„Legislatíva umožňuje využívať a zároveň kombinovať nástroje na nepriamu finančnú podporu firiem, ktoré realizujú zákazkový vývoj, vlastný vývoj alebo výskum v rôznych sektorových oblastiach, ako aj obstarávanie majetku v oblasti Industry 4.0,“ hovorí Filip Kasnár, konateľ poradenskej spoločnosti Novo Consulting.
Spoločnosti tak majú na výber z odpočtu výdavkov na výskum a vývoj, patent boxu, ako aj odpočtu výdavkov na investície do Industry 4.0.
„Je dôležité podotknúť, že každý z týchto nástrojov má svoje špecifiká a je možné ich aj kombinovať,“ dopĺňa Kasnár.
Superodpočet a patent box zvýhodňujú náklady aj výnosy
Odpočet výdavkov na výskum a vývoj, známy ako superodpočet, je jedným z najviac využívaných nástrojov, napriek tomu ho využíva iba niekoľko stoviek firiem ročne. Funguje na princípe zníženia základu dane odpočítateľnou položku v daňovom priznaní, ktorá sa vypočíta ako 100 % z výšky výdavkov, ktoré vynaložia na činnosť, ktorá sa v zmysle metodických pokynov a odporúčaní legislatívy dá charakterizovať ako výskumná alebo vývojová.
„Spoločnosti majú častokrát pocit, že sa ich to netýka, pretože nerobia výskum rakoviny alebo nerealizujú svetovo unikátny vývoj. Lenže ide v prvom rade o nástroj na zvýšenie konkurencieschopnosti. Preto sa vždy posudzuje vývoj v zmysle danej spoločnosti, to znamená, či rieši a vyvíja niečo, z čoho získa know-how, ktoré nie je voľne dostupné na trhu,“ dodáva Kasnár.
Výhody uplatňovania superodpočtu
Superodpočet má množstvo výhod. V prvom rade predstavuje odpočítateľnú položku v rámci daňového priznania, a preto má vplyv iba na splatnú daň, nie na zisk spoločnosti. Zároveň umožňuje uplatňovať široké spektrum nákladov, ako aj projektov z rôznych oblastí, ako sú strojárstvo, elektrotechnika, IT aj ďalšie. A v neposlednom rade si spoločnosti v prípade straty alebo nedostatočného základu dane môžu nárok na uplatnenie superodpočtu prenášať.
„Mnohé firmy využívajú superodpočet, pretože v momente nároku má firma vyššie výdavky na vývoj, a preto je logicky v strate. Firma si preto môže nárok vykázať a spotrebovať v ďalších rokoch, kedy sa ocitne v zisku, napríklad z dôvodu predaja výsledkov vývojového projektu,“ podotýka Kasnár.
Spektrum firiem, ktoré si každoročne uplatňujú superodpočet, je veľmi pestré. Zahŕňa firmy z oblasti automatizácie a robotizácie, informačných technológií, potravinárstva, medicíny, ale aj obranného priemyslu a automotive.
Patent box zvýhodňuje výnosy z predaja
Zatiaľ čo superodpočet zvýhodňuje náklady, patent box zvýhodňuje výnosy z predaja vlastných výsledkov vývoja.
„Spoločnosti môžu oslobodiť až 50 % z výnosov z predaja výsledkov vlastného vývoja, či už vo forme produktov, tak aj licencií. Najčastejšou formou je oslobodenie z predaja licencií vlastného softvéru“, objasňuje Filip Kasnár z Novo Consulting.
V ideálnom prípade dokáže spoločnosť tieto nástroje kombinovať, kedy superodpočtom znižuje daň z príjmu formou vynaložených výdavkov a po dokončení vývoja znižuje daň z príjmu výnosmi z predaja výsledkov vývoja.
Štát podporuje aj investície do Industry 4.0
Jedným z najnovšie zavedených opatrení je tzv. superodpočet na investície do Industry 4.0. Tento nástroj daňovo zvýhodňuje odpisy z obstaraného majetku, ktorý spadá do kategórie Industry 4.0.
„Predmetom je majetok vo forme výrobných a logistických systémov, ako strojov, výrobných liniek, ale aj softvéru,“ spresňuje Kasnár.
Firmy môžu ušetriť od približne 3% až do takmer 12% z výšky majetku. Dôležitou podmienkou je obstaranie uvedenej kategórie majetku vo výške minimálne 1 milión eur.
Alternatíva k eurofondom
Vyššie uvedené nástroje môžu predstavovať zaujímavú alternatívu k priamym dotáciám, napríklad vo forme eurofondov. Tie sú častokrát určené pre firmy mimo Bratislavského kraja, alebo sú svojimi ostatnými podmienkami nevhodné pre menšie podniky.
„Naša skúsenosť, ako aj štatistiky OECD, hovoria o tom, že firmy preferujú tieto nepriame podpory financovania pred eurofondami, pretože sú čitateľnejšie a najmä na ich získanie existuje právny nárok. Nie je preto nutné predschválenie od úradov,“ uzatvára Filip Kasnár zo spoločnosti Novo Consulting.
O spoločnosti Novo Consulting
Je slovenská poradenská spoločnosť, ktorá sa špecializuje na oblasť podpory financovania výskumu a vývoja, ako aj ESG. Novo Consulting ponúka bezkonkurenčnú technickú expertízu, vďaka čomu pomáha najinovatívnejším podnikom rásť, rozširovať sa a vynikať aj na medzinárodnej úrovni. Spoločnosť sa vyznačuje dlhoročnými skúsenosťami v sektore, pričom všetci špecialisti Novo Consulting majú vzdelanie s technickým zameraním. Vedia tak presne identifikovať vhodné projekty pre superodpočet. Spolumajitelia spoločnosti sú Peter Novák, Filip Kasnár a Branislav Krajčírik.
Viac na www.novoconsulting.sk