Prihláška v prípade, že vaším dlžníkom je fyzická osoba – teda nie eseročka alebo akciová spoločnosť – sa podáva iba v jednom rovnopise, a to u správcu dlžníka. Nemusíte ju podávať aj na súd.
Ak túto základnú prihlasovaciu lehotu nedodržíte, správca dlžníka na prihlášku síce prihliada, vy ako veriteľ však nemôžete vykonávať hlasovacie práva. Dostanete sa do zoznamu pohľadávok, o čom správca zverejní v Obchodnom vestníku oznam, pričom uvedie vaše meno a výšku prihlásenej sumy.
Ak máte splatenie pohľadávky zabezpečené napríklad záložným právom k nehnuteľnosti, musí byť do konkurzu prihlásená samostatnou prihláškou. V nej musí byť okrem základných náležitostí aj výška zabezpečenej sumy a tiež druh, poradie a právny dôvod vzniku zabezpečovacieho práva.
Pohľadávku, ktorú prihlásite do konkurzu, je v prípade, že dlžníkom je fyzická osoba, oprávnený poprieť len iný prihlásený veriteľ – teda ten, kto do toho istého konkurzu prihlásil svoju pohľadávku. Musíte byť teda aktívni.
Dlžník nemá právo poprieť pohľadávku, ktorú do konkurzu prihlásite. Konkurzné konanie sa totiž môže začať len na jeho návrh. Musí byť zastúpený správcom, prostredníctvom ktorého svoj majetok odovzdá na uspokojenie svojich veriteľov.
Postup platí len, ak ide o konkurz podľa štvrtej časti zákona. Teda, ak ide o dlžníka, ktorý je fyzickou, a nie právnickou osobou.
Vzťahuje sa teda nielen na živnostníkov, ale aj na fyzické osoby, ktoré nepodnikajú a na ktoré bol vyhlásený konkurz. Nemusí ísť bezpodmienečne iba o živnostníka.
ZDROJ: Barbora Bartáková, advokátsky koncipient HMG Recovery