wutzkoh/stock.adobe.com
StoryEditor

Hypotéky v roku 2024: Oplatí sa počkať na nižšie úrokové sadzby?

12.12.2024, 00:00

Rozmýšľate, že si v blízkej budúcnosti zaobstaráte vlastné bývanie? Potom sa pravdepodobne snažíte vychytať to najlepšie obdobie na trhu, kedy budú na hypotekárnych úveroch čo najnižšie úrokové sadzby a zároveň ceny nehnuteľností zrovna nebudú na maximách. Blíži sa takéto obdobie v blízkej budúcnosti alebo si naň ešte budeme musieť počkať? Prinášame vám prehľad tých najdôležitejších faktov a postrehov odborníkov, ktoré je dobré poznať.

Úrokové sadzby od leta klesajú

Po niekoľkých mesiacoch rapídneho zvyšovania úrokových sadzieb, ktorými sa Európska centrálna banka snažila spomaliť rýchlo rastúcu infláciu, sa počas leta 2024 trh s hypotekárnymi úvermi stabilizoval. A konečne sme svedkami toho, že úroky začínajú klesať.

Kým ešte v júli 2024 bola priemerná výška úrokových sadzieb na hypotekárnych úveroch splácaných dlžníkmi 4,23 %, v septembri táto hodnota klesla na 4,14 %. Mnohé banky už dnes ponúkajú sadzby menej ako 4 % - stretnúť sa môžete napríklad s 3,89 alebo 3,95 %.

Za zvyškom Európy stále zaostávame

Napriek tomu, že úrokové sadzby u nás celkom rýchlo klesajú a začína sa konkurenčný boj bánk, kto ponúkne klientom výhodnejšie podmienky, za zvyškom Európy stále zaostávame. Len pre porovnanie, kým v júli 2024 bol v eurozóne priemerný úrok na hypotékach 3,7 %, u nás sa stále držal na hodnote 4,19 %.

Aktuálne dáta ale ukazujú, že postupne sa začíname približovať k priemeru v eurozóne a stále ešte existuje priestor na pokles úrokových sadzieb. Mnohí odborníci preto predpokladajú, že v najbližších mesiacoch ešte môžeme očakávať zlacňovanie hypoték. Napomáhať mu bude konkurenčný boj bánk a zároveň snaha Európskej centrálnej banky rozhýbať ekonomiku, ktorá sa po razantnom zvyšovaní úrokových sadzieb značne spomalila.

Počkať alebo kupovať?

To, kam sa až dostanú úrokové sadzby, si nikto netrúfa presne povedať. Možno spadnú pod 2 %, ale možno sa pod túto hodnotu tak skoro nedostanú a budú sa stabilne držať medzi 2 – 3 %. Skutočný vývoj nám ukáže až čas a stav európskej ekonomiky. Pokiaľ však chcete kúpiť byt či dom čo najvýhodnejšie, nepozerajte sa len na hypotéku, ale aj na samotnú cenu nehnuteľnosti.

Totižto, kým úrokové sadzby klesajú, ceny nehnuteľností začínajú rásť. V treťom kvartáli roka 2022 dosiahli svoje maximum, slovenský priemer bol vtedy až 2714 za meter štvorcový. V prvom kvartáli 2024 sa zas dostali na svoje lokálne minimum, 2423 za meter štvorcový. Následne však v dôsledku klesajúcich úrokových sadzieb a zvyšujúceho sa dopytu začali opäť narastať. A v treťom kvartáli sa dostali na hodnotu 2520 za meter štvorcový.

Rozhodnutie je na vás

V konečnom dôsledku sa tak nedá úplne objektívne predpovedať, kedy nastane najlepšia doba na kúpu nehnuteľnosti a financovanie hypotékou. Ak chcete vychytať čo najlepšiu cenu domu alebo bytu, zbytočne dlho nečakajte. Klesanie úrokových sadzieb totiž len urýchli rast cien nehnuteľností.

Naopak, ak vám ide o čo najnižšiu úrokovú sadzbu, porozmýšľajte, či sa vám ešte oplatí počkať pár mesiacov, kým úroky klesnú o niečo nižšie. V každom prípade, pokiaľ sa vám na kúpu nehnuteľnosti nechce zbytočne čakať a radi by ste sa presťahovali čo najskôr, určite nespravíte chybu, ak sa rozhodnete pre kúpu ešte počas zimy 2024.

Pri výbere hypotéky si porovnajte ponuky

Vzhľadom na to, že niektoré banky reagujú na znižovanie úrokových sadzieb rýchlejšie ako iné, ponuky sa môžu celkom výrazne líšiť. Z tohto hľadiska je najlepšie porovnať si viacero bánk, aby ste zistili, kto vám dokáže dať najvýhodnejšie podmienky.

Ak rovno pôjdete do vašej banky a vezmete si prvú hypotéku, ktorú vám ponúknu, je dosť veľká šanca, že na úrokoch zbytočne zaplatíte aj o niekoľko tisíc eur viac ako v konkurenčnej banke.

Jednoduché porovnanie online

Porovnanie hypoték od všetkých najznámejších poskytovateľov vám v dnešnej dobe zaberie len pár minút. Pôžičky na bývanie si porovnáte napríklad cez portál Hyperfinancie.sk. Tu vyplníte pár základných údajov o nehnuteľnosti a o vás, následne dostanete prehľad ponúk od jednotlivých bánk a môžete si jednoducho uzavrieť hypotéku v tej banke, ktorá vám poskytne najlepšie podmienky.

Porovnanie si viete spraviť aj v prípade, že už hypotéku splácate. Keď zistíte, že iná banka vám ponúkne lepšie podmienky, môžete ju refinancovať a ušetriť tak nemálo peňazí,vysvetľuje Peter Kukučka úverový manažér z Hyperfinancie.sk.

Akú fixáciu zvoliť?

Pokiaľ predpokladáte, že úrokové sadzby budú v najbližších mesiacoch a rokoch ešte klesať, ako to predpovedajú mnohí analytici, uprednostnite kratšiu fixáciu, napríklad na 1 alebo 2 roky. Ak sa vám podarí po jej skončení získať lepšiu úrokovú sadzbu, následne si ju môžete zafixovať na dlhšiu dobu.

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
18. december 2024 15:14