Freepik
StoryEditor

Odtok v kuchyni a v kúpeľni už nemusí viac zapáchať!

29.10.2024, 00:00

Upchatý odpad je bežný problém vo väčšine domácností. Kúsky jedla, mastnota a iné nečistoty sa zachytávajú v odtokoch, čo vedie k ich upchávaniu a obávanému zápachu. Môže to však byť aj signálom hlbšieho problému s vaším drenážnym systémom. Pritom stačí tak málo – pravidelná údržba a profesionálny čistič odpadov. Tento článok vás prevedie praktickými a účinnými metódami na odstránenie nepríjemných pachov, aby boli vaše odtoky opäť čisté a priechodné.

Čo spôsobuje, že odtoky zapáchajú?

Nepríjemný zápach vychádzajúci z vášho odtoku je častým zdrojom nepohodlia. Upchávanie, nánosy a pomalé odtekanie vody sa môžu stupňovať, čo vedie k závažnejším problémom s vodovodným potrubím. Ktoré faktory vedú k vzniku upchatého odpadu?

Rozkladajúce sa zvyšky: Kuchynský drez je obzvlášť náchylný na hromadenie rozkladajúcich sa zvyškov jedla. Keď sú čiastočky jedla spláchnuté do odtoku, môžu sa tam zachytiť a začnú sa rozkladať, čím vzniká nepríjemný zápach. Rovnako je na tom aj upchatý odtok v kúpeľni, kde sa hromadia vlasy, čiastočky mydla, kože, nechtov a iných nečistôt.

Napadnutie mikróbmi

Odtoky poskytujú mikróbom vlhké, na živiny bohaté prostredie. Keď sa tieto mikroskopické organizmy množia, uvoľňujú plyny, ktoré sa vyznačujú výrazným, často nepríjemným zápachom.

Upchaté ventilačné systémy

Vodovodné systémy sú vybavené vetracími otvormi, ktoré uľahčujú odvádzanie plynov z kanalizácie. Upchatie týchto prieduchov môže viesť k hromadeniu plynov v interiéri, čo vedie k výraznému zápachu.

Komplikácie kanalizačného vedenia

Poškodené potrubie, v dôsledku rôznych prasklín či upchatí, môže byť tiež zdrojom nepríjemných pachov. Tieto štrukturálne problémy umožňujú únik plynov, ktoré prenikajú do vášho interiéru. Zatiaľ čo niektoré problémy možno jednoducho vyriešiť čistiacimi prostriedkami, iné, ktoré sú spojené so štrukturálnymi komplikáciami, si vyžadujú odborné znalosti profesionálov.

Domáce metódy čistenia

  1. Roztok jedlej sódy a octu Jedným z najpopulárnejších domácich prostriedkov na zapáchajúce odtoky je použitie jedlej sódy a octu. Toto dynamické duo nielenže odstraňuje nepríjemné pachy, ale pomáha aj pri odstraňovaní drobných upchatí.

Postup: Nasypte do odtoku šálku jedlej sódy. Následne pridajte šálku bieleho octu. Nechajte zmes šumieť a pôsobiť asi 30 minút. Opláchnite vriacou vodou, aby ste vypláchli všetky zvyšky.

  1. Preplach vriacou vodou Niekedy môže byť aj jednoduché opláchnutie vriacou vodou celkom účinné pri odstraňovaní nepríjemných pachov z odpadu.

Postup: Nechajte zovrieť vodu v kanvici. Nalejte postupne vriacu vodu do odtoku (tak na 3x), pričom medzi každým nalievaním počkajte niekoľko sekúnd.

  1. Profesionálny tekutý čistič Existujú prípady, kedy domáce prostriedky nestačia na vyriešenie problému upchatých a zapáchajúcich odtokov. Čistiace prostriedky na báze enzýmov sú silnejšou alternatívou a sú najmä vysokoúčinné pri rozklade organických látok, ktoré spôsobujú zápach.

Postup: Kúpte si (v kamennom obchode, alebo na internete) čistiaci prostriedok na báze enzýmov. Postupujte podľa pokynov na štítku produktu, pretože ich aplikácia sa môže líšiť. Napustite do upchatého odtoku pred čistením trochu vlažnej vody. Do odtoku nalejte 300 ml prípravku. Následne prilejte rovnaké množstvo vlažnej vody, aby ste aktivovali prípravok. Nechajte pôsobiť 6 až 8 hodín. Dôkladne opláchnite studenou vodou.

Pri používaní čistiacich prostriedkov na upchaté odtoky sa vždy uistite, že miestnosť je dobre vetraná. Nikdy ich tiež nemiešajte s inými čistiacimi prostriedkami, aby ste predišli toxickým výparom. Aby ste zabránili upchávaniu alebo vzniku nepríjemných pachov, aplikujte čistič odpadov dvakrát mesačne, najlepšie večer a nechajte pôsobiť cez noc. Ak je problém s vaším odpadom zložitejší, ako len nahromadené nečistoty, v takýchto prípadoch vyhľadajte služby profesionála.

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
20. november 2024 22:44