StoryEditor

Nový prezident Fedu stále neznámy

10.06.2005, 00:00
Nový prezident Fedu stále neznámy, nutná kvalifikácia kandidátov - znalosť ekonomických procesov, schopnosť reagovať na finančný zmätok, politické skúsenosti, schopnosť dospieť ku kompromisom.

Prezident Federal Reserve -- americkej centrálnej banky -- Alan Greenspan odchádza z funkcie 31. januára 2006. O jeho nástupcovi zatiaľ nie je rozhodnuté, čo posilňuje špekulácie, že Greenspan ostane na čele Fedu do konca päťročného funkčného obdobia, ktoré sa končí 16. júna 2008. Greenspan sa však rozhodol skončiť vo funkcii skôr. Do funkcie nastúpil 11. augusta 1987, v januári teda bude takmer 19 rokov na čele centrálnej banky. Práve pre jeho dlhodobé pôsobenie vo funkcii sa objavili polemiky o jeho zotrvaní. Rekordmanom je zatiaľ William McChesney Martin, ktorý pôsobil ako prezident Fedu 18 rokov, 9 mesiacov a 29 dní. Chýbalo by mu teda päť mesiacov.
Vynikajúca znalosť ekonomických procesov, kredibilita na Wall Street, schopnosť obratne reagovať na finančný zmätok, politické skúsenosti, schopnosť dospieť ku kompromisom a vyrovnanosť. Tak by mohla znieť kvalifikácia pre prezidenta najdôležitejšej bankovej inštitúcie. Medzi možnými kandidátmi sa objavujú tri mená.

Najväčší favoriti
Martin Feldstein, 65-ročný, profesor ekonómie na Harvardovej univerzite a prezident Národného úradu ekonomického výskumu, bol Bushovým poradcom pri jeho prvej kandidatúre. Ocenil daňové škrty uskutočnené Bushovou administratívou, ktoré podľa neho pomohli ekonomike k zotaveniu, a podobný postoj zastáva aj k reforme sociálneho systému plánovanej na toto funkčné obdobie. Počas pôsobenia v Bielom dome ako ekonomický poradca prezidenta Reagana často varoval pred negatívnymi dosahmi rozpočtových deficitov.
R. Glenn Hubbard, 46-ročný, dekan na postgraduálnej škole obchodu na Columbia University, bol v rokoch 2001 až 2003 hlavným Bushovým ekonomickým poradcom. Hubbard sa významnou mierou podieľal na odstránení dane z dividend a podporoval zavedenie osobných investičných účtov. Mimochodom, Feldstein bol jedným z vedúcich jeho dizertačnej práce na Harvarde.
Ben Bernanke, 51-ročný, člen rady guvernérov Fedu, je často považovaný za hlavného favorita. Pred časom si ho Bush vybral za šéfa Rady ekonomických poradcov. Pozorovatelia hodnotia prechod Bernankeho z Fedu do Bieleho domu ako taktický a najmä nevyhnutný krok k tomu, aby sa po odchode Greenspana z funkcie stal jeho nástupcom. Je zástancom inflačného cielenia, ktoré by podľa neho sprehľadnilo politiku centrálnej banky, prax typická najmä pre európske centrálne banky vrátane ECB.

Inflačné cielenie
Práve inflačné cielenie, ktorého hlavným odporcom je Greenspan, je azda najdôležitejšou otázkou, ku ktorej bude musieť nový guvernér zaujať stanovisko a určí ďalšie smerovanie banky. Trh by totiž aktuálne údaje o raste cien mohol porovnávať s inflačným cieľom centrálnej banky, takže by s väčšou istotou očakával stúpanie alebo klesanie kľúčových úrokových sadzieb, od ktorých sa odvíjajú aj úroky v komerčných bankách. Odporcovia cielenia to považujú za dobrý nástroj skôr pre krajiny, ktoré mali problémy s nekontrolovateľným rastom inflácie, a teda inflačným cielením iba demonštrujú odhodlanie v boji proti vysokému rastu cien.
Medzi menej skloňovanými menami sú dvaja členovia bankovej rady Donald Kohn, Roger W. Ferguson a profesor ekonómie na Standford University, John Taylor.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
22. december 2024 23:03