Unsplashed
StoryEditor

Ochrana rodinného majetku pre budúce generácie: Efektívne riešenia na Slovensku aj v zahraničných jurisdikciách

12.11.2024, 00:00

Zabezpečenie majetku pre budúce generácie je pre mnohých ľudí dôležitou otázkou, pretože správne nastavené právne mechanizmy umožňujú nielen ochranu majetku pred rôznymi rizikami, ale aj jeho efektívne a dlhodobé spravovanie. Zároveň poskytujú spôsob, ako zabezpečiť pravidelnú podporu a plnenie potrieb ďalších členov rodiny. 

V súčasnej dobe existuje viacero spôsobov, ako chrániť rodinný majetok, a to prostredníctvom rôznych právnych štruktúr a typov spoločností, ktoré sú k dispozícii nielen v Slovenskej a Českej republike, ale aj v zahraničí. O tejto problematike sa môžete dozvedieť viac aj na webinári na tému Rodinné podniky, ktorý organizuje advokátska kancelária Hronček & Partners.  

V jurisdikcii Slovenskej republiky sa ochrana rodinného majetku vykonáva prostredníctvom holdingových štruktúr, ktoré umožňujú centralizáciu riadenia, optimalizáciu daňovej povinnosti, pričom zároveň ponúkajú ďalšie výhody, ako napríklad nastavenie majetkových a osobných vzťahov jednotlivých členov rodiny, čomu bude zodpovedať následné odmeňovanie a prípadné predídenie sporným situáciám pri uskutočňovaní významných rozhodnutí v rámci rodinného podniku. Okrem iného holdingové štruktúry ponúkajú určitú mieru anonymity, ako aj získanie vyššej dôveryhodnosti svojich zmluvných partnerov a prilákanie potencionálnych investorov.    

Holdingová štruktúra v podstate predstavuje štruktúru, kde „materská spoločnosť“ riadi a ovláda „dcérske spoločnosti“, pričom v rámci uvedenej štruktúry existuje určitá oddelenosť, a to tým spôsobom, aby v prípade výskytu nepriaznivej situácie vo vzťahu k jednej „dcérskej spoločnosti“ neboli ohrozené ostatné „dcérske spoločnosti“ alebo samotná „materská spoločnosť“, prostredníctvom ktorej členovia rodiny ovládajú celú holdingovú štruktúru. Nad „materskou spoločnosťou“ pritom môžu stáť ďalšie privátne holdingy, ak aj iné právne formy, ktoré ponúkajú jurisdikcie iných štátov, ktoré v aktuálnej právnej legislatíve Slovenskej republiky umožňujú flexibilnejšie možnosti nástupníctva a správu majetku. O limitáciách slovenskej právnej úpravy a možnostiach, ktoré prináša jurisdikcia Českej republiky, si môžete prečítať aj v našom článku.  

Existuje tak značné množstvo možností ako podobu môže mať holdingová štruktúra.  V rámci tvorby holdingový štruktúr je potrebné v každom predmetnom prípade postupovať individuálne, pretože štruktúra celku, právne nastavenie a samotný proces transformácie vždy závisia od konkrétnej povahy podnikania, počtu členov rodiny a majetku, ktorým rodina disponuje, ako aj vôle klientov a rozsahu v akom sa chcú jednotliví členovia rodiny podieľať na rodinnom podnikaní. Ďalšie možnosti nad rámec slovenskej jurisdikcie ponúka právny poriadok Českej republiky, ktorý prešiel rozsiahlou transformáciou, a preto na rozdiel od právneho poriadku Slovenskej republiky umožňuje zriadenie zvereneckých a nadačných fondov nielen na verejnoprávny účel, ale aj na súkromnoprávny účel. Tie svojou špecifickou povahou (účelovo vyčlenená časť majetku) a variabilitou nastavenia lákajú mnohých ľudí, a preto sú to  využívané na ochranu rodinného majetku a jeho spravovanie v prospech ďalších generácii. Veľmi často sa pritom využívajú ako nadstavba pre holdingové štruktúry.   

Zverenecké a nadačné fondy fungujú na rovnakom princípe, a to vo forme samostatného vyčlenenia rodinného majetku, ktorý je vyčlenený na základe vopred definovaného účelu, a tak sa následne nestáva predmetom dedičského konania a rovnako nemôže byť ani predmetom uspokojovania pohľadávok zo strany veriteľov voči konkrétnym beneficientom. Hlavným účelom zvereneckých a nadačných fondov je tak zachovanie celistvosti takto vymedzeného rodinného majetku a zabránenie jeho drobeniu, rovnako ide o určitú garanciu kontinuity a ochrany pre ďalšie generácie.  

V rámci komparácie zvereneckých a nadačných fondov však existujú určité rozdiely. Nadačné fondy sú oproti zvereneckým fondom viacej flexibilnejšie, čo prináša určité výhody, a to napríklad pri zmene zakladateľských dokumentov vytvorených pri založení, ako aj dispozícii so zahraničnými bankovými účtami, čo so sebou prináša prirodzene určité výhody. Určité rozdiely možno bádať aj pri daňovej stránke, a to najmä pri vyplácaní dividend zo slovenských spoločnosti, nakoľko v niektorých prípadoch možno príjmy z podnikania v podobe dividend dostať do nadačného fondu takmer s nulovým zdanením. Okrem iného je nadačný fond oproti zvereneckému fondu právnickou osobou a má samostatnú právnu subjektivitu, a tým v konečnom dôsledku môže byť zriadený na dobu neurčitú, čo pri zvereneckom fonde nie je možné. Na druhej strane však nadačné fondy nedisponujú takou mierou anonymity ako zverenecké fondy, ktoré zároveň nemusia mať sídlo.  

