StoryEditor

Progresívne metódy liečby hemoroidov v Doktorpro Bratislava

29.10.2024, 00:00

Hemoroidy sú častým anorektálnym ochorením, ktoré postihuje žily konečníka a análneho kanála. Hemoroidy je možné diagnostikovať a liečiť v Bratislave v medicínskom centre Doktorpro Bratislava. Objednanie sa k lekárovi je k dispozícii 24 hodín denne.

Čo sú hemoroidy a ako vyzerajú?

Hemoroidy sú zápal a rozšírenie žíl vo vnútri konečníka alebo v oblasti análneho otvoru. Existujú 2 typy hemoroidov:

  1. vonkajšie hemoroidy. Vyskytujú sa pod kožou v okolí konečníka a vyzerajú ako malé, tesné uzlíky, ktoré možno nahmatať ako tvrdé útvary alebo hrbolčeky. Medzi hlavné príznaky vonkajších hemoroidov patrí svrbenie, bolesť a nepríjemné pocity (najmä pri sedení alebo vyprázdňovaní), pri traumatizácii uzlín sa môže na toaletnom papieri objaviť aj krv;
  2. vnútorné hemoroidy. Vznikajú vo vnútri konečníka. Príznaky vnútorných hemoroidov môžu zahŕňať výtok hlienu a krvi počas defekácie, pocit neúplného vyprázdnenia čreva a vypadávanie hemoroidálnych uzlín (prolaps) pri tlačení.

Vypadnuté hemoroidy krvácajú a spôsobujú bolesť. V závislosti od stupňa prolapsu existujú 4 štádiá vnútorných hemoroidov.

Štádiá vnútorných hemoroidov

Štádium Charakteristika
Hemoroidy I. stupňa Hemoroidálne uzliny zostávajú vo vnútri análneho kanála, nevystupujú a zvyčajne nespôsobujú výraznú bolesť.
Hemoroidy II. stupňa Uzliny vyčnievajú z konečníka počas defekácie, ale po jej ukončení sa samé vrátia späť.
Hemoroidy III. stupňa Uzliny počas defekácie vypadávajú a vyžadujú si manuálne premiestnenie späť do análneho kanála.
Hemoroidy IV. stupňa Uzliny sú veľké, neustále vypadávajú z konečníka a nedajú sa zatlačiť späť.

 

Aké sú príčiny zväčšených hemoroidálnych uzlín?

Hemoroidy vznikajú pri zvýšenom tlaku na žily v okolí konečníka, ktorý spôsobuje ich opuch a zápal. Hoci presná príčina tohto ochorenia nie je jasná, väčšina prípadov sa pripisuje nadmernému tlačeniu počas vyprázdňovania, ktoré je často spôsobené dlhotrvajúcou zápchou a nedostatkom vlákniny v strave. Medzi hlavné príčiny vzniku hemoroidov patria:

  1. nadváha alebo obezita (zvyšuje tlak na análnu žilu);
  2. neustále kašľanie alebo opakované zvracanie (zvyšuje tlak na análne žily);
  3. análny sex (môže dráždiť hemoroidálne uzliny a zhoršovať príznaky);
  4. dlhé sedenie (prispieva k zvyšovaniu tlaku na konečník);
  5. pravidelné posilňovanie (fyzická aktivita môže zvýšiť napätie v oblasti konečníka).

Pravdepodobnosť vzniku ochorenia zvyšuje vek nad 50 rokov a výskyt ochorenia v rodinnej anamnéze. U žien je výskyt hemoroidov spojený s tehotenstvom: v dôsledku nadváhy a tlaku na panvové cievy. Hemoroidy sa vyskytujú aj ako dôsledok tlačení po pôrode.

Metódy diagnostiky hemoroidov v Doktorpro Bratislava

Hemoroidy diagnostikuje proktológ v proktologickej ambulancii. Počas konzultácie lekár odoberie anamnézu, vypočuje si ťažkosti pacienta a vykoná palpačné rektálne vyšetrenie konečníka, aby nahmatal opuchnuté žily. Na posúdenie štádia ochorenia sa môžu použiť prístrojové diagnostické metódy:

  1. anoskopia (metóda vyšetrenia vnútorného povrchu dolnej časti konečníka pomocou špeciálneho optického prístroja — anoskopu, čo je 12-14 cm dlhá trubica;
  2. rektoskopia (vyšetrenie konečníka a dolnej časti esovitého čreva pomocou rektoskopu — úzkej trubice dĺžkou cca 20 cm, vybavenej svetlom a videokamerou, ktorá prenáša obraz na obrazovku.

