Rastúca zamestnanosť a priemerná mzda v USA, ktoré posilňujú tlaky na zvyšovanie inflácie, môžu byť ďalším dôvodom, prečo bude Federálna rezervná banka (Fed) pokračovať v postupnom zvyšovaní kľúčovej úrokovej sadzby. Asi nikto pred včerajším zasadnutím komisie Fedu neočakával iný krok ako nárast úrokovej sadby o štvrť percentuálneho bodu, čo by predstavovalo desiate zvýšenie sadzby za sebou.
Zlepšujúce sa ekonomické signály posilňujú presvedčenie analytikov, že Fed nielen zvýši sadzbu, ale tiež zopakuje svoje zámer pokračovať "v postupnom zvyšovaní", čo znamená rast o štvrť percenta. Po včerajšom rozhodnutí, ktoré bolo zverejnené po uzávierke HN, sa tak sadzba mala dostať na 3,5 percenta, najvyššie za ostatné štyri roky.
Americká ekonomika si v minulom mesiaci pripísala 207-tisíc nových pracovných miest, najviac za tri mesiace, a mzdy rástli najrýchlejšie v tomto roku. Informovalo o tom v piatok ministerstvo práce. Podľa ekonómov bude mať ďalší rast zamestnanosti a miezd vplyv na vyhliadky inflácie, ktorá je podľa minulomesačného vyhlásenia prezidenta Fedu Alana Greenspana pod kontrolou.
Neexistuje zhoda, kam až by mala klesnúť miera nezamestnanosti, aby akcelerovala infláciu. "Ekonómovia sú v tomto nejednotní," uviedol podľa agentúry Bloomberg Ben Bernake, predseda Rady ekonomických poradcov v Bielom dome. Miera nezamestnanosti v júli bola päť percent, čo je štvorročné minimum. Podľa niektorých ekonómov oslovených agentúrou Bloomberg by ďalší pokles už mohol nepriaznivo pôsobiť na infláciu. Iní hovoria o podstatne nižšej úrovni -- až okolo 3,5 percenta.
Vďaka zvyšovaniu úrokovej sadzby zatiaľ Fed drží infláciu na prijateľných úrovniach. Index cien zahŕňajúci osobnú spotrebu bez potravín a energie vzrástol v druhom štvrťroku o dve percentá a ostal tak oproti predchádzajúcemu roku bez zmeny. Greenspan už varoval pred rastom jednotkovej ceny práce, ako aj pomalším zlepšovaním produktivity práce ako možných predchodcoch zrýchľujúcej sa inflácie. Niektorí ekonómovia očakávajú rýchlejší nárast úrokov než hovorili pôvodné predpovede. Fed by mal podľa nich do konca roka zvýšiť sadzbu na 4,25 percenta, teda o štvrť percenta viac ako očakávali pred mesiacom.
Dohady o rýchlejšom zvyšovaní sadzby posilňujú aj revidované odhady hospodárskeho rastu, podľa ktorých by mala ekonomika USA vzrásť v tomto štvrťroku o 4,1 percenta. Oproti minulomesačnej predpovedi je to až o 0,6 percenta viac. Celoročný rast by mal dosiahnuť 3,7 percenta. K lepšiemu rastu prispieva v uplynulých mesiacoch najmä zvýšená predajnosť v automobilovom priemysle.
StoryEditor
Fed naďalej sprísňuje menovú politiku
Rastúca zamestnanosť a priemerná mzda v USA, ktoré posilňujú tlaky na zvyšovanie inflácie, môžu byť ďalším dôvodom, prečo bude Fed pokračovať v postupnom zvyšovaní kľúčovej úrokovej sadzby.