Aké pokroky v reštrukturalizácii ste dosiahli za minulý rok?
- Reštrukturalizácia sa týka všetkých úsekov Slovenských elektrární. Počnúc prevádzkou, riadením investícií až po ľudské zdroje. Práve na úseku ľudských zdrojov sú výsledky najviditeľnejšie. Vlani sme ukončili pracovný pomer s vyše 600 zamestnancami a odčlenili sme 400 zamestnancov do dcérskej spoločnosti. V takomto veľkom meradle sa v Slovenských elektrárňach ešte zmeny neuskutočnili. So zmenami sme začali od riaditeľstva, aby ľudia v závodoch nemali pocit, že prepúšťame len ich. Vznikla spoločnosť Ochrana a bezpečnosť, tieto činnosti zabezpečuje pre celé elektrárne vrátane riaditeľstva.
Čo podniknete tento rok?
- Máme vytvorený procesný model riadenia. Ak chceme v elektrárňach urobiť skutočnú reštrukturalizáciu, treba identifikovať nadbytočných zamestnancov. Preto sa vykoná personálny audit.
O týchto krokoch sa však hovorí už niekoľko rokov. Prečo to nie je už hotové?
- Vo veľkej spoločnosti, akou sú Slovenské elektrárne, musíme pristupovať k personálnym zmenám veľmi zodpovedne. Preto spolupracujeme s profesionálnou personálnou agentúrou, aby sme spoločne zadefinovali zamestnancov, s ktorými sa musíme rozlúčiť. Je veľmi ťažké niekomu povedať, že musí končiť. Preto personálny audit. Výsledky auditu očakávame koncom roka. Na základe odborných analýz aj z pohľadu nezávislého audítora naši manažéri urobia isté personálne zmeny tak, aby sa nenarušila bezpečnosť prevádzok a výroba elektrickej energie.
Chystáte sa tento rok prepúšťať?
- K zníženiu počtu zamestnancov pristúpime až na základe personálneho auditu. Všetky následné zmeny musia prerokovať a schváliť najvyššie orgány spoločnosti.
Medzi tým však zrejme príde investor - taliansky Enel - a vaše zámery môže zhodiť zo stola...
- Všetci dobre vieme, že začiatkom roka do Slovenských elektrární vstúpil 66 percentami zahraničný investor. V súčasnosti sa oboznamujeme so stratégiou spoločnosti a celkovo ju prehodnocujeme. Určite to zasiahne aj procesy v personalistike. Budeme sa snažiť zladiť predstavy obidvoch strán.
Aký cieľ reštrukturalizácia sleduje?
- Prioritou sú ekonomické ciele - znižovanie celkových nákladov v spoločnosti. Niekedy to musí byť, aj keď je to bolestivé, znížením počtu pracovných miest. Som presvedčená, že nová organizačná štruktúra, ku ktorej smerujeme, bude čo najlepšie slúžiť potrebám elektrární.
Aké odstupné dostane prepustený zamestnanec?
- Podľa počtu odpracovaných rokov od sedem- do šesťnásťnásobku platu. Je to už dávnejšie zakotvené v kolektívnej zmluve.
A čo odbory?
- Veľa sme s nimi komunikovali, vysvetlili sme im to. Hoci sú v spoločnosti dva odborové zväzy, podpísali sme jednu novú kolektívnu zmluvu.
Do znižovania stavov sa zrejme nezahŕňa obsluha reaktorov...
- Každá spoločnosť si váži svojich odborníkov. Máte pravdu, že pracovné činnosti okolo obsluhy reaktora si vyžadujú vysoko kvalifikovaných zamestnancov, ktorých prácu si Slovenské elektrárne vedia patrične oceniť. Žiadna štátna spoločnosť v súčasnosti neposkytuje také pracovné podmienky a vysokú starostlivosť pre zamestnancov, ako práve Slovenské elektrárne. Keď som prišla, prekvapilo ma, že tu nie sú vytypovaní tzv. kľúčoví zamestnanci. Tých každá spoločnosť vysoko odmeňuje a oceňuje. Aj u nás cez sociálne programy budujeme vysoký stupeň lojality zamestnancov voči spoločnosti a neobávame sa tzv. úniku mozgov.
Vytypujete teda kľúčových zamestnancov a oznámite ich výber všetkým zamestnancom?
- Áno, a to by malo význam pre motiváciu ostatných zamestnancov.
Aký je priemerný plat v Slovenských elektrárňach a koľko máte teraz ľudí?
- V súčasnosti máme viac ako 8 300 zamestnancov. Priemerný plat sa pohybuje okolo 28-tisíc korún.
Urobíte ešte nejaký ousourcing?
- Teraz pripravujeme odčleniť spoločnosť, kde bude hasičský zbor. Ide o 170 ľudí.
StoryEditor
Kamila Jandzíková: Je ťažké niekomu povedať, že musí končiť
Reštrukturalizácia sa týka všetkých úsekov Slovenských elektrární. Počnúc prevádzkou, riadením investícií až po ľudské zdroje. Práve na úseku ľudských zdrojov sú výsledky najviditeľnejšie. Vlani sme ukončili pracovný pomer s vyše 600 zamestnancami a odčlenili sme 400 zamestnancov do dcérskej spoločnosti, hovorí pre HN vrchná riaditeľka úseku ľudských zdrojov SE Kamila Jandzíková.