Daniel Jędzura/Adobestock.com
StoryEditor

13 tipov, ako si poradiť s teplom v podkroví

23.08.2024, 00:00

Horúce letné dni a noci sú pre obyvateľov podkrovia náročné na prežitie. Ako zlepšiť klímu vášho domova? Veríme, že naše osvedčené tipy a triky vám pomôžu prežiť tohtoročné horúce obdobie vo väčšom pohodlí.

Tipy a triky: ako udržať chlad v podkrovnom byte?

Na prevenciu vykurovania priestoru v lete je dobré myslieť ešte pred presťahovaním sa do podkrovia, niektoré dodatočné úpravy ale zvládnete aj neskôr (napr. strešné žalúzie).

Tip 1: Najúčinnejšou ochranou proti teplu je dostatočná konštrukčná izolácia strechy (ideálne s hrúbkou okolo 30 cm) a výkonná stacionárna klimatizácia s niekoľkými jednotkami. Nie každý si však môže dovoliť takéto veľké stavebné zásahy.

Tip 2: Zabráňte teplu skôr, ako sa dostane k oknu a ohreje miestnosť cez sklo – nainštalujte vonkajšie strešné žalúzie alebo markízy. Na oknách môžete použiť aj tzv. protislnečné zasklenie, ktoré vďaka špeciálnej úprave poskytuje podobnú službu.

Tip 3: Lacný variant – nalepte na strešné okná, ktoré nie sú chránené žalúziami, špeciálnu zrkadlovú fóliu. Výhľad zvnútra sa takmer nezmení, ale fólia odráža až tri štvrtiny slnečných lúčov. Neočakávajte však, že táto možnosť bude veľmi dobre vyzerajúcim a odolným riešením.

Tip 4: Vnútorné žalúzie a rolety na strešnom okne zatienia a pomôžu udržať v miestnosti príjemnejšiu teplotu, ale sú menej účinné pri izolácii tepla ako ich predokenné verzie. Na rozdiel od vonkajších žalúzií však môžu vkusne ozdobiť akýkoľvek priestor rôznymi dekormi a materiálmi.

Tip 5: Vetrajte skoro ráno a večer, cez deň zatvorte a zatemnite okná. Najchladnejší vzduch bude prichádzať zo severnej strany bytu.

Tip 6: Mobilné klimatizácie sa dajú zohnať už za niekoľko tisíc, ale nie všetky sú dostatočne výkonné, aby výrazne ochladili byt. Okrem výkonu a maximálnej veľkosti miestnosti si modely vyberajte aj podľa spotreby energie, hlučnosti a manipulácie – počítajte s tým, že klimatizáciu budete niekoľkokrát denne prenášať medzi miestnosťami. Problémom môže byť aj zabezpečenie otvoru v okne pre odtokovú hadicu.

Tip 7: Ventilátory prostredie výrazne neochladia, ale aspoň rozprúdia vzduch. Uprednostnite stropné ventilátory, ktoré nezaberajú miesto a rovnomerne vetrajú v celom priestore. Pred voľne stojace ventilátory môžete umiestniť fľašu so zmrazenou vodou v miske, ktorá pomôže zvlhčiť a ochladiť vzduch.

Tip 8: Zrolujte koberce, upracte deky, plyšové hračky a všetky materiály akumulujúce teplo.

Tip 9: Krátkodobo ochlaďte vzduch v domácnosti tak, že namočíte záclony alebo závesy. Rozprestrite ich dobre vyžmýkané alebo postriekané vodou pred okno, aby ste zvýšili vlhkosť v miestnosti. Podobným spôsobom možno použiť aj mokré uteráky.

Tip 10: Do vane, umývadla a drezu napustite približne 1 cm vody. Jej odparovanie pocitovo zníži teplotu.

Tip 11: Obmedzte používanie elektroniky, ktorá sa počas prevádzky zahrieva (televízor, počítač, žehlička atď.).

Tip 12: Napriek vysokým nočným teplotám nespite nahí, namiesto toho siahnite po ľahkom bavlnenom pyžame alebo tričku a prikryte sa len plachtou alebo prázdnou posteľnou bielizňou. Pomôže to odvádzať pot, ktorého môže počas horúcej noci pribudnúť až jeden liter.

Tip 13: Pred spaním vložte pyžamo na niekoľko minút do mrazničky alebo ho namočte do studenej vody a dôkladne vyžmýkajte (otužilci môžu tieto metódy skombinovať a vyžmýkané pyžamo zamraziť). Mokré pyžamo si však vyžaduje vodotesnú ochranu matraca alebo aspoň uteráka rozloženého pod prestieradlom.

Či už dávate prednosť náročnejšiemu alebo jednoduchšiemu riešeniu, prajme vám rýchle osvieženie!

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
20. september 2024 08:37