StoryEditor

Otázky a odpovede -- Viac druhov príjmov a účtovníctvo

27.04.2006, 00:00

Môžete mi poradiť, ako mám urobiť jednoduché účtovníctvo, keď mám príjmy aj podľa zákona o dani z príjmov § 6 ods. 1. písm. b) -- zo živnosti aj podľa § 6 ods. 2. písm. d) -- ako sprostredkovateľ dôchodkového starobného sporenia? Mám viesť účtovníctvo zvlášť, keď v daňovom priznaní sú na to určené osobitné riadky? Nikde som nenašla túto informáciu a nikto mi nevie poradiť.
-- Účtovanie fyzickej osoby, ktorá má viac druhov príjmov upravených osobitne v zákone o dani z príjmov[1], nerieši výslovne nijaký všeobecne záväzný právny predpis. Je potrebné vychádzať z viacerých ustanovení zákona o účtovníctve[2] a vykonávacieho predpisu k nemu -- Postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva pre podnikateľov a iné samostatne zárobkovo činné osoby[3].
Fyzická osoba, ktorá podniká alebo vykonáva inú samostatnú zárobkovú činnosť a preukazuje svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov, vedie účtovníctvo a považuje sa za účtovnú jednotku[4]. Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku za účtovnú jednotku ako celok[5]. Tým je vylúčená možnosť uvažovať o vedení osobitného účtovníctva pre odlišné druhy príjmov.
Najdôležitejšou účtovnou knihou v sústave jednoduchého účtovníctva je peňažný denník, lebo sa v ňom vykazuje výsledok hospodárenia, ktorý sa musí rovnať základu dane z príjmov[6]. Za tým účelom peňažný denník obsahuje účtovnú časť, kde sa účtujú prírastky a úbytky peňažných prostriedkov v hotovosti a na bankových účtoch, a daňovo-analytickú časť, kde sa príjmy a výdavky rozčleňujú do tzv. položiek druhového členenia v prvom rade podľa ich vplyvu na základ dane z príjmov. Je to v súlade so zákonom o účtovníctve, ktorý ustanovuje, že peňažný denník obsahuje okrem iných údaje o príjmoch a výdavkoch v účtovnom období v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov[7]. Obsah peňažného denníka podrobnejšie upravujú Postupy jednoduchého účtovníctva, ktoré predpisujú minimálne členenie príjmov a výdavkov, ovplyvňujúcich základ dane z príjmov[8].
Účtovná jednotka môže z hocijakého dôvodu pre svoju potrebu povinné položky druhového členenia ďalej členiť na podpoložky, musia však byť agregovateľné do položiek v účtovnej závierke, konkrétne vo výkaze o príjmoch a výdavkoch. Podnikatelia často členia napríklad položku "prevádzková réžia" podrobnejšie na nájomné, telefón, cesty, prevádzka auta a pod., pretože chcú získať viac informácií pre riadenie podniku. Položku "platby do fondov" členia zas napríklad podľa jednotlivých fondov -- zdravotné poistenie, sociálne poistenie, alebo na "platby za podnikateľa" a "platby za zamestnancov".
V konkrétnom prípade potrebuje fyzická osoba pre potreby zostavenia priznania k dani z príjmov podrobnejšie členiť svoje príjmy a výdavky podľa druhu príjmov na príjmy a výdavky zo živnostenského podnikania a príjmy a výdavky z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Musí teda daňovo-analytickú časť svojho peňažného denníka upraviť tak, že položky druhového členenia, ktorých sa to týka, rozčlení na dve podpoložky -- zo živnosti a z inej samostatne zárobkovej činnosti. Pre účely daňového priznania použije rozčlenené údaje, pre účely účtovnej závierky musí rozčlenené údaje sčítať do položiek výkazu o príjmoch a výdavkoch.
Pri konkrétnom účtovaní nebude robiť problém správne zatrieďovanie príjmov, pretože pri každom príjme bude z dokladov jasné, či ide o príjem zo živnosti alebo zo sprostredkovania. V peňažnom denníku bude potrebné rozčleniť položku "predaj výrobkov a služieb". Pre sprostredkovanie nebude pravdepodobne potrebné nakupovať materiál alebo tovar a vyplácať mzdy. Všetky tieto výdavky budú súvisieť so živnosťou. Oboch činností sa budú týkať najmä výdavky patriace do položky druhového členenia "prevádzková réžia". Budú to výdavky na dopravu, či už hromadnú alebo autom v obchodnom majetku podniku, výdavky na poštovné a telefón, výdavky na reklamu, výdavky na služby iných podnikateľov a pod. Niektoré z týchto výdavkov je možné už pri bežnom účtovaní priradiť k príslušnému druhu príjmov, napríklad výdavky na cestovné hromadnou dopravou, výdavky na telefón podľa rozpisu hovorov a pod.
Niektoré výdavky bude potrebné rozčleňovať až po skončení roka. To sú napríklad výdavky na prevádzku automobilu podľa najazdených kilometrov pre živnosť a pre sprostredkovanie (údaje sú vo výkaze o jazdách). Živnostník -- sprostredkovateľ platí za svoju osobu aj poistné a príspevky (zdravotné, sociálne poistenie) jednou sumou, ktorú je potrebné po skončení roka rozdeliť napríklad v pomere príjmov zo živnosti a príjmov zo sprostredkovania.
Výdavky, ktoré sa nedajú v priebehu roka jednoznačne priradiť ku konkrétnemu druhu príjmov, sa zatrieďujú do položky druhového členenia podľa prevažujúcej činnosti (napríklad ako výdavky pre živnosť) a v rámci uzávierkových účtovných operácií sa vyčísli podiel výdavkov prislúchajúcich k sprostredkovaniu a o tento podiel sa znížia výdavky na živnosť a zapíšu do výdavky na sprostredkovanie.

[1] Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov -- § 6
[2] Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve (ZOÚ)
[3] Opatrenie MF SR č. 23586/2002-92 -- Postupy jednoduchého účtovníctva (JÚ)
[4] § 1 ods. 1. písm. a) bod 3. ZOÚ a § 1 ods. 2 ZOÚ
[5] § 4 ods. 3. ZOÚ
[6] § 4 ods. 2. písm. d) Postupov JÚ
[7] § 15 ods. 2. písm. b) a c) ZOÚ
[8] § 15 ods. 2. písm. d) a e) Postupov JÚ.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
20. december 2024 15:33