22.11.2021, 10:29

Čo treba urobiť ešte v tomto roku, aby ste v tom ďalšom platili na daniach menej

Kto musí za rok 2021 podať daňové priznanie? Kedy nemusíte platiť daňovému úradu nič? Čo si treba evidovať, aby boli poplatky nižšie? Ako to aktuálne funguje v praxi vysvetľujú odborníci.

Čo treba urobiť ešte v tomto roku, aby ste v tom ďalšom platili na daniach menej
Zdroj: Reuters

Kto musí v ďalšom roku podať daňové priznanie
Daňové priznanie k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie 2021 je povinný podať daňovník, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2021 presiahli sumu 2 255,72 eura.

Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený.

Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje aj príjem dosiahnutý zo zdrojov v zahraničí, ak ide o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou, teda rezident Slovenskej republiky.

Aké výdavky si môže v daňovom priznaní uplatniť živnostník
Podľa zákona o dani z príjmov si môže živnostník uplatniť výdavky, ktoré slúžia na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov.

Živnostník sa môže rozhodnúť pre jeden z možných spôsobov uplatnenia výdavkov, ktorý je pre neho výhodný, a to takzvané paušálne výdavky vo výške 60 percent z úhrnu príjmov, najv

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.