Pri hľadaní optimálneho riešenia na zabezpečenie a ochranu rodinného majetku je dôležité neobmedzovať sa výhradne na možnosti dostupné v právnych poriadkoch Slovenskej alebo Českej republiky. Zabezpečenie rodinného majetku môže totiž vyžadovať sofistikovanejšie nástroje a štruktúry, ktoré reflektujú nielen osobitné potreby klienta, ale aj medzinárodné aspekty rodinného podnikania a jeho budúci rozvoj.  Mnohé jurisdikcie členských štátov Európskej únie či tretích krajín poskytujú široké spektrum flexibilných a overených možností, ktoré môžu byť prispôsobené Vašim individuálnym požiadavkám.  

V rámci našej praxe sa čoraz častejšie stretávame s klientmi, ktorí sa rozhodli pre jurisdikcie s dlhoročnou tradíciou ochrany súkromného majetku a stabilným podnikateľským prostredím, ako sú napríklad Luxembursko, Holandsko, Írsko, Švajčiarsko alebo Lichtenštajnsko. Tieto krajiny ponúkajú rôznorodé štruktúry, ktoré zahŕňajú možnosti zakladania holdingových spoločností, zvereneckých fondov, nadácií, pričom sa vyznačujú vysokou mierou ochrany majetku, priaznivým daňovým režimom a súkromím pre majiteľov. Sú s tým však spojené zväčša vyššie náklady na zriadenie a správu. Takéto možnosti sú ideálne najmä v prípadoch, keď rodinný majetok alebo podnikanie presahujú hranice jednej krajiny a potrebujú riešenie, ktoré obstojí aj v rámci medzinárodného prostredia. 

Advokátska kancelária Hronček & Partners, s. r. o. pôsobí v rámci medzinárodnej organizácie Ally Law, ktorá združuje významné advokátske kancelárie z takmer celého sveta, a preto konkrétne požiadavky a predstavy našich klientov v každom prípade konzultujeme so zahraničnými partnermi. Vďaka vyššie uvedenej spolupráci môžeme pre našich klientov navrhovať prispôsobené a komplexné modely ochrany majetku, ktoré zohľadňujú nielen súčasné potreby, ale aj dlhodobé ciele, vrátane medzigeneračného transferu a pokračovania rodinného podnikania.   

 

Správne nastavenie správy rodinného majetku zahŕňa nielen jeho ochranu a dlhodobú správu, ale aj optimalizáciu daňových povinností. Daňová stránka je totiž neoddeliteľnou súčasťou udržateľnosti a efektivity celého modelu, a preto pri vytváraní komplexného riešenia spolupracujeme s poprednými daňovými odborníkmi nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách podľa potreby klienta. V spolupráci s daňovými odborníkmi tak rovnako analyzujeme daňové špecifiká možných najlepších modelov ochrany a správy majetku, aby bolo minimalizované daňové zaťaženie a zabezpečený dlhodobý rast rodinného majetku.   

Okrem daňového poradenstva kladieme veľký dôraz aj na prípravu rodiny na úspešnú medzigeneračnú výmenu. Komplexnosť našich služieb dopĺňa uznávaný odborník a konzultant s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti nastavovania rodinných vzťahov pri medzigeneračnej výmene.  Svoju činnosť zameriava na budovanie stratégií, ktoré pomáhajú členom rodiny pochopiť ich úlohy a pripraviť sa na zodpovednosti spojené so správou rodinného podniku alebo majetku.   

Medzigeneračná výmena často vyžaduje citlivý prístup a dôkladné plánovanie, aby bola ďalšia generácia pripravená nielen prevziať vedenie, ale aj úspešne pokračovať v tradíciách a hodnotách rodinného podnikania. Prostredníctvom individuálnych konzultácií a strategických workshopov odborník spolupracuje s rodinou na tom, aby sa vopred predišlo potenciálnym konfliktom a aby mali všetci členovia jasnú predstavu o svojej budúcnosti v rámci rodinného podnikania.  

Kombinácia daňového poradenstva, právneho nastavenia majetkových štruktúr a dôkladného medzigeneračného plánovania nám tak v konečnom dôsledku umožňuje vytvárať riešenia, ktoré nielen chránia rodinný majetok, ale aj podporujú stabilný rozvoj a odovzdávanie rodinného dedičstva a v neposlednej miere aj pomáhajú udržiavať zdravé a transparentné vzťahy v rodine a vo firme.  

Pozvánka na webinár  

Tému rodinných podnikov budeme detailne rozoberať na našom webinári „Rodinné podniky“. Naši advokáti Dagmara Nikolova a Samuel František Mičuda, spolu s partnermi, vám poskytnú cenné rady a odpovede na vaše otázky. Webinár sa uskutoční 19. novembra 2024 o 9:00. Podmienkou účasti je registrácia, ktorá je otvorená už len do 15.11.2024  

Tešíme sa na vašu účasť a radi vám pomôžeme ochrániť váš majetok pre budúce generácie!  

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
17. december 2024 09:39