07.12.2021, 08:51

Pripravte sa na viaceré zmeny v oblasti odvodov, od budúceho roka zaplatíte viac

  • Na jeseň schválil vládny kabinet novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá navrhuje viaceré zmeny platné v roku 2022 a 2023.
  • O aké zmeny ide a čo ešte prinesie budúci rok v oblasti odvodov?
  • Na to odpovedajú kompetentní viacerých ministerstiev.
Pripravte sa na viaceré zmeny v oblasti odvodov, od budúceho roka zaplatíte viac
Zdroj: Pixabay

Odpovede pripravené v spolupráci s ministerstvom sociálnych vecí a rodiny

Opatrenia počas pandémie

Akým spôsobom pomáha počas koronakrízy ministerstvo sociálnych vecí a rodiny občanom Slovenska?

Pomoc rezortu pri platení odvodov reflektovala skutočnú pandemickú situáciu a potreby ľudí. Počas nepriaznivej situácie sme zaviedli viaceré zmeny, ktoré mali za cieľ zmierniť ekonomické vplyvy na odvádzateľov poistného v dôsledku krízovej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19. Viacnásobne sme odložili splatnosť odvodov pre zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činné osoby, ktorým v dôsledku krízovej situácie dokázateľne poklesli príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 percent a viac. Naposledy sme takýto odklad umožnili za október a november 2021.

Dôchodkové sporenie

Čoho všetkého sa týka odklad úhrady?

Odklad úhrady poistného sa týka platenia povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie v rámci II. piliera a platenia príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie v rámci III. piliera, ktoré povinne platí zamestnávateľ za zamestnanca vykonávajúceho rizikovú prácu v kategórii 3 a 4. Zároveň sme upravili spôsob výpočtu poklesu tržieb za rok 2021, ktorý sa porovnáva s rokom 2019, teda s obdobím, v ktorom mali živnostníci stabilný príjem.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.