Prístrojová diagnostika pomáha lekárovi určiť veľkosť a umiestnenie hemoroidálnych uzlov, posúdiť stav sliznice konečníka a identifikovať pridružené ochorenia. Na základe získaných údajov lekár stanoví diagnózu a predpíše vhodnú liečbu.

Minimálne invazívne metódy liečby hemoroidov v Doktorpro

Hemoroidy lieči proktológ. Schéma liečby závisí od typu a stupňa ochorenia. V počiatočných štádiách môže lekár pacientovi odporučiť diétu s vysokým obsahom vlákniny, zmenu životného štýlu a obmedzenie fyzickej aktivity. Môžu sa predpísať aj preháňadlá a venotoniká (lieky na posilnenie stien ciev). V prípade bolesti lekár odporučí čapíky na liečbu hemoroidov s anestetikami, ako aj teplé kúpele po každom vyprázdnení. V prípade zápalu sa predpisujú masti na ošetrenie hemoroidov s kortikosteroidmi.

Ak je konzervatívna liečba neúčinná a príznaky ochorenia sa zhoršujú, odporúčajú sa minimálne invazívne metódy liečby, ktoré umožňujú vyliečiť hemoroidy za 1 až 3 dni. Medzi minimálne invazívne metódy na odstránenie hemoroidov patria:

  1. podviazanie hemoroidálnych uzlov. Zákrok spočíva v nasadení gumového krúžku na základňu hemoroidálneho uzla, ktorý zastaví prítok krvi do uzla. Počas niekoľkých dní uzol vyschne a sám odpadne. Aplikácia gumového krúžku sa vykonáva v ambulantných podmienkach a vykonáva sa pri vnútorných hemoroidoch, keď sú hranice uzlov jasne vymedzené;
  2. rádiofrekvenčná liečba hemoroidov. Rádiofrekvenčná liečba hemoroidov je metóda využívajúca rádiofrekvenčné vlny na kauterizáciu a ošetrenie poškodených ciev pomocou špeciálneho rádiofrekvenčného zariadenia. Kauterizácia sa vykonáva ambulantne v lokálnej anestézii a trvá približne 15 minút;
  3. laserová vaporizácia hemoroidov. Metóda spočíva v odparovaní buniek hemoroidálneho uzla laserovým lúčom. Tento zákrok trvá v priemere od 25 minút do 1 hodiny. Laserové odstránenie hemoroidov je indikované v počiatočných štádiách ochorenia a môže sa použiť v prípade krvných zrazenín, análnych trhlín alebo fistúl.

Pacientom s vnútornými hemoroidmi I.-III. stupňa sa odporúča THD (transanálna hemoroidálna dearterializácia) operácia, čo je minimálne invazívny zákrok, ktorý zahŕňa podviazanie tepien vyživujúcich hemoroidálne uzly pomocou ultrazvukového dopplerovského snímača. Po operácii sa zníži prietok krvi do uzlín, čo spôsobí ich zmenšenie.

Medzi výhody minimálne invazívnej liečby hemoroidov patrí bezbolestnosť, žiadna hospitalizácia a rýchle zotavenie. Tieto techniky minimalizujú poškodenie okolitých tkanív a eliminujú riziko infekčných komplikácií.

Rehabilitácia po odstránení hemoroidálneho uzla

Rehabilitácia po odstránení hemoroidov zvyčajne prebieha bez komplikácií. Po zákroku sa pacient môže vrátiť k normálnemu spôsobu života.

Úplné zahojenie tkanív po odstránení hemoroidov trvá 2 až 3 týždne, počas ktorých je potrebné obmedziť fyzickú aktivitu a vyhýbať sa zdvíhaniu ťažkých predmetov. Neodporúča sa ani kúpanie v prírodných vodných plochách, návšteva kúpeľov, sáun a bazénov.

Ako môžem zabrániť opakovanému vzniku hemoroidov?

Na prevenciu opakovaného výskytu hemoroidov je dôležité dodržiavať stravu bohatú na vlákninu. Strava by mala obsahovať čerstvé ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, orechy a strukoviny. K prevencii hemoroidov patrí aj zvýšenie príjmu vody, pravidelné cvičenie, vyhýbanie sa dlhému sedeniu na toalete a vyprázdňovanie čriev pri prvom nutkaní. U ľudí s nadváhou môže redukcia hmotnosti pomôcť predchádzať hemoroidom. Objednať sa na konzultáciu k proktológovi na diagnostiku a liečbu hemoroidov v Bratislave v medicínskom centre Doktorpro Bratislava sa môžete na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo prostredníctvom objednávacieho formulára.

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
19. november 2024 15:02