Je možný prepis tlačiva?
Podnikám ako krajčírka a vediem jednoduché účtovníctvo. Z preštudovaných postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve i zo zákona o účtovníctve mi nie je jasné, či si môžem prispôsobiť v hlavnej účtovnej knihe niektoré kolónky presnejšie na štruktúru takých výdavkov, ktorých členenie je typické pre môj predmet podnikania. Môžem urobiť prepis tlačiva, alebo nie? Je to porušenie účtovných postupov, alebo nie?
-- Peňažný denník je hlavná účtovná kniha v jednoduchom účtovníctve. Žiadny zákon ani iná norma -- podľa môjho poznania -- doteraz neupravuje exaktne, ako presne musí vyzerať štruktúra príjmových a výdavkových stĺpcov v peňažnom denníku. To, čo platí doteraz, je len zvykové právo, na základe ktorého sa vydávajú aj cyklostylujú tlačivá "peňažný denník" a aj medzi nimi sú početné rozdiely (tvar, formát, štruktúra popisu). Tieto možno kúpiť v obchodnej sieti, v papiernictve, v kníhkupectve alebo v tlačivách pre podnikateľov (napríklad v predajni ŠEFT). Okrem toho existujú početné softvérové programy na jednoduché účtovníctvo, ktoré majú rovnako pri vzájomnom porovnaní rozdiely a nerešpektujú presne štruktúru akéhosi vzorového peňažného denníka -- lebo takýto vzor nie je daný ani zákonom ani normou. Iná vec by bola, keby vám presnú štruktúru peňažného denníka určil váš miestne príslušný daňový úrad. Ten tak môže urobiť v odôvodnených prípadoch formou ustanovenia takzvanej záznamovej povinnosti, ktorá sa robí rozhodnutím podľa ustanovenia § 37, z. č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov. Vo vašom prípade je možné, aby ste si vy ako podnikateľ -- účtovná jednotka -- upravili a prispôsobili vnútornú štruktúru niektorých stĺpcov v peňažnom denníku. Napríklad, ak pracujete sama bez zamestnancov, tak v položke výdavky znižujúce základ dane (takzvané daňové výdavky) si preškrtnete označenie stĺpčeka "mzdy" a doplníte si tam napríklad "látky" -- ak ich chcete mať vyčlenené napríklad z globálnej položky "materiál".
Na záver
Určitá voľnosť v úprave peňažného denníka je v prípade odlišných predmetov podnikania nielen možná, ale aj vhodná. Samozrejme, racionálne je urobiť to tak, aby ste nenarušili niektoré základné ukazovatele -- teda napríklad rozdelenie na výdavky ovplyvňujúce základ dane (daňové) alebo tie, ktoré sú bez vplyvu na základ dane (nedaňové). Je to dôležité preto, aby vás to v konečnej účtovnej sumarizácii neviedlo k nesprávnemu súhrnu.
Daňoví dlžníci na internete
Začínam podnikať a chcem si vybrať serióznych dodávateľov i odberateľov pre obchody. Nechcem natrafiť na utajených dlžníkov, ktorí by mi nezaplatili a svojou platobnou neschopnosťou by mohli stiahnuť aj môj biznis do krachu. Môžem zistiť na daňovom úrade, či vybrané firmy sú dlžné alebo nie? Musí mi daňový úrad odpovedať?
-- Daňový úrad v zmysle § 23 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov musí dbať na dodržiavanie daňového tajomstva. Nemusí vám poskytnúť údaje o firmách v rozsahu, ktorý si predstavujete. Je však povinný poskytnúť všetky informácie v zmysle ustanovenia § 23b -- kde napríklad každoročne správca dane (je to okrem Daňového riaditeľstva SR aj Colné riaditeľstvo SR) vypracúva zoznamy daňových dlžníkov v závislosti od vybraných kritérií (určitých súm a podmienok). Nájdete ich napríklad na internetovej stránke správcu dane.
Na záver
Väčšina finančných inštitúcií v SR má svoje vlastné čierne listiny evidujúce zoznamy dlžníkov a neplatičov. Niektoré informácie zverejňujú, iné nie. Znakom obozretného podnikania je poznať aj solventnosť vašich obchodných partnerov, aby ste znížili vlastné riziko z nezaplatenia. Daňové riaditeľstvo SR a Colné riaditeľstvo SR vypracúva každý rok zoznam daňových dlžníkov, správca dane, ktorým je obec alebo mesto, to môže urobiť, ale nemusí. Všetky podrobnosti o zverejňovaní dlžníkov nájdete v ustanovení § 23b zákona č. 511/1992 Zb.