Zástupcovia dôchodkových spoločností hodnotia osemnásťmesačné prechodné obdobie pre druhý pilier pozitívne. Podľa Petra Sochu, predsedu predstavenstva spoločnosti Winterthur, je "zreformovaný systém sociálneho zabezpečenia jeden z najambicióznejších projektov, ktoré na Slovensku momentálne prebiehajú." "Celkom iste možno povedať, že občania Slovenska mali jedno z najdlhších období z okolitých krajín na prijatie rozhodnutia o zapojení sa do druhého piliera dôchodkového zabezpečenia," pridáva sa Jozef Paška, predseda predstavenstva spoločnosti Allianz-Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť, najväčšej správcovskej spoločnosti na trhu.
Šesť spoločností a sedemnásť miliárd úspor
Šesť dôchodkových správcovských spoločností (DSS) ku koncu júna spravovalo úspory sporiteľov v objeme 17,26 miliardy korún. Podľa Viktora Kouřila, ml. z Asociácie DSS, počiatočný kapitál správcovských spoločností bol štyri miliardy korún, v súčasnosti je to viac ako 6,5 miliardy. Počas prechodného 18-mesačného obdobia pracovalo pre DSS spolu 27 500 sprostredkovateľov. V nasledujúcom období bude podľa Kouřila potrebné riešiť štyri oblasti, a to investovanie peňazí na dôchodkových účtoch, výplatu dôchodkov, kapitálovú primeranosť DSS a otázku prestupov.
Podľa bývalej ministerky práce a sociálnych vecí Ivety Radičovej, je druhý pilier kľúčový prvok stability budúcich dôchodkov. Na jednej strane vytvára deficity v Sociálnej poisťovni (SP) tým, že 9 percent z verejných odvodov plynie na osobné dôchodkové účty, na druhej strane však do budúcnosti významne znižuje nároky na poisťovňu, pretože práve dôchodkové úspory budú o 15 až 20 rokov tvoriť dominantný zdroj dôchodkového zabezpečenia pre prevažnú časť občanov, ktorí sú dnes v aktívnom veku.
Výzvy do budúcnosti
"V každom prípade by sa nemala meniť filozofia systému dôchodkového zabezpečenia a ani už vybudovaná základňa kapitalizačného piliera predstavujúca systém výšky a spôsobu prerozdeľovania príspevkov a ich zhodnocovania v dôchodkových správcovských spoločností," myslí si člen predstavenstva spoločnosti Aegon Roman Klamo.
"Naším hlavným cieľom do budúcnosti je spokojnosť sporiteľov, kvalita poskytovaných služieb a v neposlednom rade bude naše úsilie smerovať k profesionálnej správe aktív v dôchodkových fondoch," uviedla Daniela Štofková z ČSOB AM. Vo zvyšovaní kvality služieb pre klientov vidia svoju budúcnosť aj v ostatných DSS.
Popri zmene podmienok pre druhý pilier sú ďalším problémom, ktorý trápi správcovské spoločnosti, prestupy klientov medzi DSS. Socha je za vylúčenie špekulatívnosti z procesu prestupov - nechať rozhodnutie o prestupe výlučne na klienta. Podľa Pašku masové prestupy v posledných šiestich mesiacoch ohrozujú stabilitu druhého piliera.
StoryEditor
Vláda už hľadá problémy v II. pilieri
Záujem o druhý pilier prekonal očakávania, chvália ho aj v Bruseli, nová ministerka ho však považuje za "neuralgický bod." Podľa bývalej ministerky práce a sociálnych vecí Ivety Radičovej, je druhý pilier kľúčový prvok stability budúcich dôchodkov.