13.11.2017, 00:00

Jedna osoba, ale odvody má rôzne

Majiteľ a konateľ jednoosobovej eseročky je tá istá osoba. Vo firme môže pracovať v rôznych pozíciách, takže by mali vedieť, aký je medzi tým rozdiel. Dôvodom je aj to, že štátne inštitúcie odlišne hodnotia ich príjmy, hoci ide o toho istého človeka. Od toho potom závisia aj odvody a dane. Rozdiely v „zamestnaní sa sa“ v eseročke vysvetľuje daňová poradkyňa zo spoločnosti A&T solutions Marcela Bošková.

Jedna osoba, ale odvody má rôzne
Zdroj: Dreamstime

Situácia 1
Majiteľ eseročky ako spoločník

Majiteľ eseročky sa môže rozhodnúť, či si vyplatí dividendu, teda podiel na zisku firmy. Môže si ju vyplatiť iba vtedy, ak firma vykázala účtovný zisk. Z vyplatenej dividendy sa nikdy neplatia sociálne odvody. Dividenda však môže podliehať zdravotnému poisteniu alebo dani z príjmu. Rozhodujúcim kritériom nie je rok jej vyplatenia, ale rok, za ktorý vznikol zisk, z ktorého sa platí. Ak bola dividenda vyplatená za účtovné roky 2011 až 2016, platí sa z nej zdravotné poistenie vo výške 5, 10 alebo 14 percent, a to v závislosti od roku, ktorého sa týka. Dane z príjmu sa z dividendy z tohto obdobia neplatia. V roku 2017 však nastala zmena. Zisky, ktoré vznikli od roku 2017 a budú vyplatené ako dividenda, treba zdaniť formou dane z príjmu vo výške sedem percent. Odvody na zdravotné poistenie sa z nej však neplatia.

Využitie v praxi
Správanie majiteľov jednoosobových eseročiek je rôzne. Pri ich rozhodovaní o výplate dividend hrá dôležitú úlohu to, či má firma dosť financií na ich výplatu. Majitelia tiež berú do úvahy svoje podnikateľské plány. Ak chcú, aby ich firma rástla, dividendy si nevyplatia, ale ich preinvestujú. Najbežnejší scenár v praxi však je, že jednoosobové eseročky si dividendy aspoň čiastočne vyplatia.

Zhrnutie
Sociálne poistenie:
podnikateľ neplatí
Zdravotné poistenie: iba z dividend, ktoré sa platia zo ziskov za roky 2011 až 2016
Za roky 2011 a 2012 je sadzba 10 percent (5 percent zdravotne ťažko postihnuté osoby) z vyplatenej dividendy, avšak maximálne zo sumy 52 980* eur.
Za roky 2013 a 2016 je sadzba 14 percent z vyplatenej dividendy, avšak maximálne zo sumy 52 980* eur.
Daň z príjmu: iba z dividend, ktoré sa platia zo ziskov od roku 2017. Sadzba dane je 7 percent.
Poznámka: *hodnota platná pre dividendy vyplatené v roku 2017.

Situácia 2
Konateľ eseročky bez príjmu

Ak konateľ nemá so svojou eseročkou uzatvoren

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.