28.09.2021, 11:19

Po chorobe žiadajte o ďalšiu liečbu v kúpeľoch

Liečbu ochorenia či úrazu máte úspešne za sebou, avšak jeho dôsledky stále pretrvávajú. Požiadajte lekára o kúpeľný pobyt a po schválení zdravotnou poisťovňou si vyberte zariadenie, v ktorom chcete rehabilitovať. Odborníci radia v rôznych situáciách.

Po chorobe žiadajte o ďalšiu liečbu v kúpeľoch
Zdroj: TASR - Jozef Poliak

1. Všeobecné kontraindikácie

Starý otec prekonal tuberkulózu. Môže mu lekár navrhnúť kúpeľnú starostlivosť?

Kúpeľnú starostlivosť nie je možné navrhnúť, ak ide o infekčné choroby prenosné na človeka a bacilonosičstvo, najmä brušného týfusu a paratýfusu. Ak je niektorá choroba indikovaná na kúpeľnú starostlivosť združená s tuberkulózou dýchacieho ústrojenstva alebo inou formou tuberkulózy, môže sa kúpeľná starostlivosť navrhnúť a povoliť iba takej osobe, ktorá už bola vyradená z dispenzárnych skupín aktívnej tuberkulózy.

2. Prebiehajúce ochorenia

Kedy lekár nemôže navrhnúť pacientovi pobyt v kúpeľoch?

Nemôže tak urobiť, ak pacient vykazuje akúkoľvek chorobu v akútnom štádiu, klinické známky obehového zlyhania, stavy po hlbokej trombóze do troch mesiacov po doznení choroby, stavy po povrchovej tromboflebitíde do šiestich týždňov po doznení choroby, labilný alebo dekompenzovaný diabetes mellitus, často sa opakujúce profúzne krvácanie každého druhu, kachexie každého druhu, zhubné nádory počas liečby a po nej s klinicky zistenými známkami pokračovania choroby, epilepsiu okrem prípadov, pri ktorých sa v posledných troch rokoch nevyskytol žiaden záchvat, aktívne ataky alebo fázy psychóz a duševné poruchy s asociálnymi prejavmi a so zníženou možnosťou komunikácie, závislosť od alkoholu, závislosť od návykových látok, fajčenie pri vyznačených diagnózach, inkontinenciu moču a stolice, enuresis nocturna, demenciu, tehotenstvo, nehojace sa kožné defekty akéhokoľvek pôvodu alebo hypertenziu nad 16 kPa diastolického tlaku.

3. Vrátenie návrhu

Nenastúpil som na kúpeľnú liečbu z rodinných dôvodov. Musím vrátiť návrh na ňu?

V prípade, ak poistenec z vážnych dôvodov nemôže nastúpiť na kúpeľnú starostlivosť, vráti zdravotnej poisťovni návrh na kúpeľnú starostlivosť s vyplneným tlačivom s názvom Vrátenie Návrhu na kúpeľnú starostlivosť z dôvodu nenastúpenia na liečenie, ktoré je dostupné aj na webovom sídle poisťovne.

4. Zamietnutá úhrada

Kedy môže zdravotná poisťovňa zamietnuť žiadateľovi úhradu na kúpeľnú starostlivosť?

Môže tak urobiť v prípade, že zdravotný stav poistenca nespĺňa zákonom dané podmienky na schválenie

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.