StoryEditor

Dopyt po rope ostane vysoký

18.01.2005, 23:00
Svetový dopyt po rope ostane aj v tomto roku vysoký. Najdôležitejším hráčom na trhu by sa mali stať ázijské krajiny, najmä Čína. Neočakávané udalosti by však mohli obmedziť jej dodávky.

Svetový dopyt po rope ostane aj v tomto roku vysoký. Najdôležitejším hráčom na trhu by sa mali stať ázijské krajiny, a to najmä Čína. Agentúra pre medzinárodnú energetiku vo svojej prognóze však upozorňuje, že neočakávané udalosti by mohli obmedziť jej dodávky.
Irak je problémom
Riziká sa dajú rozdeliť na prírodné a geopolitické. "Napríklad v lete hurikán v Mexickom zálive značne poškodil rafinérie," konštatuje Marcel Haniš zo spoločnosti Fimex Capital. Ako dodal, najrizikovejšou oblasťou je Irak, kde je pred voľbami veľmi napätá situácia. Problémy môžu byť aj v prípade ostatných významných producentov. Nigéria a Nórsko sú známe častými štrajkami. Nestabilná politická scéna je aj vo Venezuele.
Nárast spotreby
V porovnaní s minulým rokom by mal svet spotrebovať o 1,4 milióna barelov, teda 159 litrov ropy, denne viac. Predstavuje to utlmenie nárastu takmer o polovicu. Súvisí to aj s výrazným vlaňajším nárastom ceny. Tá sa zvýšila o tretinu, čo malo vplyv aj na správanie konzumentov. Čína a India však môžu dopyt zvýšiť aj napriek takýmto cenám.
Január sa už začal so znížením ťažby ropy. Agentúra odhaduje, že denná produkcia sa oslabila o pol milióna barelov. Dohoda členov kartelu štátov exportujúcich ropu známym pod skratkou OPEC však znela na dvojnásobok. O ďalšej politike sa rozhodne koncom tohto mesiaca, keď bude zasadnutie kartelu. "Obmedzenie produkcie má pravdepodobne zabrániť tvorbe zásob surovej ropy v najväčších spotrebiteľských krajinách," uvádza sa v správe. Agentúra, ktorá patrí pod OECD, však dodáva, že rétorika má za cieľ udržať vysoké ceny. Tie sa včera zvyšovali a dostali sa blízko psychologickej úrovni 50 dolárov za barel.
Potrebné investície
Pochybnosti o raste dopytu vedú k zbrzdeniu investícií do ropného priemyslu. Podľa agentúry majú hlavní producenti a spoločnosti opatrný prístup k zvyšovaniu výdavkov do tejto oblasti. Prieskumy Lehman Brothers a Citigroup ukázali, že v tomto roku sa investície zvýšia len o 6 percent, kým v minulom to bolo dvojciferné číslo. "Roky sú potrebné na plánovanie a výstavbu novej rafinérie... a doky na výrobu tankerov sú rezervované na roky dopredu," uvádza sa v správe. Agentúra dodáva, že s geopolitickou neistotou dodávok je čoraz viac potrebné investovať do infraštruktúry a uspokojiť tak narastajúci dopyt.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
09. január 2025 12:17