklad oceľový nosník DELTABEAM® – potom vyrobíme presne podľa projektovej dokumentácie na mieru a dodáme priamo na stavbu.
No a ak sa mám vrátiť k BIM, vďaka zdieľanému modelu a virtuálnym prostrediam vieme veľmi efektívne spolupracovať s projekčnými kanceláriami po celom svete. Aktuálne naši projektanti v Kráľovej nad Váhom navrhujú nosníky do pripravovaného projektu v Spojených arabských emirátoch, hoci fyzicky nemusia prekročiť hranice okresu Šaľa.
Máte nejaké zaujímavé realizované projekty z hľadiska udržateľnosti stavieb?
V susednej Českej republike, ktorá by od našich reálií a štandardov nemala byť zase až taká vzdialená, môžem spomenúť rovno dve nemocnice, ktoré postavili v nedávnej minulosti s využitím našich riešení, a ktoré majú pasívny energetický štandard. Prvou takou zdravotníckou budovou v Česku vôbec bol Pavilón Y nemocnice v Olomouci. Podobnou cestou sa vydali aj v Šternberku. Množstvo hybridných projektov, napríklad s drevom, vzniká v nemecky hovoriacich krajinách, či už ide o administratívne, rezidenčné budovy alebo napríklad laboratóriá a kampusy. Tento trend je tam zjavný. Vo veľkom sa s našimi riešeniami stavajú školy, realizácie sme mali dokonca aj u nás na Slovensku. No výnimkou nie sú ani parkovacie domy či veľké komplexy nájomných bytov.
Peikko sa okrem iného zaoberá aj možnosťou rozobrať a znovu postaviť železobetónovú budovu. CEO a majiteľ našej rodinnej firmy Topi Paananen si napríklad vo Fínsku postavil rozoberateľný dom.
Ako vnímate budúcnosť stavebníctva?
Asi sa zhodneme na tom, že udržateľnosť nie je možné dosiahnuť obmedzovaním výstavby. Musíme preto viac premýšľať o tom, ako lepšie využiť to, čo už máme postavené. Treba sa intenzívnejšie venovať kvalitnej obnove budov, aby pri nich boli používané ekologické a udržateľné materiály a riešenia.
Na jednej strane nás bezpochyby čaká čoraz častejšie využívanie obnoviteľných materiálov, ako napríklad drevo, prípadne recyklovaných materiálov, v našom prípadne ocele. Každý materiál má svoje výhody aj slabšie stránky, preto je nevyhnutné ich vhodne kombinovať. Z hľadiska našich progresívnych riešení je hlavnou témou vhodná kombinácia tradičných materiálov, ako sú drevo, oceľ a betón. Spojením ich najlepších vlastností vznikajú trvácne konštrukčné systémy, ktoré sú efektívne časovo aj finančne.
Prečo sa teda developeri častejšie nerozhodnú pre stavbu s drevom aj u nás na Slovensku?
Mal by to byť pre nás predsa tradičný materiál. Kombinácia našich oceľových nosníkov a drevených panelových stropov môže mať parametre porovnateľné s klasickým monolitickým skeletom, ktorý bežne v našom regióne používame. Prečo to nevyužívame? Je to kombinácia viacerých faktorov. Obmedzenia kladie už hneď legislatíva, ktorá z dreva neumožňuje stavať výškové budovy. Ďalšiu prekážku predstavuje vyššia počiatočná investícia. A keď sa už cez tieto problémy developer dostane, tak zistí, že na trhu ani nie je dostatok realizačných firiem, ktoré by takéto projekty vedeli postaviť.
Majú mladí ľudia záujem o „stavbárinu“? Čo by ste poradili tým, ktorí sa jej chcú venovať?
Či už ide o statikov, projektantov, ale aj architektov, zreteľne vnímame pokles počtu záujemcov o štúdium. Možno je to práve preto, že študenti nevidia v stavebníctve porovnateľný inovačný potenciál, ako majú v iných oblastiach. Preto sa aj my snažíme čo najviac hovoriť o moderných postupoch, inováciách a výsledkoch výskumu a vývoja v stavebníctve.
Spolupracujeme prakticky so všetkými univerzitami technických smerov v Bratislave, Žiline aj Košiciach. Už tam chceme študentom ukázať, aké možnosti majú napríklad s prefabrikáciou. Chcel by som každého stredoškoláka a vysokoškoláka ubezpečiť, že stavebníctvo je zaujímavé a moderné. Súkromný sektor, v ktorom aj na Slovensku pôsobí viacero inovatívnych spoločností – ako aj tá naša –, ponúka mnohé možnosti vzdelávania, napríklad v rámci študijných pobytov. Aj u nás môžu na stáži načerpať prax popri štúdiu a nemusia kvôli tomu odchádzať za hranice. Verím, že smerujeme k tomu, že aj stavebníctvo bude časom vnímané ako inovatívny sektor.
Ako prepájate akademické prostredie a prax?
S viacerými univerzitami máme podpísané memorandá o spolupráci. Napríklad spolu so Žilinskou univerzitou úspešne testujeme naše výrobky už viac ako 10 rokov v špecializovanom laboratóriu, ktorého vybudovanie sme podporili. So Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave spolupracujeme na experimentoch v oblasti skúšok spriahnutej hybridnej konštrukcie s naším oceľovým nosníkom. Naši kolegovia a odborníci však podporujú aj konkrétnych študentov v rámci vedenia ich záverečných prác na všetkých stupňoch štúdia. Okrem toho už tretí rok spoluorganizujeme súťaž pre študentov architektúry všetkých slovenských vysokých škôl, v ktorej sa spájame s iniciatívou Slovenskej rady pre zelené budovy pre udržateľnejšie postupy v stavebníctve v súlade s Novým európskym Bauhausom. Poskytujeme naše know-how, dimenzačné nástroje, softvér, skúsenosti našich inžinierov či možnosť spoznávať odlišnosti stavebníctva v Európe cez konzultácie s rôznymi pobočkami Peikko vo svete.
Kto je ... Ing. Matej Hrubý (35) Absolvent Stavebnej fakulty STU v Bratislave. V Peikko Slovakia nastúpil na pozíciu statika a projektového inžiniera, postupne sa prepracoval do pozície obchodného riaditeľa. Aktuálne riadi obchodné tímy na Slovensku, v Česku a na Balkáne. Jeho poslaním je prinášať inovatívne technické riešenia a búrať pomocou nich stereotypy o prefabrikácii, ktorú si ľudia pamätajú v negatívnych súvislostiach ešte z minulého režimu. |