22.10.2021, 10:00

Testament si môžete spísať aj sami

Poslednú vôľu si môžete zriadiť aj bez notára. Ušetríte tak na poplatkoch za jeho služby. Pri spisovaní závetu však musíte byť dôslední. Aké sú riešenia a riziká spojené s vlastnoručne či na počítači spísaným závetom, vysvetľujú v 20 otázkach a odpovediach experti z praxe.

Testament si môžete spísať aj sami
Zdroj: Pexels

Odpovedá Daniela Ježová, notárka:

1. Obsah závetu

Posledná vôľa je overeným spôsobom, ako po svojej smrti zaručiť také rozdelenie majetku, aké si predstavujeme. Čo by mal obsahovať dobrý testament?

Základným obsahom závetu, ako vyplýva z jeho povahy, je, že musí ísť o prejav vôle. Musí sa teda konkretizovať, aký majetok
sa ponecháva a ktorej osobe. Túto osobu je potrebné presne označiť. Zákon nepredpisuje, aké osobné údaje dediča majú byť v závete uvedené, no spravidla by to malo byť meno a priezvisko, dátum narodenia a rodné číslo. Pozor na chyby v písaní, ktoré sa po smrti veľmi ťažko vysvetľujú. Majetok by mal byť tiež presne označený, aby ho nebolo možné zameniť s iným. Možné formulácie sú, že závetca prenecháva celý svoj majetok určitej osobe, alebo podiely, ktoré prerozdelí medzi pozostalých. Ak však zanecháva majetok viacerým osobám a neuvedie konkrétne podiely, tak sú ich podiely rovnaké a nespôsobuje to neplatnosť závetu. Samozrejme, závet musí obsahovať deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný, a podpis – ak táto náležitosť chýba, závet je neplatný.

2. Dva druhy

Akým spôsobom sa dá spísať testament?

Právna prax rozoznáva dva druhy závetov, a to na základe toho, akým spôsobom sú napísané. Prvým druhom je holografný závet, čo je označenie pre testament napísaný vlastnou rukou. Pri tomto druhu závetu, ako už vyplýva z definície, ide o to, že
občan ho spíše ručne a následne aj podpíše. Na rozdiel od iných druhov s ním nie je potrebné ísť k notárovi ani ho registrovať.
Druhý typ je alografný, teda napísaný na stroji, na počítači alebo rukou niekoho iného. Pri tomto druhu poslednej vôle je potrebné, aby pri podpisovaní boli minimálne dvaja svedkovia. Tieto závety môžu byť odložené na ľubovoľnom mieste. Najlepšie
však niekde, kde sa budú dať po smrti ľahko vypátrať. Miesto uloženia na ich platnosť nemá nijaký vplyv.

3. Darovanie verzus závet

Aký je rozdiel medzi darovacou zmluvou a závetom? Dajú sa ľahko zmeniť, ak sa v rodine zmenia pomery?

Pri závete ste vlastn

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.